UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,
jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala
21.12.2005.
SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ
PROTESTNO PISMO JESEN-PETERSENU
Formiranjem novih ministarstava albanska strana je pokazala da se ne drži Eideovog izveštaja, već da ga je samo deklarativno prihvatila, dok ga u stvarnosti odbacuje
Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković - Ivić uputila je šefu Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK) Sorenu Jesenu Petersenu protestno pismo zbog odluke da se u okviru Vlade Kosova formiraju ministarstva policije i pravosuđa.
Rašković-Ivić je novinarima u Skupštini SCG rekla da je prebacivanje ovlašćenja UNMIK iz tih oblasti na Vladu Kosova, formiranjem pomenutih ministarstava, "neutemeljeno i preuranjeno, kao i da se tako prejudicira rešenje statusa Kosova", prenosi Fonet. "Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija Kaj Eide u svom izveštaju upozorio je da treba biti posebno pažljiv u prenosu tih ovlašćenja jer je kosovsko društvo sklonije porodici i klanu nego vladavini prava", navela je Rašković-Ivić. Prema njenim rečima, formiranjem novih ministarstava albanska strana je pokazala da se ne drži Eideovog izveštaja, već da ga je "samo deklarativno prihvatila, dok ga u stvarnosti odbacuje".
21.12.2005.
ĐORĐE MAMULA
REŠENjA O DOSIJEIMA KOJA PREDLAŽE BIA SU DOBRA
Mnogi dosijei su otvoreni pre nekoliko godina i neki su tim povodom rekli da su zažalili što su pročitali svoj dosije jer su mogli da prepoznaju ljude koji su davali informacije o njima
Poslanik Demokratske stranke Srbije Đorđe Mamula založio se danas za zaštitu saradnika bezbednosnih službi od moguće osvete nakon zakonskog otvaranja dosijea. Svi koji predlažu da se pri otvaranju dosijea bezbednosnih službi otkriju i imena saradnika tih institucija trebalo bi da predlože i konkretne mere zaštite ljudi od moguće osvete, rekao je Mamula agenciji Beta.
Zakonska rešenja koja predlaže Bezbednosno-informativna agencija su dobar predlog koji je pronašao pravu meru, jer se u slučaju otkrivanja imena doušnika postavlja pitanje njihove zaštite, odnosno koliko bi policajaca bilo potrebno za njihovu i zaštitu njihovih porodica, dodao je on.
Poslanik DSS, koji je i član Odbora za bezbednost Skupštine Srbije, rekao je da je najbitnije to što je predlog zakona dobio pozitivnu ocenu OEBS i ukazao da dosijei nisu samo problem istočne, već i zapadne Evrope.
Mamula je rekao da su saradnici takođe članovi društva i da im se mora garantovati bezbednost, navodeći da žrtve režima i disidenti ne mogu da budu mera slobode za sve ostale građane. Dodao je da su mnogi dosijei već otvoreni pre nekoliko godina i da su mu dva poslanika rekla da su zažalili što su pročitali svoj dosije jer su mogli da prepoznaju ljude koji su davali informacije o njima.
21.12.2005.
VLADETA JANKOVIĆ
SAVEZ NEZAVISNIH DRŽAVA DEPLASIRAN
To je stari predlog na koji je već stigla odgovarajuća reakcija Vlade Srbije da to nije prihvatljiva ponuda
Savetnik srpskog premijera Vojislava Koštunice, Vladeta Janković, ocenio je "deplasiranim" predlog predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića vlastima u Srbiji da do 7. februara razmotre ponudu o savezu nezavisnih država.
"To je stari predlog na koji je već stigla odgovarajuća reakcija Vlade Srbije da to nije prihvatljiva ponuda, a koliko ja znam, njen stav se nije nimalo promenio", kazao je Janković za podgoričke "Vijesti". On je kao mogući motiv što je Vujanović ponovo izašao sa tim predlogom naveo "da se na taj način pokušavaju popraviti izgledi pristalica nezavisnosti Crne Gore na najavljenom referendumu".
"Ako se uspostavi takav dijalog između Beograda i Podgorice i tako otvori perspektiva nekoj vrsti zajednice, lakše bi se na referendumu izglasala nezavisnost Crne Gore, ali mi smatramo da bi time ne samo ostali, već se dodatno pogoršali problemi koji postoje u trenutnom aranžmanu, kakav je državna zajednica", kazao je Janković. "To je razlog što smatramo da savez nezavisnih država nije opcija koja zaslužuje ozbiljne razgovore", zaključio je Janković.
20.12.2005.
ALEKSANDAR SIMIĆ
NEZAVISNO KOSOVO - BALKAN PODLOŽAN RATOVIMA
Nezavisnost južne srpske pokrajine trajno bi zaoštrila srpsko-albanske odnose, dovela do ujedinjenja sa Albanijom i ugrozila ravnotežu na Balkanu
Savetnik predsednika vlade Srbije Aleksandar Simić izjavio je da bi bilo kakva forma nezavisnosti Kosova i Metohije imala nesagledive posledice u regionu, jer bi Balkan bio suštinski destabilizovan. Nezavisnost južne srpske pokrajine, koju srpska državna politika nikada ne bi prihvatila, trajno bi zaoštrila srpsko-albanske odnose, rekao je Simić, upozorivši da bi to, pre ili kasnije, dovelo do ujedinjenja te pokrajine sa Albanijom, što bi ugrozilo ravnotežu na Balkanu, "koji bi onda, verovatno, bio podložan čak i ratnim sukobima". On je na tu temu govorio na skupu u Institutu za međunarodnu politiku i privredu, kome su prisustvovali i predstavnici ambasada Kine, Indije, Rusije, Belorusije, Ukrajine, Irana i Poljske, prenosi Tanjug.
Simić je ukazao da prema zajedničkoj platformi u Srbiji, koja je suštinski usaglašena, nema nikakve nezavisnosti Kosova, ni uslovne ni bezuslovne, već se samo može razgovarati o stepenu suštinske autonomije. Prema njegovim rečima, pokrajina mora ostati multietnička, što je moguće ostvarivanjem osnovnih ideja iz državnog plana iz 2004. godine o decentralizaciji, odnosno autonomiji unutar autonomije za Srbije i ostale nealbance. Ta unutrašnja autonomija bi se ostvarila stvaranjem novih opština sa srpskom ili većinom nealbanaca, čime bi se uspešno ostvario i povratak raseljenih. Opštine bi imale mogućnost horizontalnog i vertikalnog povezivanja i direktne veze sa ostatkom centralne Srbije, objasnio je savetnik srpskog premijera.
Konačni ustavni aranžman pokrajine u SCG došao bi tek posle privremenog aranžmana, za koji se još ne zna da li bi bio vremenski ograničen, i suštinsku autnomiju bi definisao međunarodnim ugovorom, koji bi bio sklopljen između SCG i UN, uz mogućnost da ugovor garantuju sile iz Kontakt grupe ili SAD i Rusija. Simić je naglasio da bi ugovor garantovao suštinsku autonomiju, demilitarizaciju i prisustvo UN i NATO snaga koje bi održavale bezbednost. Suštinska autonomija bi obezbeđivala da pokrajina ima sve elemente suštinske autonomije i ne bi osećali da bilo koja vlast dolazi iz Beograda. Prema njegovim rečima, pokrajina ne bi imala međunarodni subjektivitet i imala bi ustavni tekst, koji bi predstavljao Aneks Ustava Srbije.
U osvrtu na razloge koji bi mogli da prestavljaju opasnost za usaglašenu platformu, Simić je naveo mogućnost različite interpretacije stanovišta platforme, čijenicu da je vlada Srbije manjinska ("jer je stranka predsednika Republike izašla iz parlamenta, čime je doprinela manjoj stabilnosti i legitimnosti parlamenta"), kao i zahteve za parlamentarnim izborima. On je naglasio da početak pregovora prati i medijska neprobojnost stanovišta Vlade i njenog predsednika, kako domaćih, tako i stranih medija. "Više su prisutni stavovi albanske i međunarodne strane, nego demokratskih vlasti u Beogradu", ukazao je Simić.
Informativna služba DSS