Vecernje novosti,
 
Politika:
 
Mrak za etničko čišćenje Srba
  14.01.2005, 18:26:58

PREDSEDNIK Srbije Boris Tadić uputio je pismo specijalnom predstavniku generalnog sekretara UN za Kosovo i Metohiju Sorenu Jesenu - Petersenu uoči njegove posete Beogradu. "Novosti" to pismo objavljuju u celini.

"VašaEkselencijo,

Više od pet godina je prošlo od kako su Ujedinjene nacije preuzele odgovornost nad civilnom administracijom na Kosovu i Metohiji. Ipak, do danas, obećanje o stabilnom multietničkom društvu ostalo je daleko od realnosti. Osim nekih značajnih političkih napora, malo je urađeno da se poboljša sudbina srpske zajednice. Rezultat toga je kontinuirani egzodus Srba sa Kosova i Metohije. Nema ničeg iznenađujućeg u tome, ako uzmete u obzir uslove u kojima oni žive, a krajnja odgovornost za poboljšanje tih uslova je na UNMIK.

Mnogi Srbi na Kosovu i Metohiji žive u enklavama koje podsećaju na stare getoe u Centralnoj Evropi, lišeni osnovnih ljudskih prava. Nije im obezbeđena sloboda kretanja, što povećava njihovu ekonomsku bedu i praktično im ukida pravo na rad. Oni žive u stalnom strahu, a zbog spaljivanja više od 150 crkava i manastira i skrnavljenja desetina grobalja, oni ne mogu da ispovedaju svoju veru. Mnogi Srbi žive u opštinama čiji su zvaničnici neprijateljski raspoloženi prema njima i njihovim potrebama i čije policijske snage ne rade na poboljšanju njihove bezbednosti, zbogf čega se samo mali broj internoraseljenih lica odlučuje za povratak svojim kućama. A sada, sve više Srba koji su ostali na Kosovu i Metohiji žive u hladnoći i mraku. Etničko čišćenje Srba, od strane Albanaca na Kosovu i Metohiji, sprovođeno oružjem i spaljivanjem kuća i crkava, dopunjeno je manje vidljivim (suptilnijim) oblikom etničkog čišćenja, etničkim čišćenjem oduzimanjem energije.

VEK OKRENUO LEĐA

KAO što znate, ubrzo po dolasku Ujedinjenih nacija u junu 1999. rukovođenje i održavanje energetske mreže pokrajine preuzeto je, bez kompenzacije, od EPS (Elektroprivrede Srbije) i time se sada bavi KEK (Energetska korporacija Kosova). Kosovski Albanci koji rukovode ovim sistemom, lošom upravom su ozbiljno ugrozili mrežu i premalo u nju ulagali u onim oblastima u kojima žive Srbi. Juna 2004. ESBI (podružnica ESB, irske nacionalne energetske kompanije) dobila je ugovor da nadgleda rad KEK i od tada tretira sve korisnike kao da je jednakost životnih uslova realnost.

Vaša Ekselencijo,

Od Srba na Kosovu i Metohiji se zahteva da snose jednake obaveze za nastajanje demokratske i multietničke zajednice, iako i dalje ostaju lišeni osnovnih prava i sloboda. Nejednaki uslovi ne mogu se tretirati isto. Kao što znate, kabinet Predsednika Srbije se stalno zalagao za konstruktivan i pragmatičan pristup političkim i praktičnim pitanjima. Kada su popravke bile neophodne da bi se u tri enklave u centralnom delu Kosova i Metohije (Čaglavica, Laplje selo i Preoce) vratila struja, brzo smo prikupili potrebna sredstva i KEK je obavio popravke u rekordnom vremenu. Pre nekoliko dana, moji saradnici su bili u tim enklavama i javno zahvalili KEK na naporima koje su učinili.

Mi želimo da nastavimo zajednički rad na poboljšanju uslova života svih stanovnika Kosova i Metohije, ali nam je KEK okrenuo leđa. Oni tvrde da ne mogu više da primaju sredstva od Srbije ukoliko korisnici ne potpišu ugovore, i sve to u vreme dok su razgovori na visokom nivou u toku. Uprkos višegodišnjih pregovara između Beograda i Prištine, sveobuhvatan dogovor o problemu električne energije ostaje nameoguć. To stvara sliku da se Srbi sa Kosova i Metohije koriste kao pioni u igri čija pravila ustvari piše međunarodna zajednica. U međuvremenu, struje nema u druge dve enklave (Batuse i Lipljan) skoro već mesec dana, a prekidi struje su i dalje mogući u svim drugim enklavama

DUGOVI NISU PREPREKA

LIŠAVANJE Srba energije usred zime, u katastrofalnim uslovima u kojima već žive, dovešće do daljeg egzodusa. Nerešavanje ove krize svodi se na prećutno odobravanje etničkog čišćenja. Dok se vode razgovori o decentralizaciji - kao da je to samo pitanje dobre organizacije državne uprave - hiljade, a sutra već možda desetine hiljada ljudi živi u mraku, hladnoći i strahu. Ovo ne sme biti rezultat petogodišnje uprave Ujedinjenih nacija.

Vaša Ekselencijo,

Evropska budućnost ovog regiona je naš zajednički cilj i interes. Pozivam Vas da preduzmete hitne i odlučne korake da bi se sprečila humanitarna katastrofa koja je ravna kampanji etničkog čišćenja na Kosovu i Metohiji. Nijedan Srbin, zapravo nijedan stanovnik Kosova i Metohije, bez obzira na etničku pripadnost, ne bi smeo da živi u mraku i hladnoći. Zato je važno da Vi, kao Specijalni predstavnik, na početku ove suštinski važne godine za budućnost pokrajine, preuzmete vođstvo u pronalaženju svobuhvatnog političkog rešenja za problem struje.

Iako Srbi na Kosovu i Metohiji nemaju sredstava da vrate dugove iz gorepomenutih razloga, imate moje uveravanje da plaćanje ovih dugova neće biti prepreka dostizanju odgovarajućeg rešenja ovog problema.

Primite, Ekselencijo, izraze mog najdubljeg poštovanja".

 
 

Одговори путем е-поште