Arhiva vesti
 
POCELO SPROVODJENJE MEMORANDUMA ZA OBNOVU CRKAVA NA KOSOVU I METOHIJI
 
SPC Info-sluzba, Beograd
9. maj 2005. god.
 
U prostorijama Saveta Evrope u Pristini danas je odrzana prva, inauguraciona sednica, mesovite Komisije za sprovodjenje Memoranduma o obnovi srpskih pravoslavnih crkava na Kosovu i Metohiji, cime je i formalno zapoceo proces obnove u skladu sa dokumentom koji su 24. marta 2005. godine uz posredovanje UNMIK-a potpisali NJegova Svetost Patrijarh Srpski Pavle, ispred Sv. arhijerejskog Sinoda SPC, i ministar za kulturu pri privremenim institucijama Kosova g. Astrit Haracija.
 
Na osnovu odluke Svetog Arhijerejskog Sinoda od 18. aprila 2005. godine, na kojoj su prisustvovali i clanovi odbora za Kosovo i Metohiju Svetog Arhijerejskog Sabora, kao predstavnik SPC u Komisiji za sprovodjenje Memoranduma na danasnjoj sednici ucestvovao je vikarni episkop lipljanski g. Teodosije. U ime Ministarstva kulture Srbije, odnosno, Zavoda za zastitu spomenika kulture iz Beograda, koji su podrzali potpisani Memorandum, kao drugi clan Komisije ucestvovao je arh. Dragoslav Todorovic.
 
Ispred Saveta Evrope mesovitom komisijom predsedavace gdja Ema Karmajkl iz Velike Britanije, dok ce kosovske privremene institucije predstavljati dva clana arh. Nijazi Haljiti i arh. Osman Gojani, predstavnici lokalnog zavoda za zastitu spomenika kulture.
 
Na danasnjoj sednici, kojom je predsedavao predstavnik Saveta Evrope Mikel de Tis, potvrdjena je cvrsta resenost medjunarodne zajednice, SPC i privremenih kosovskih institucija da je obnova porusenih i ostecenih srpskih pravoslavnih crkava na Kosovu i Metohiji od prioritetnog znacaja.
 
Obracajuci se clanovima Komisije, De Tis je rekao da je danas simbolican dan posto je 9. maja 1951. godine potpisana prva Povelja Saveta Evrope. On je naglasio da ce SE preuzeti punu odgovornost za sprovodjenje ovog projekta i da ce aktivno ucestvovati u radu Komisije. G. Rao Bjala, visoki poverenik UNMIK-a za pitanja kulture na Kosovu je dodao da je predsedavajuci Saveta Evrope Teri Dejvis svesrdno podrzao potpisivanje Memoranduma i da licno ocekuje da redovno bude obavestavan o radu Komisije. G. Bjala je obecao da ce SE, UNMIK, KFOR i kosovske institucije obezbediti punu podrsku procesu obnove.
 
Episkop Teodosije je preneo zadovoljstvo Sv. Arhijerejskog Sinoda i NJegove Svetosti, kao i clanova Kosovsko-metohijskog odbora Sv. Arhijerejskog Sabora SPC da je Komisija za sprovodjenje Memoranduma konacno formirana i da je pocela sa radom.
 
Obrativsi se prisutnim episkop Teodosije je rekao: „Crkve su kao molitvene domove gradili ljudi da bi se u njima Bogu molili. Nazalost, drugi su ih rusili iz zavisti i mrznje. Obnavljajuci porusene srpske pravoslavne svetinje na Kosovu i Metohiji izrazavamo svoju svetu duznost i zavet. Obnova ce uputiti snaznu poruku rusiteljima ovih hramova da nasilje nece i ne moze biti nagradjeno i da ce sve sto je poruseno ponovo biti izgradjeno nasim trudom, uz podrsku medjunarodne zajednice. Takodje, obnova nasih crkava ohrabrice i nas prognani narod da treba da se vrati na svoja ognjista i da zivi na ovim prostorima uz svoje crkve i manastire. Oni koji su rusili crkve mislili su da ce ih izbrisati iz naseg secanja, medjutim obnavljajuci hramove Crkva izrazava jasan stav da ostaje uz svoj verni narod na Kosovu i Metohiji i da na taj nacin najbolje svedoci veru u Vaskrslog Hrista.“
 
Vladika Teodosije, koji je po odluci NJegove Svetosti Patrijarha Pavla u subotu sa Episkopom budimljansko-niksickim g. Joanikijem prisustvovao pocetku tehnicke misije UNESKO u crkvi Bogorodice LJeviske u Prizrenu, izjavio je da je cvrst stav Sinoda SPC da se obnova ne sme vise odlagati, jer je za godinu dana na mnogim objektima, sto zbog vremenskih uslova, sto zbog novih primera vandalizma (crkva Sv. Nikole u Pristini) pricinjena dodatna steta.
 
Ministar za kulturu Kosova g. Astrit Haracija dosao je na danasnji sastanak kako bi potvrdio da se Vlada Kosova obavezuje da ce pored 4.2 miliona evra, koji su jos prosle godine izdvojeni za izgradnju i obnovu crkava ostecenih u martu 2004, u skladu sa Memorandumom biti izdvojena dodatna suma od 1.5 miliona evra, tako da za pocetak radova Komisija raspolaze sa 5.7 miliona. Ako od strane vlade Kosova budu u medjuvremenu izdvojeni dodatni fondovi za srpske pravoslavne verske objekte ostecene u martu 2004., oni ce biti utroseni prema dogovorenim procedurama.
 
Vazno je napomenuti da se Donatorskom konferencijom UNESKO koja pocinje sa radom 13. maja predvidja prikupljanje znatnih novcanih sredstava za obnovu ne samo onih crkava koje su unistene ili ostecene u martu 2004. vec i za one srpske pravoslavne objekte koji su postradali od juna 1999. godine. U svim restauratorskim radovima za koje ce biti obezbedjena novcana sredstva aktivno ce ucestvovati nasi eksperti iz Zavoda za zastitu spomenika kulture Srbije u saradnji sa eminentnim medjunarodnim restauratorima, dok ce Crkva imati vodecu ulogu. U saradnji sa UNMIK-om i privremenim institucijama Kosova bice obezbedjeni potrebni uslovi da se obnova odvija prema predvidjenim planovima i u odgovarajucim rokovima.
 
Pocetkom preventivne obnove Bogorodice LJeviske u Prizrenu i danasnjim pocetkom rada mesovite Komisije za sprovodjenje Memoranduma o obnovi ucinjena su dva kljucna koraka kako bi se u sto skorijem roku zapocelo sa obnovom srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji.
 
 
 
 
UNESKO ZAPOCEO PREVENTIVNU OBNOVU HRAMA BOGORODICE LJEVISKE
 
SPC Info-sluzba, Beograd
7. maj 2005. god.
 
Clan Svetog Arhijerejskog Sinoda SPC NJegovo Preosvestenstvo Episkop budimljansko-niksicki G. Joanikije i vikarni episkop lipljanski Teodosije danas su se u Prizrenu pred crkvom Bogorodice LJeviske sastali sa predstavnicima ekspertskog tima UNESKO i Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju radi pocetka tehnicke misije na preventivnoj obnovi ove drevne srpske pravoslavne svetinje koja je tesko ostecena u toku martovskog pogroma 2004. godine. Episkop rasko-prizrenski g. Artemije, koji je kao eparhijski arhijerej takodje trebao da prisustvuje danasnjem sastanku, nije dosao u Prizren.
 
Episkop Joanikije kao clan Sv. Sinoda SPC i episkopi Artemije i Teodosije, kao clanovi Kosovskog odbora SPC, pozvani su 4. maja od strane NJegove Svetosti Patrijarha Pavla da prisustvuju pocetku tehnicke misije na preventivnoj obnovi Bogorodice LJeviske, kako se kaze u pismu NJegove Svetosti, na osnovu dogovora postignutog na sednici Svetog Arhijerejskog Sinoda od 18. februara 2005. na kojoj su prisustvovali i clanovi odbora za Kosovo i Metohiju Svetog Arhijerejskog Sabora i odluke Sv. Sinoda od 18. aprila o imenovanju NJegovog Preosvestenstva vikarnog Episkopa lipljanskog G. Teodosija za clana Komisije za sprovodjenje Memoranduma o obnovi objekata SPC na Kosovu i Metohiji.
 
Ispred kancelarije UNESKO za jugoistocnu Evropu, sastanku je prisustvovao g. Sinisa Sesun sa dvoje italijanskih restauratora-slikara Donatelom Zari i Paloom Zari. Koordinacioni centar i Republicki zavod iz Beograda su predstavljali: Zoran Garic, Mr. Stojanka Samardzic, Mr. Dragan Stanojevic i Aleksa Jelicic. Ispred UNMIK-a sastanku je prisustvovao g. Rao Bjala, dok je ispred KFOR-a dosao nemacki general Rihard Rozmanit, komandant medjunarodnih snaga u Prizrenu koji je izrazio spremnost KFOR-a da pruzi puni doprinos procesu obnove.
 
"Pocetak preventivnih radova na obnovi hrama Bogorodice LJeviske kao i predstojeca obnova porusenih i ostecenih svetinja SPC na Kosovu i Metohiji koja je predvidjena Memorandumom o razumevanju potpisanim od strane NJegove Svetosti Patrijarha Pavla i Donatorskom konferencijom UNESKO u Parizu zakazanom za 13. maj od velikog je znacaja za SPC i njen verni narod. Nakon vise od godinu dana od martovskog pogroma u i nakon preko 5 godina stradanja naseg naroda na Kosovu i Metohiji gde je unisteno ili tesko osteceno 150 pravoslavnih crkava i manastira neophodno je da se sto pre pristupi sveobuhvatnoj obnovi crkvenih objekata i iskoristi medjunarodna podrska i finansijska pomoc", izjavio je NJegovo Preosvestenstvo episkop Joanikije nakon obilaska ostecenog hrama izrazivsi punu podrsku Sv. Sinoda SPC i NJegove Svetosti Patrijarha Pavla procesu obnove. Pored niza drugih svetinja koje su predvidjene za obnovu samo za hram Bogorodice LJeviske u Prizrenu odredjeno je preko 4.000.000 dolara.
 
Prema izjavi predstavnika UNESKO g. Sesuna u prvoj fazi urgentne preventivne zastite potrebno je izvrsiti staticku konsolidaciju zidova, ostecenog tornja, fiksaciju freskopisa u narteksu (posebno urgentno zastititi fresku Bogorodice Eleuse) i spreciti dalje prokisnjavanje krova. Nakon toga, u drugoj fazi obnove bi usledila potpuna restauracija crkve i celokupnog freskopisa. Na preventivnoj zastiti i restauraciji hrama bice angazovani ugledni medjunarodni eksperti i predstavnici Zavoda za zastitu spomenika kulture Srbije u saradnji sa privremenim institucijama Kosova i UNMIK-om!
 
U dokumentu o predstojecoj Donatorskoj konferenciji UNESKO u Parizu navodi se da je Bogorodica LJeviska (sagradjena 1306-7) na ostacima starije bazilike iz 11. veka "jedna prezivela srpska pravoslavna urbana katedrala i jedna od najznacajnih crkava kasnog vizantijskog perioda". Zidno slikarstvo se oznacava kao umetnicko delo "najviseg kvaliteta" dok se ovaj hram naziva "jednim od najvaznijih i najugrozenijih verskih objekata na Kosovu".
 
U toku velikih albanskih nereda u Prizrenu u noci 17. marta 2004. godine crkva Bogorodice LJeviske je tesko postradala. Crkveni toranj je zapaljen i potrebna mu je hitna staticka konsolidacija, a veliki broj fresaka je ostecen vatrom i dimom. Cuvena freska Bogorodice Eleuse sa Hristom "Hraniteljem Prizrena" delimicno je nepovratno unistena. Nakon istrage medjunarodne policije pocinioci ovog zlocina su uhapseni i izvedeni pred sud u Prizrenu.
 
Na kraju danasnjeg sastanka i obilaska hrama visoki poverenik UNMIK-a za pitanja kulturne bastine g. Rao Bjala izrazio je zadovoljstvo sto je u saradnji SPC, Ministarstva kulture Srbije, Koordinacionog centra i Kosovskih institucija izrazena zajednicka spremnost da se zapocne obnova unistenih sakralnih objekata. On je posebno naglasio da ce u ponedeljak 9. maja biti odrzana i inauguraciona sednica mesovite Komisije za sprovodjenje Memoranduma o obnovi srpskih pravoslavnih crkava na kojoj ce prisustvovati episkop Teodosije (imenovan od strane Sv. Sinoda SPC) i g. Dragoslav Todorovic (predstavnik Zavoda za zastitu spomenika kulture Srbije).
 
Detaljan izvestaj u PDF formatu o donatorskoj konferenciji za Kosovo koja treba da se odrzi u Parizu 13. maja dostupan je na adresi:
 
http://www.unesco.org/culture/kosovodonors/summary.pdf

Одговори путем е-поште