OPOZICIJA OŠTRO NAPALA EKSPOZE ŠEFA DIPLOMATIJE SCG
UNUTR. POLITIKA - Utorak, Decembar 21, 2004 22:35  RTS
Ekspoze šefa diplomatije Srbije i Crne Gore Vuka Draškovića naišao je na oštre kritike poslanika Skupštine državne zajednice, koji su mu najviše zamerili što nije izneo jasnu nacionalnu strategiju naše spoljne politike, niti konkretne probleme i rezultate tog ministarstva.

Izlaganje kojim se Drašković obratio poslanicima prvi put posle šest meseci otkako je preuzeo funkciju, podržali su poslanici Srpskog pokreta obnove [čiji je on lider] i neke partije vladajuće koalicije u Crnoj Gori, dok su poslanici vodećih partija vladajuće koalicije u Srbiji bili uzdržani i nisu učestvovali u raspravi.

Poslanici opozicije iz redova socijalista i radikala optužili su Draškovića da vodi privatnu i partijsku spoljnu politiku.

Oni su tvrdili da šef diplomatije SCG za stavove koje javno iznosi nema podršku državnih organa, Vlade i Skupštine Srbije i da bi prava rasprava trebalo da se vodi o njegovoj smeni, jer je spoljna politika koju vodi štetna po nacionalne interese i vodi daljem urušavanju državne zajednice i naše zemlje.

Šef poslaničke grupe SRS Tomislav Nikolić rekao je da je diplomatija koju vodi Drašković, 'sve samo ne srpska diplomatija' i da je nedopustivo da 'nas državni predstavnici u svetu ne štite, već napadaju', kako on čini.

Petar Škundrić iz SPS ocenio je da Drašković vodi politiku poniženja zemlje svojim odnosom prema haškom tribunalu, reviziji Dejtonskog sporazuma i javnim izjavama o povlačenju tužbe protiv NATO-a, suprotnom svaničnom stavu zemlje.

Radikal Milosav Miličković zapitao je čiji je plan 'Tri E' koji promoviše Drašković kao šef diplomatije, s obzirom da se zna da ga nije usvojio ni Savet ministara niti Vlada i Skupština Srbije.

Socijalisti i radikali su, takođe, insistirali na tome da ministar lično ne može da promoviše politiku ulaska u NATO, jer o tome mogu da odluče samo državni organi i narod na referendumu.

Poslanik Veljko Odalović s Kosova i Metohije, kao i još nekoliko poslanika, upozorili su Draškovića da ne može etničko čišćenje Srba i drugih nealbanaca izjednačavati sa insceniranim etničkim čišćenjem Albanaca, koje je počelo s bombardovanjem naše zemlje.

Odalović je predočio da taj 'egzodus Alabanaca' nisu pripremili i organizovali Srbi već sami Albanci, zajedno sa svojim partnerima iz NATO-a, a dokazi za to postoje i u knjizi 'Kako viđeno, tako rečeno' Bajazita Nušija i Nataše Kandić, u kojoj piše da su kampovi s druge strane ranice bili pripremani mesec dana ranije.

On je zapitao da li je ovakvo određenje ministra Draškovića prema Kosmetu i tužbi NATO uslov za naš ulazak u evropske integracije.

Socijalista Dušan Bajatović je ukazao da je neprihvatljiv ekspoze u kome nema ni reči o Republici Srpskoj, o delovanju madjarske vlade niti zaštiti srpske manjine u susednim zemljama, kao ni odgovora na zahtev Amerike da otpišemo dugove Iraku.

Radikali su posebno insistirali na političkoj biografiji Draškovića, uz podsećanje da je 2. jula 1991. u Skupštini Srbije hteo da progura predlog za formiranje srpske vojske, a kada to nije prošlo formirao je paravojne formacije i slao na front, tvrdeći da je 'sve njegovo ponašanje samo da i sam ne bi otišao u Hag'.

'U Hagu ima ratnih zločinaca i u Hagu ima ljudi nevinijih od Vuka Draškovića i zato neka ćuti', zaključio je šef poslaničke grupe SRS Tomislav Nikolić.

Ministar Drašković, na ovu i druge optužbe nije želeo da odgovara, ali je odgovorio na pitanje koju i čiju spoljnu politiku vodi.

'Ako sam za apsolutno očuvanje Kosova i Metohije u okvirima države, za povratak svih, za maksimalnu decentralizaciju vlasti i za lokalnu samoupravu i personalnu autonomiju, obnovu srpskih crkava i kuća, onda neću da pitam da li je to plan države', rekao je on i zaključio da 'ova država nema drugi plan'.

http://www.rts.co.yu/




Одговори путем е-поште