BEOGRAD - Međunarodna zajednica još uvek se suočava sa izazovom sa početka svog mandata 1999. godine, a to je uspostavljanje miroljubivog, multikulturnog i multietničkog društva za sve stanovnike Kosova, naglašeno je, između ostalog, u pozivu za projekcije filma "Jesen na ničijoj zemlji" beogradskog nezavisnog producenta Ninoslava Ranđelovića, koje su održane od 9. do 22. decembra na akademskim ustanovama u Sjedinjenim Američkim Državama.
Medijske prezentacije dokumentarnog materijala snimljenog prošlog septembra održane su u Vašingtonu u Nacionalnom pres klubu i Institutu za verska i politička pitanja. Organizator prezentacija bila je ambasada SCG u SAD. Na Institutu Hariman njujorškog univerziteta Kolumbija posle projekcije održan je razgovor na temu "Kosovo i Metohija šest meseci nakon pogroma". Film, koji je baziran na svedočenjima stanovnika Kosmeta posle razaranja srpskih kuća i crkava 17. marta prošle godine, ukazuje na nedostatak bezbednosti i uslova za povratak raseljenih. U razgovoru za Glas Ranđelović je rekao da je ovu svojevrsnu misiju širenja istine o Kosovu u SAD pokrenuo kako bi dokumentarni materijal bio što dostupniji političkim, državnim i obrazovnim institucijama u toj zemlji.
Projekcija i u Prištini |
||||
- Zbog političke konotacije koju Kosovo ima, vrlo često se gubi iz vida da je to jedinstven region u svetu gde se ljudska prava zapostavljaju. Međutim, ohrabruje spremnost međunarodnih ustanova da dobiju elementarne informacije o Kosovu. Ako je svet spreman da se suoči sa pitanjem Kosova i Metohije na kvalitativno novi način, trajnije rešenje problema pokrajine biće lakše i brže postignuto.
Ali, zabrinjava činjenica da je izgleda svet više zainteresovan za ovaj problem, nego neke naše institucije. I dalje, uprkos obećanjima, izostaje podrška relevantnih institucija, uključujući i kabinet predsednika Srbije. Mogu slobodno reći da je lakše u inostranstvu plasirati materijal, nego ovde sakupiti sredstva. U Rusiju sam otišao zahvaljujući gospodi Sveti Stefanoviću iz Srpskog sabora Metohije i Slobodanu Srećkoviću iz Informatike. Ministarstvo spoljnih poslova obezbedilo mi je kartu za SAD tek nakon intervencije ambasora Ilije Vujačića - rekao je Ranđelović uz napomenu da za svoj rad nije naišao na razumevanje ni u Ministarstvu kulture.
Ranđelović najavljuje da će korak napred u pravcu informisanja javnosti o Kosovu učiniti Vlada Srbije otvaranjem sajta na kome će biti predstavljeni njegovi filmovi koji predstavljaju značajan i jedinstven proces svedočenja o stradanju Srba i stanju prava čoveka na Kosovu i Metohiji.
- O Kosovu se i kod nas, mada tako ne izgleda, vrlo malo zna. Može mnogo da se priča, ali slika praćena živom rečju kazuje mnogo više od uobičajenih političkih govora. Priželjkujem da se u ovoj godini kvalitetnije i organizovanije govori o ugroženosti ljudskih prava u ovoj pokrajini, ali to mora da radi država, a ne pojedinci. Ovaj problem mora se tretirati na adekvatan način - smatra Ranđelović koji se priprema za novo putovanje u SAD, gde će u opticaju biti i DVD izdanje ovog filma.
Ranđelović planira da se sa celokupnim materijalom u nekoliko filmskih celina koje čini vremenski kontinuitet stradanja u regionu i ograničenja u pogledu poštovanja ljudskih prava pojavi i u Kanadi, Holandiji, Švedskoj i Rusiji.