VESTI, nezavisni i najtirazzniji dnevni list dijaspore na srpskom jeziku za Evropu, Ameriku i Australiju

 Americcko izdanje

09.decembar 2004.

 

JEROMONAH IRINEJ DOBRIJEVIĆ O ZNAČAJU JAČANJA SRPSKOG LOBIJA U AMERICI

UPORNOŠĆU DO BOLJEG IMIDŽA

• Naš kokus u Kongresu SAD još je u povoju, ali ga podržava više od 30 kongresmena, pa treba očekivati promenu klime u svetskoj javnosti

Očekuje se da 2005. godina bude ključna za rešavanje statusa Kosova i Metohije. U najvažnijim međunarodnim institucijama sveta, naročito u američkoj administraciji u Vašingtonu, kao i u Ujedinjenim nacijama i u Evropskoj uniji, počinje da raste zabrinutost da se tada može ponoviti albanski pogrom nad srpskim stanovništvom u južnoj pokrajini. Takođe, treba očekivati ofanzivnije delovanje albanskog lobija u administraciji SAD u pravcu kosovsko-metohijske nezavisnosti, od koje Albanci ne odustaju, iako počinju da govore o potrebi veće zaštite manjinskih prava na Kosovu, a ignorišu činjenicu da je južna pokrajina u sastavu Republike Srbije i državne zajednice SCG, te da srpski narod u svojoj državi, kako kaže vladika raško-prizrenski Artemije, ni po jednoj domaćoj i međunarodno-pravnoj normi ne može biti nacionalna manjina.
Ovo u razgovoru za "Vesti" napominje jeromonah Irinej Dobrijević, Amerikanac srpskog porekla iz Klivlenda.

POZITIVNI POMACI

Sa ocem Irinejom, koji se upravo vratio iz SAD, jer je trenutno na dužnosti referenta Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve za međunarodnu i međucrkvenu saradnju i glavni i odgovorni urednik Informativne službe SPC u Beogradu, razgovaramo o srpskom kokusu u SAD, imidžu Srbije u američkoj administraciji i svetskom javnom mnenju.
- Srpski kokus, koji u Kongresu SAD deluje u našu korist, za sada je malobrojan i nalazi se u povoju jer ga čine svega tri osobe. Ali, treba imati u vidu da taj kokus podržava više od 30 drugih kongresmena, pa bi bilo realno da se u narednom periodu očekuje njihov ofanzivniji rad za srpske interese. Činjenica je i da se klima u SAD i svetskoj javnosti menja nabolje kad je o Srbima reč. To, doduše, ide sporo, zato što su donedavno Srbi slikani crnim bojama u američkoj i svetskoj javnosti. Međutim, velikim pozitivnim iskorakom se može smatrati i to što se u međunarodnoj zajednici danas javno govori da se pitanje jugoistočne Evrope ne može rešiti bez Srbije - kaže naš sagovornik.

BORBA ZA ISTINU

• Kada je reč o srpskim interesima, s obzirom na to da su Srbi pravoslavni hrišćani, kolika se pomoć pruža ili se očekuje od drugih hrišćanskih religijskih zajednica u SAD?
- Nedavno sam imao priliku da se na okruglom stolu Kongresa srpskog ujedinjenja u Vašingtonu, čija je tema bila budućnost Kosova i Metohije, sretnem sa rimokatolikom dr DŽozefom Grieboskim, predsednikom američkog Instituta za religiju i javnu politiku. On je predvodio grupu različitih američkih verskih lidera tokom posete Kosovu i Metohiji. Iz njegovog izlaganja stekao sam utisak da je na tu delegaciju veoma potresno delovala situacija na terenu i da su se oni, kao hrišćani, identifikovali sa srpskim patnjama i stradanjima SPC u našoj južnoj pokrajini. Rekao je da su sve što su videli o celokupnoj srpskoj tragediji na Kosovu, u pisanoj formi, predstavili američkom predsedniku i Kongresu SAD, apelujući da se zaštite prava ugroženih.

• S obzirom na to da Srbi Kosova i Metohije danas doživljavaju pogrom i progon vrlo sličan jevrejskim istorijskim stradanjima, kako Kongres Jevreja iz Amerike na to gleda?
- NJegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle nedavno je primio istaknute predstavnike Svetskog jevrejskog kongresa, među kojima je bio i Robert Goldberg iz Klivlenda, predsednik Svetskog jevrejskog kongresa u SAD, sa kojima je razgovarao o situaciji na Kosovu i Metohiji. Goldberg je, kako mi je rekao prilikom našeg poslednjeg susreta u Americi, prihvatio poruku patrijarha Pavla da se što više javno govori istina i samo istina o srpskom stradanju na Kosovu, ali je napomenuo da su Srbi još pod utiskom doskorašnjeg medijskog pogroma , te da se mora biti uporan u popravljanju srpskog imidža u svetu.

Na konvenciji KSU

Jeromonah Irinej Dobrijević je tokom poslednjeg svog boravka u SAD učestvovao u radu konvencije Kongresa srpskog ujedinjenja i radu Tridesete konferencije vizantoloških studija. Bio je učesnik proslave 200-godišnjice Prvog srpskog ustanka, koja je održana na Kolumbija univerzitetu u organizaciji Fondacije "NJegoš". Učestvovao je i na svečanosti Svepravoslavnog programa Međunarodne pravoslavne dobrotvorne organizacije, a počasni gost je bio i na proslavi 40 godina postojanja srpske crkve Svetog Ilije u Merilvilu.

R. Lončar

Одговори путем е-поште