UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,

jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala

 

 

28.10.2005.

VOJISLAV KOŠTUNICA

SRBIJA JE ZA POŠTOVANjE NAČELA SUVERENITETA I TERITORIJALNOG INTEGRITETA

 

Čvrsto sam uveren da se poznati princip Kontakt grupe, koji kaže da nema podele Kosova i Metohije, mora dosledno izvesti do kraja. To znači: nema podele Kosmeta i nema podele Srbije.


Predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica izjavio je, uoči predstojeće posete Grčkoj 31. oktobra i 1. novembra, da će u Atini razgovarati sa grčkim premijerom Kostasom Karamanlisom o unapređenju bilateralne saradnje, pripremama za početak pregovora o statusu Kosova i Metohije, kao i o obnovi u požaru postradalog manastira Hilandar, koji će obići drugog dana posete.

Koštunica je u izjavi za dnevni list "Politika" istakao:

„Grčka je dokazano prijateljska zemlja i meni je stalo da u ovoj prilici posebno naglasim našu vekovnu bliskost, prijateljstvo i međusobnu istorijsku, duhovnu i političku povezanost.

Predstojeća poseta Atini posebno je značajna zato što dolazi neposredno posle sednice Saveta bezbednosti UN, na kojoj je doneta odluka o početku nove faze u rešavanju pitanja Kosova i Metohije.

Namera mi je da naše grčke prijatelje upoznam sa stavovima Beograda i načelima na kojima treba da se zasniva svako rešenje budućeg statusa Kosova i Metohije. Reč je, pre svega, o načelima na kojima počiva međunarodni pravni poredak, koje je Grčka uvek i principijelno podržavala. A to su načela nepovredivosti međunarodno priznatih granica i poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta demokratskih država.

Mi ćemo snažno zastupati ova načela, koja saglasno praksi demokratskih država, kao i dugom evropskom iskustvu u rešavanju sličnih pitanja, treba da nas dovedu do kompromisnog rešenja, a to je suštinska autonomija za pokrajinu Kosovo i Metohija kao sastavni deo naše države.

Verujem i da ćemo u vremenu koje sledi doći do opšte saglasnosti da je potpuno nezamislivo da se rasparčava jedna demokratska zemlja i da se protivno njenoj volji nametne promena njenih međunarodno priznatih granica. Čvrsto sam uveren da se poznati princip Kontakt grupe, koji kaže da nema podele Kosova i Metohije, mora dosledno izvesti do kraja. To znači: nema podele Kosmeta i nema podele Srbije.

Koliko bi ovo bio opasan presedan, pre svega za stabilnost regiona, ne treba ni trošiti reči. Srbija u potpunosti preuzima svoj deo odgovornosti za očuvanje stabilnosti i unapređenje odnosa u regionu. Smatram da je uloga Grčke u stvaranju mirnog i prosperitetnog regiona od izuzetnog značaja i uveren sam da dobri odnosi Beograda i Atine u velikoj meri tome doprinose.

Srbija je spremna na kompromis, spremna da obezbedi suštinsku autonomiju za pokrajinu i, što je najvažnije, ovo kompromisno rešenje počiva na najopštijim i najvažnijim načelima međunarodnog prava.

Najzad, ne sumnjam da će naši razgovori sa najvišim grčkim funkcionerima dati nov impuls već vrlo dobroj bilateralnoj saradnji na političkom, privrednom i kulturnom polju. Svakako će, pored ostalog, biti reči i o zajedničkim naporima da se što pre obnovi u požaru nastradali deo manastira Hilandara”.

 

28.10.2005.

KOSOVO I METOHIJA

ZA PRINCIPIJELNU POLITIKU I STRATEGIJU SVETA NA KOSMETU

 

Da li će pretnje entičkim nasiljem u slučaju da ne prevlada “jedina opcija” kosovskih Albanaca (nezavisnost) opet igrati važnu ulogu? Ili će, pak, međunarodna zajednica savladati strah i ponuditi i Prištini i Beogradu razloge da veruju da će rešenje biti dobijeno u pregovorima i da će pre biti trajno nego nametnuto, jednostrano i sklono konfliktima


Međunarodna zajednica mora da traži kreativno rešenje za budući status Kosova i Metohije, držeći se međunarodnog prava i principa da nezavisnost nije i ne sme biti jedina opcija, ocenio je, u najsvežijoj analizi, švedski institut TFF koji se bavi analizom političkih konflikata. TFF ocenjuje, u analizi naslovljenoj "Mnogo opcija sem nezavisnosti", da međunarodnoj zajednici nedostaju principijelna politika i strategija za rešenje kosovskog pitanja i da to ide na ruku onima koji tvrde kako tobož za problem južne srpske pokrajine ima "samo jedno rešenje". "Poslednji događaji na Kosovu ne slute ništa dobro za one koji žele pravdu i mir na Kosovu i oko njega", ocenjuju autori analize Jan Oberg i Aleksandar Mitić.

Autori, takođe, ocenjuju da su, u principu, moguća mnoga rešenja pred kojima se isprečio veliki kamen spoticanja - "rigidan način mišljenja i nedostatak principa", uz razmišljanje u stilu "što je babi milo, to joj se i snilo" kad je reč o budućnosti Kosova.

Kritikujući međunarodnu zajednicu što je kontinuirano "razvodnjavala" kriterijume koje Kosovo mora da ispuni pre početka pregovora o statusu - u tolikoj meri da je formula "standardi pre statusa" nemilosrdno "sahranjena" zaključcima Kaja Ejdea - autori analize švedskog instituta se pitaju da li se to dogodilo iz straha od pretnje kosovskih Albanaca nasiljem ili je, pak, sve to od samog početka bilo samo blef? "Kakav signal to može dati poštenosti predstojećih pregovora? Da li će pretnje entičkim nasiljem u slučaju da ne prevlada 'jedina opcija' kosovskih Albanaca (nezavisnost) opet igrati važnu ulogu?
Ili će, pak, međunarodna zajednica savladati strah i ponuditi i Prištini i Beogradu razloge da veruju da će rešenje biti dobijeno u pregovorima i da će pre biti trajno nego nametnuto, jednostrano i sklono konfliktima?" - retorički postavlja pitanje švedski institut.

Autori analize ne propuštaju, na kraju, da ukažu na činjenicu da bi nametnuto rešenje bilo kontraproduktivno i za Evropu i za SAD. "Bilo bi nerazumno svrstati se uz kosovske Albance i izolovati Srbiju - veoma multientičku, strateški važnu, ustavnu državu, s tržištem na kojem živi 10 miliona ljudi. Istovremeno, bilo bi nemoralno i dalje kolektivno kažnjavati Srbiju i Srbe za brutalnosti koje je počinio Milošević", kaže autori analize Oberg i Mitić.

 

27.10.2005.

KOSOVO I METOHIJA

SAMARDžIĆ OSUDIO PETERSENOV POZIV KOSOVSKOM PARLAMENTU

 

Veoma je čudno da se gospodin Petersen upušta u jednu politiku koju on ne treba da vodi. Njegov je mandat sasvim drugačiji i to njegovo ponašanje je podložno svakoj vrsti kritike


Savetnik premijera Srbije Slobodan Samardžić osudio je poziv šefa misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji Serena Jesen-Petersena upućen kosovskom parlamentu da donese rezoluciju, a povodom razgovora o budućnosti južne srpske pokrajine.

Samardžić je u izjavi "Nacionalnom dnevniku" Televizije Pink rekao da je takve rezolucije parlament Kosova do sada donosio i da se u njima isključivo tražila nezavisnost Kosova. On je ocenio čudnim to što Petersen, koji je dužan da takve rezolucije poništava, jer kosovski parlament nema pravo da ih donosi, "sada podstrekava kosovske Albance na radikalizam". "Ukoliko se ta rezolucija bude založila za nezavisnost Kosova, što je realno očekivati, tada će biti sasvim jasno da Petersen prekoračuje svoje nadležnosti", rekao je Samardžić i dodao da je to u suprotnosti sa duhom prošle sednice Saveta bezbednosti na kojoj je utvrđeno da treba započeti razgovore o budućen statusu KiM bez prejudiciranja bilo kakvih rešenja.

"Ako on najavljuje takvu rezoluciju onda je pitanje da li se on drži svojih nadležnosti koje mu daju UN. Veoma je čudno da se gospodin Petersen upušta u jednu politiku koju on ne treba da vodi. Njegov je mandat sasvim drugačiji i to njegovo ponašanje je podložno svakoj vrsti kritike", rekao je Samardžić i dodao da je Jesen-Petersen po svojim ovlašćenjima dužan da poništava rezoluciju kosovskog parlamenta koja je u suprotnosti sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN.

Jesen-Petersen je izrazio očekivanje da će parlament Kosova uskoro usvojiti jasnu razoluciju koja će pregovaračkom timu dati jasna upustva za predstojeće razgovore o statusu Kosova.

 

Informativna služba DSS

 

Одговори путем е-поште