interNacional
 
Dogadjaji dana
 
STROGO POVERLJIVO
 
 
 
25.07.2004.

General Lukić spreman da se mirno preda Haškom tribunalu Sreten Lukić nema nameru da se skriva i beži. U kontaktu je sa srpskim MUP-om. Čim dobije poziv da se preda, dobrovoljno će se odazvati. Pomirio se sa sudbinom, pripremio je porodicu na sve što ga čeka, iako veruje da nije kriv za ono za šta ga optužuje Haško tužilaštvo  
 
 BEOGRAD - Policijski general Sreten Lukić, jedan od haških optuženika, spreman je da se početkom avgusta dobrovoljno preda Tribunalu, saznaje Nacional. - General Lukić nema nameru da se skriva i beži. U kontaktu je sa srpskim MUP-om. Čim dobije poziv da se preda, dobrovoljno će se odazvati. Pomirio se sa sudbinom, pripremio je porodicu na sve što ga čeka, iako veruje da nije kriv za ono za šta ga optužuje Haško tužilaštvo - tvrdi za Nacional blizak Lukićev prijatelj.
Ukoliko dođe do dobrovoljne predaje, s garancijama Koštuničine i već ozvaničenim pozitivnim ocenama koje je o njegovom radu donela Živkovićeva vlada, Sreten Lukić može da računa na privremeno puštanje iz ševeningenskog pritvora.
Krajem oktobra prošle godine, neposredno po prispeću haške optužnice protiv Lukića, tada na mestu pomoćnika ministra policije, srpska vlada donela je Zaključak u kome se izuzetno pozitivno ocenjuje njegov rad. U tom dokumentu, pod oznakom `Službena tajna - strogo poverljivo`, koji je potpisao tadašnji potpredsednik vlade Nebojša Čović, na četiri gusto kucane strane general Lukić opisuje se kao ključni čovek za sve uspehe MUP Srbije. `Doprinos general-pukovnika Sretena Lukića ogleda se u izvršenim organizacionim, najsloženijim operativnim i drugim, konkretnim i pojedinačnim, zadacima čijim je izvršenjem obezbeđeno da se do sada u ministarstvu uspešno konsoliduje rad posle demokratskih promena, obave depolitizacija i dekriminalizacija, izvrši kadrovska obnova, postave osnovi nove organizacije i uspostave novi organizacioni oblici na kojima će se okončati reforme, verifikuju pravci dalje reforme policije koje izvodi Vlada Republike Srbije, donese Zakon o BIA, uspostavi i poodmakne rad na većem broju projekata koji će omogućiti da se 2004. godine srpska policija uvrsti u red najboljih evropskih policija, uspostavi i razvije intenzivna saradnja s nadležnim državnim organima i nedržavnim subjektima u našoj zemlji, kao i s policijama stranih zemalja, uz povratak naše zemlje u Interpol, stabilizuje stanje bezbednosti u KZB i u opštinama na jugu centralne Srbije, mobilnost Resora javne bezbednosti i drugih organizacionih jedinica ministarstva da se podigne na najviši nivo`, navodi se u tom dokumentu.
Živkovićeva vlada ocenila je da je zahvaljujući generalu Lukiću policija `identifikovala i razbila organizovane grupe kriminalaca u svim većim mestima u Srbiji`, da je `s uspehom realizovana do sada najveća policijska akcija `Sablja`, kojom je razbijen `zemunski klan` i rasvetljen atentat na premijera Zorana Đinđića`, a u zasluge mu se ubrajaju `rasvetljavanje brojnih najtežih krivičnih dela iz ranijeg perioda`, kao i `otkrivanje štamparije za izradu falsifikovanih novčanica`, `presecanje značajnih krijumčarskih aktivnosti naftne mafije` i `uspešno suzbijanje trgovine ljudima`.
`U svemu ovome, general-pukovnik Sreten Lukić ostvario je rezultate primerene čoveku koji rukovodi Resorom javne bezbednosti. Pored priznanja koja su mu odata za te rezultate u našoj zemlji, to nije ostalo nezapaženo ni u drugim zemljama i međunarodnim organizacijama`, piše u Zaključku Vlade Srbije.
Vlada je tada procenila da bi `ispunjavanje zahteva u postupku saradnje s Međunarodnim krivičnim tribunalom, u delu postupka koji se odnosi na prebacivanje optuženog pomoćnika ministra unutrašnjih poslova general-pukovnika Sretena Lukića, ugrozilo interes bezbednosti Republike Srbije i time interes bezbednosti Državne zajednice Srbija i Crna Gora`.
Jedna kopija tog dokumenta već je poslata u Haški tribunal. Druga je stigla u redakciju Nacionala. - Zbog tih lepih reči, kojima je bivša vlada ispratila svog saradnika u Hag, Sreten Lukić sigurno neće dobiti orden od Karle del Ponte, ali bar ostaje ovekovečeno da je neko nekada o njemu napisao nešto pohvalno - kaže generalov prijatelj, sagovornik Nacionala. M. N. Rukovodilac `Sablje` U dokumentu se tvrdi da je akcijom `Sablja` neposredno rukovodio general Sreten Lukić, ali da je i `manje poznato da je on dao i najznačajniji neposredni operativni doprinos njenoj realizaciji`.
Ističe se takođe da je Lukić `dao doprinos` i prilikom izvršavanja `obaveza naše zemlje iz okvira saradnje s Međunarodnim krivičnim tribunalom`. Taksativno je nabrojeno da je on preduzimao `različite mere`, kako organizacione, tako i `neposredno operativne`, oko istraga slučajeva `hladnjača` i `Batajnica`, otvaranja dve jame u Petrovom Selu, kao i u istraživanju ratnih zločina u Sjeverinu, Štrpcu, Podujevu, Ovčari, Suvoj Reci. General Lukić je, prema ovom Zaključku, radio na `prikupljanju raspoložive dokumentacije i pronalaženju potencijalnih svedoka, osumnjičenih lica i korisnih informacija` za potrebe Haškog tribunala.

Одговори путем е-поште