Vazduhoplovne vlasti Srbije i Crne Gore i zastareli propisi koče „Jat“
Let za Ameriku neizvestan
Kada će Srbija dobiti kategoriju 1 i kada će avioni „Jat ervejza“ moći da polete za Ameriku, još uvek je neizvesno. Američkim vazduhoplovnim vlastima, koje dodeljuju ovu kategoriju kroz komunikaciju sa državom a ne sa avio-kompanijom, nije, kako tvrde upućeni, jasan ni status državne zajednice SCG, ni zakon koji je donet u SRJ. Nije im jasan ni status Direktorata civilnog vazduhoplovstva koji je predstavnik naših vazduhoplovnih vlasti.
Sve što je do sada urađeno po pitanju dostizanja standarda za kategoriju 1 je susret predstavnika Direktorata i Uprave civilnog vazduhoplovstva SAD.
- Stručni tim iz Amerike je u januaru posetio Direktorat i konstatovao veliki napredak u odnosu na 2002. godinu, kada je nakon njihove posete Srbija izgubila kategoriju 1 - ističu u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva i dodaju da u daljim koracima postizanja standarda za ovu kategoriju odgovarajuće uslove moraju da ispune civilna vazduhoplovna vlast, avio-prevoznik i aerodrom.
U „Jatu“ tvrde da sve rade u skladu sa predviđenom dinamikom i rokovima.
- Za prekookeanski let treba nam avion „boing 767“. Već smo u predugovornoj fazi zakupa tog aviona i naše posade su na obuci u Švedskoj - kaže Nebojša Starčević, v.d. generalnog direktora „Jat ervejza“, i dodaje da je nacionalna avio-kompanija smatrala da je pola godine i više nego dovoljan period da Srbija zadovolji standarde i dobije kategoriju 1, s obzirom na to da je let za Ameriku najavljen krajem prošle godine.
Zemljama, poput Koreje, trebalo je manje od četiri meseca da zadovolje standarde američkih vazduhoplovnih vlasti, Bahamima 10 meseci, a Kostariki godinu i po dana.
- Kada u „Jatu“ procene da su ispunili sve neophodne uslove, Direktorat će pozvati američke nadležne organe da izvrše uvid u postignute rezultate - kažu u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva.
Zahtevi kojima Uprava civilnog vazduhoplovstva SAD, međutim, poklanja najviše pažnje tiču se zakonske regulative, koja je i najveća kočnica Srbije. To je posao Direktorata kao operativnog tela. Istovremeno, vazduhoplovne vlasti Amerike se, kako nezvanično saznajemo, logično pitaju da li Direktorat države Srbije i države Crne Gore traži kategoriju 1 za obe države ili za državnu zajednicu. A kakva je to zajednica takođe im nije jasno, jer se važeći zakon odnosi na SRJ koja više ne postoji.
Iako u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva tvrde da će se i ubuduće zalagati da Srbija dobije kategoriju 1, niko ne zna da kaže kada bi to tačno moglo da se desi.