Donatorski rucak u Novoj Gracanici, za postradale u železnickoj nesreci kod Bioca, okupio mali broj dobrotvora, dok na slicnoj akciji u klubu "Sveti Sava" nije skupljen ni dolar
PODELE I UVREDE TRESU DIJASPORU
@ Naš stalni dopisnik Mirko VOJVODIC

       Nedavno okupljanje Srba Cikaga u kulturnom klubu “Sveti Sava” na dan slave, bila je dobra prilika da se, osim dužnog poštovanja prema žrtvama železnicke nesrece kod Bioca, prikupe sredstva za pomoc porodicama nastradalih. Nastojanja predsednika kluba i poziv prisutnima, kojih je bilo u pristojnom broju, nažalost nisu naišli na ocekivani odziv. Niko nije priložio ni “prebijeni” dolar.
       Valjda je “srecna” okolnost bila što je tog dana prošla i trodnevna nacionalna žalost, pa su prisutni mogli da se malo i opuste uz muziku, ali ce ostati zapamceno nedolicno ponašanje nekoliko prisutnih. Izvesni profesor Ivan Cvetanovic, poreklom iz Niša, tokom noci je zabavljao goste slave na razne nacine, od igranja nalik na ruski kazacok, do delirijuma posle izvodenja muzickih numera Nenada Milosavljevica - Neše "Galije".
       Obzirom da su Crnogorci na ovom skupu bili u ogromnoj manjini, zajedno sa onima iz Bosne i Hercegovine, uglavnom su se opredelili za neutralnu poziciju, jer im tih dana zaista nije bilo do nekog velikog veselja i svi su na ovaj ili onaj nacin bili dirnuti tragedijom. Jednom clanu uprave kluba su poginuli clanovi najuže porodice, pa je i to bio jedan od razloga za malo više poštovanja i vodenja racuna kako da se obeleži Sveti Sava, koji je, uzgred budi receno, kao i dinastija Nemanjic, poreklom upravo sa prostora sadašnje Crne Gore. Pomenuti profesor “kazacok”, ocigledno je celu noc tražio najbolji trenutak da Crnogorcima “skreše u brk”, i onako javno, pred svima, pri tom i glasno rekao: "Pun mi je ... Crnogoraca. Šta cete vi uostalom u srpskom klubu?"
       Samo jedna dilema je visila u vazduhu, da li je doticni dostojan da se s njim uopšte raspravlja ili da mu se dozvoli da ipak ode i saceka jutro, koje je uvek pametnije od noci. Prevladalo je ovo drugo, jer je razlog okupljanja jedna od najvecih srpskih slava. Otud i nije nikakvo cudo što se te noci niko nije uhvatio za džep, i makar simbolicno dao znak drugima da slede primer. Zabava je mogla da pocne. I bila je zabava, ali i nedolicno ponašanje “uvaženog profesora”, iza kojeg se kako smo saznali, kao mentori nalaze neka uvažena imena.
       Za razliku od pomenutog kluba, kulturnog dabome, Srpska pravoslavna crkva je tokom svih ovih godina uspevala da na dostojanstven nacin okupi ljude, organizuje bezbroj dobrotvornih akcija, i preko svojih veza prikupljenu pomoc pošalje do onih kojima je najpotrebnija. Pod kupolama manastira Nova Gracanica, od dolaska vladike Longina, nikada nije postavljano pitanje koliki je ko Srbin ili vernik, niti kojoj politickoj opciji je naklonjen. Svi Srbi su uvek bili dobro došli, a odziv na pokrenute humanitarne akcije sam po sebi govori da je našem narodu potrebno malo da se složi i omnoži, kako rece vladika jednom prilikom.
       Kada to okolnosti zahtevaju, a tragedija u Crnoj Gori još odzvanja u ušima svih pravih patriota, vrata hrama se širom otvaraju... Manje je važno koliko ce sredstava biti prikupljeno, jer ni ovde ne žive svi u izobilju, i svaki prilog ce imati desetostruko vecu težinu ako se zna kome je to namenjeno – deci i porodicama nastradale dece – buducnosti Crne Gore.
       Neuspeli pokušaji da se organizuje prikupljanje pomoci za unesrecene u Crnoj Gori od strane raznih organizacija i udruženja, samo potvrduju vec proverenu istinu da se narod sve više okuplja oko SPC u koju izgleda jedino ima poverenje...
       Nažalost, želja SPC, uz blagoslov patrijarha Pavla da sve eparhije prikupe što više sredstava za pomoc postradalima, nije naišla na ocekivani odziv, i velika sala za svecanosti kraj manastira Nova Gracanica ostala je da zvrji poluprazna (oko cetrdesetak prisutnih), pa je donatorski rucak, u nedelju, obavljen u pregradenom delu male sale.
       Razloge neodazivanja pozivu patrijarha srpskog, ne treba tražiti u nerešenim pitanjima izmedu SPC i nepriznate CPC. Problem je ocigledno u organizaciji, jer se ovdašnja crkva uglavnom oslanja na jedan izvor informisanja, koji iz dana u dan gubi na važnosti zbog “opservacija” i otvorene politicke obojenosti, pa i neskrivenih napada na zvanicnu crnogorsku vlast i favorizovanje SNP-a, ciji se clanovi cesto javljaju da u etar puste što više optužbi na racun premijera Đukanovica (predsednika Vujanovica niko ne pominje).
       Stvaranju takve klime medu inace malobrojnim Crnogorcima, i na ovom humanitarnom okupljanju doprinela je politizacija. Miloš Pantovic, koji kaže da ovde živi 36 godina, okupljenima je (preko razglasa) “saopštio” da je putem interneta saznao, kako su vlasti iz Podgorice porodicama svih poginulih uputili jednokratnu pomoc od 2.000 eura, ali pod uslovom da su stanovnici glavnog grada Crne Gore. Za one druge, iz Mojkovca, Kolašina, Bijelog Polja, Berana i ostalih mesta, upuceno je po 500 eura. Na primedbu dopisnika “Svedoka” da ovo nije politicka tribina vec humanitarni skup, pa sve i da je tacno to što je rekao, u šta je teško poverovati, ionako mali broj okupljenih je trebalo poštedeti takvih informacija, Pantovic je nešto promenjenim glasom nastavio da prica o svom “internet otkricu” i o - mržnji.
       Kroz šta je pomenuti gospodin prolazio u narednih pola sata dok su našem stolu prilazili ljudi uz izvinjenje za uvredu, ne može se naslutiti...
       - Pod ovom kupolom nece me videti dok god ovakvima budu davali mikrofon u ruke - rekao nam je covek slicnih godina kao pomenuti Pantovic.
       Da se ne bi desilo, mada je sve u božjim rukama, da se sledeci skup održi u foajeu sale za svecanosti pri Novoj Gracanici, uprava manastira bi trebalo da razdvoji svetovno od duhovnog i da se odrekne usluga onih zbog kojih je na ovom donatorskom rucku bilo manje od deset Crnogoraca (ukljucujuci i dopisnika "Svedoka" sa suprugom), a reci vladike Longina “svi smo mi poreklom Crnogorci” valjda ce biti nauk nekim “dobro informisanim brdanima”.

PROBIJALI I SANKCIJE
      Podsecanja radi, u vreme sankcija, kada sa americkog kontinenta nije mogla da se pošalje ni igla, a kamoli humanitarna pomoc, SPC je odigrala presudnu ulogu u doturanju pomoci, jer su ovdašnje vlasti zatvarale oci samo kada su njihovi kontejneri i konvoji išli ka unesrecenom narodu. Prakticno, eparhija novogracanicka, bila je jedino mesto okupljanja i jedina veza sa onima u zavicaju.


http://www.svedok.co.yu/

Одговори путем е-поште