Neka lete
pa šta košta
V. PETROVIĆ  26.03.2005, 18:56:52


BEOGRAD - Avioni "Jat ervejza", uprkos najavama rukovodstva, ni u subotu, desetog dana štrajka avio-mehaničara, nisu poleteli, a potpuno je neizvesno kada će flota našeg nacionalnog avio-prevoznika ponovo biti u vazduhu.
"Jat medija centar" saopštio je da su u subotu u hangarima Tehnike počeli da pregledaju avione licencirani mehaničari iz Tunisa.
- Ovih mehaničara ima dovoljno da zadovolje sve zakonom propisane norme o dobijanju atesta za letelice koje budu kontrolisali, a čime se ispunjavaju uslovi za dobijanje uobičajenih poletno-sletnih dozvola koje odobrava Direkcija za civilni saobraćaj - navodi se u saopštenju. - Javnost će biti blagovremeno obaveštena o prvom avionu sa našom posadom koji će biti uključen u redovan saobraćaj JAT.
Prethodno, čitavog dana je bilo nemoguće "izvući" bilo kakvu informaciju iz vrha "Jat ervejza". Zato, međutim, nisu ćutali domaći avio-mehaničari, koji su i juče bili ispred rampe za ulazak u Industrijsku zonu aerodroma u Surčinu.
- Uprkos našim upozorenjima, država, kao vlasnik "Jat ervejza", nastavlja da se igra sa bezbednošću avio-saobraćaja i putnika - saopštili su štrajkači. - Rukovodstvo nacionalne avio-kompanije dovelo je sedam mehaničara iz Tunisa, kako bi uz pomoć nekolicine ovdašnjih kolega podiglo avione sa zemlje. Taj potez je visoko rizičan, pa pitamo: ko su ljudi koji su dovedeni, da li imaju neophodne dozvole za rad i ko će kontrolisati njihovu kompetentnost da servisiraju naše avione, koji nisu remontovani deset dana?
Oni, dalje, pitaju:
- Zar je za premijera i ministre u Vladi važnija borba protiv avio-mehaničara JAT, od bezbednosti putnika i naših kolega koji će leteti u avionima? Jedino što mi tražimo su plate koje smo svojim, izuzetno odgovornim, radom zaradili. Ministar finansija Mlađan Dinkić govori da neće pristati na ucene. Zar u ucene spada legitimno pravo zaposlenih da traže zarade i zar je zbog nezrelog stava pojedinaca vredno rizikovati sve - bezbednost ljudi, kompaniju, državnu imovinu.
Avio-mehaničari su došli i do kopije ugovora koji je sa Tunižanima sklopio Dejan Ćuković, direktor Tehnike:
- Petorici licenciranih mehaničara za "boing 737" i dvojici sa licencama za "ATR 72" JAT će plaćati po 35 evra za sat rada, dnevnice od po 50 evra i smeštaj u Hotelu "Slavija luks" - kaže Dragan Bogdanović, predsednik Strukovnog sindikata vazduhoplovnih mehaničara Srbije. - Praktično, svako od njih dobijaće mesečno devet hiljada evra. Troškovi iznajmljivanja pet stranih letelica narasli su na više od milion evra. Samo jedan dan ovakvog troškarenja jednak je mesečnom platnom fondu na kome naš sindikat insistira.
Štrajkači su o poslednjim događajima i angažovanju Tunižana obavestili međunarodne asocijacije mehaničara, kolege pilote i stjuardese, koji bi trebalo da lete u, kako tvrde, "avionima čija bezbednost nije garantovana".


PITANJA ZA TADIĆA I KOŠTUNICU
Mehaničari iz Tunisa, kažu štrajkači, stigli su na surčinski aerodrom "Falkonom 50" Saveta ministara SCG.
- Odmah su ih odvezli u Ministarstvo za kapitalne investcije i dalje u Direktorat za civilno vazduhoplovstvo da im, bez provere znanja, izdaju dozvole za rad u našoj zemlji - tvrdi Bogdanović. - Oko 16 časova ušli su u hangare i počeli da rade na podizanju dva "boinga 737" i jednog "ATR 72". Pitam predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunicu: Zašto ste nas, koji smo u JAT po više od 20 godina, izbacili na ulicu, podelili nam otkaze i onda doveli strane plaćenike? Ima li u ovoj zemlji nekog normalnog? Dali su im da potpišu blanko potvrde o ispravnosti, bez provere stanja, pa šta ako ti avioni izgore u vazduhu?


LETNJI RED (NE)LETENJA
Od nedelje se, svuda u svetu, leti po letnjem redu letenja. Sve kompanije, po pravilu, od aprila do septembra zgrću novac, zahvaljujući povećanom obimu saobraćaja, kojim, potom, van sezone pokrivaju uobičajeno slabiju prodaju karata.
JAT će, međutim, skoro pola prihoda od predstojeće turističke sezone, koju još ne može ni da započne svojim letovima, morati da potroši na pokrivanje troškova najma aviona i plaćanja stranih mehaničara. Prodaja karata je već više nego prepolovljena, a vreme potrebno za vraćanje ugleda i poverenja putnika, stvaranog 78 godina, niko ne može da predvidi.



http://www.novosti.co.yu/


Одговори путем е-поште