Glas javnosti,
 
Sreda, 13. januar, 2005.
 
Politika:
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P05011204.shtml

Haradinaj bi da poseti Dečane

BEOGRAD - Monasi Visokih Dečana nisu dobili molbu premijera Kosova i Metohije Ramuša Haradinaja da poseti ovu veliku srpsku svetinju i tek ako do nje dođe tada će odlučiti. Za sada nemamo stav o tome - rečeno je našem listu u Eparhiji raško-prizrenskoj, povodom vesti da kosmetski premijer želi da obiđe zadužbinu svetog Stefana Dečanskog.

Mora da zahvali monasima

Ako bi posetio manastir Dečani, sadašnji premijer Kosmeta morao bi da zahvali dečanskoj bratiji, koja je za vreme NATO agresije na našu zemlju prihvatila, zbrinula i spasila preko 200 albanskih porodica, koje su više dana boravile u manastiru. Ovo izuzetno gostoprimstvo nikada nije uzvraćeno, jer tridesetak monaha od juna 1999. godine živi u izuzetno teškim uslovima, bez prava na slobodu kretanja. Manastir je često na meti okolnih terorista, a poslednji veliki napad dogodio se 17. marta prošle godine, kada je u neposrednoj blizini hrama palo šest minobacačkih granata.

Ukoliko Haradinaj podnese molbu da poseti remek-delo srpske srednjovekovne umetnosti, dečanska bratija biće na velikim mukama zbog poznate prošlosti najvećeg ratnog zločinca na Kosmetu. Jasno je da boravak ovog zlikovca, kome su ruke natopljene srpskom krvlju, neće prijati monasima. Međutim, s druge strane sve srpske svetinje, a posebno Dečani, uvek su bile otvorene i za pripadnike drugih vera, što su Albanci obilato koristili i do rata u masovnom broju posećivali drevni srpski hram iz 1327. godine, tako da je zabrana posete dosta retka.

Takođe, zbog specifične situacije u kojoj je manastir Dečani (u potpunom albanskom okruženju, opasan bodljikavom žicom) strahuje se da bi odbijanje posete izazvalo još veći gnev ionako neprijateljski raspoloženih lokalnih Albanaca, gde Haradinaj ima najveće uporište. Sadašnji kosmetski premijer, podsetimo, potiče iz dečanskog sela Glođane, a predsednik SO Dečani je iz Haradinajeve Alijanse za budućnost Kosova.

Kada se uzmu u obzir navedene činjenice, pretpostavlja se da bi monasi, nevoljno, ipak pristali na ovu posetu.

P. Pašić

#####

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P05011202.shtml

Agim Čeku formira kosovsku vojsku

BEOGRAD - Lideri kosovskih Albanaca nastojaće da do maja ove godine, pre početka razgovora o konačnom statusu Pokrajine, Kosovski zaštitni korpus transformišu u "vojsku Kosova". U Prištini se uveliko vrše pripreme za preimenovanje KZK-a. Uz pomoć albanske narko mafije obezbeđen je novac za kupovinu 120 oklopnih transportera, a planirana je i obuka 50 pripadnika KZK-a za pilotiranje helikopterima.

Transformisanje KZK-a nedavno je najavio i komandant ove organizacije general Agim Čeku, uz najavu da će u skladu sa osmim standardom, koji je pred tamošnje privremene vlasti postavila međunarodna zajednica, uskoro početi smanjivanje broja pripadnika sa pet na tri hiljade. Pomenutim standardom predviđeno je uključivanje u KZK od 10 odsto, odnosno 300 pripadnika manjina.

Trenutno je u KZK-u 44 Srba i 113 pripadnika ostalih manjinskih zajednica. Uporedo sa tim smanjiće se i broj kasarni, ali će biti formirana i jedinica KZK-a sastavljena od 300 pripadnika. Njihov jedini zadatak biće pružanje pomoći građanima u slučaju nepogoda. Za ostalih 2.700 pripadnika biće zatraženo unapređenje statusa.

Podsećamo da je KZK formiran u septembru 1999. godine, posle potpisivanja sporazuma o demilitarizaciji i transformaciji OVK-a.

LJ. S.

#####

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P05011201.shtml

Jonuz Musliu, lider političkog krila OVPMB-a, o "vrućem proleću"

Od Beograda ništa više ne očekujemo

Albanci iz Preševske doline moraju biti uključeni u razgovore o statusu Kosova i to očekujemo i od međunarodne zajednice

BUJANOVAC - Jonuz Musliu je u Bujanovcu lider Partije za demokratski progres (PDP), političko krilo OVPBM-a, registrovane kao grupa građana. U bujanovačkom parlamentu PDP predstavlja osam odbornika, u preševskom pet. Musliu je najradikalniji predstavnik Albanaca iz Bujanovca i Preševa i ne krije svoje učešće u sukobima sa združenim snagama bezbednosti tokom 2000. i 2001. godine.

Javno se zalaže za to da se Preševska dolina, kako Albanci vole da zovu područje u opštinama Bujanovac i Preševo, što pre preimenuje u "istočno Kosovo". Poznate su i njegove veze sa Hašimom Tačijem i Ramušom Haradinajem i prava je adresa za pitanje - da li Albanci na jugu centralne Srbije planiraju "vruće proleće".

Šta očekujete od razgovora o rešavanju statusa Kosova i Metohije?
- Albanci iz Preševske doline moraju biti uključeni u razgovore o statusu Kosova i to očekujemo i od međunarodne zajednice. Od Beograda ne očekujemo i ne tražimo podršku u tome. Sa njima smo ratovali i nemamo šta od njih da tražimo. Došlo je vreme da tražimo da se implementira referendum iz 1992. godine, kada su se Albanci iz Bujanovca, Preševa i Medveđe izjasnili za pripajanje Kosovu.

Da li mislite samo na mesta gde u većini živi albansko stanovništvo?
- Geografske granice. Zašto da i Srbi ne žive na Kosovu ako tamo vlada demokratija i cveta ekonomija?

Šta će Albanci preduzeti ukoliko ne budu uključeni u razgovore o statusu Kosova?
- Ne planiramo sukobe kao što ih planira Beograd i komandanti Vojske. Oni najviše priželjkuju da bace loptu u Preševsku dolinu. Svako proleće je vruće, a ne kad to hoće Beograd. Kad je bilo potrebno bili smo u ratu, ali smo rekli doviđenja oružju 2001. godine. Prošlo je vreme sukoba, mi znamo u kom pravcu da idemo. Ova vlast se nije nimalo promenila od Miloševića, isti su ljudi na istim funkcijama. Vidi se tačno ko ovde ubija.

Da li verujete vojnim izvorima koji tvrde da je Hajrulahu stradao nesrećnim slučajem?
- Ne verujem u tu verziju. Mislim da je to ubistvo inscenirano sa srpske strane. Znaju oni da tu između Miratovca i Lojana, prema Makedoniji, prelaze samo Albanci, ali su mislili da je stariji i verovatno su imali nameru da mu nameste i oružje pa da ispadne da je on terorista. Kada su videli da je dete, prešli su na priču o nesrećnom slučaju.

Zašto bi Srbi inscenirali takav incident koji im samo donosi negativne poene?
- Nisu mislili oni o tome koliko će to da košta. Srpski lideri samo gledaju kako da povećaju imidž na ovim prostorima.

Verujete li da će VCSG zameniti međunarodne snage?
- Siguran sam da će to biti ostvareno.

Partija za demokratsko delovanje, čiji je lider Riza Halimi, a koja važi za umereniju, izgubila je većinu u parlamentu?
- Oni su poverenje naroda izgubili zbog mnogo grešaka koje su napravili. U Preševu je PDD na vlasti još od 1990. godine i za to vreme nisu izgradili ništa a narodu daju samo prazne reči. Narod stvarno hoće da vidi i oseti te reforme o kojima se toliko priča.

Često pominjete Končuljski sporazum. Šta on podrazumeva?
- Končuljski sporazum potpisan je 21. maja 2001. godine i to je mirovni sporazum a ne obična izjava o demobilizaciji, kako ga nazivaju neki političari. Istina je da srpska strana nije potpisnik, ali su taj sporazum podržali NATO i Savet Evrope. Da se nije postigao taj sporazum ne bi delovalo ni Koordinaciono telo, koje je na svom početku imalo dinamičan rad, ali je kasnije iz političkih razloga došlo da zastoja u njegovom radu.

Sa kojim partijama i liderima sa Kosova imate saradnju?
- Najčvršću saradnju imam sa Hašimom Tačijem i Ramušom Haradinajem, odnosno sa Demokratskom partijom Kosova i Alijansom za budućnost Kosova.

Slađana Majdak

 

 

Одговори путем е-поште