Egzekucija na Holmecu
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=28103&r=50.htm
http://www.blic.co.yu/danas/broj/strane/hronika.htm
Blic
07.04.2006.
Hronika:
Posle pokretanja postupka o ubistvu trojice vojnika 1991. godine
Sloveniacko tuzilastvo negira zlocin koji je Kucan priznao u Hagu
I pored nespornog snimka austrijske televizije ORF iz 1991. godine, na kome se vide kako tri vojnika JNA drze ruke uvis dok na njih pucaju pripadnici Teritorijalne odbrane Slovenije, u Vrhovanom drzavnom tuzilastvu Republike Slovenije i dalje tvrde da na tom granicnom prelazu nije pocinjeno nikakvo krivicno delo.
Naime, u saopstenju, koje je "Blic" dobio od Vrhovnog tuzilastva Slovenije, se kaze da je nadlezni drzavni tuzilac u Slovenj Gradcu jos 1991. utvrdio da prilikom borbi na granicnom prelazu nije pocinjeno krivicno delo.
Od ubistva vojnika proslo je vise od 15 godina, ali slovenacke vlasti za sada nikoga nisu uhapsile niti optuzile za ovaj zlocin.
Prvi snimljeni zlocin
"Predmet je ponovo proveravan 1999. kad je bio poslat Grupi drzavnih tuzilaca Republike Slovenije za posebne namere u Vrhovnom drzavnom tuzilastu RS. Takode i tada je utvrdeno da nije bilo nikakvih sumnji da su izvrsene kaznjive radnje i predmet je ponovo arhiviran" navodi u saopstenju.
U istom dopisu pise da su sa druge strane podigli tuzbu protiv Neve Miklavcic Predan, direktorke Helsinskog monitora za ljudska prava zato sto je na konferenciji 2003. optuzila slovenacke policajce i vojnike za ratni zlocin na prelazu Holmec.
Saopstenje tuzilastva cudi, jer je i sam Milan Kucan, bivsi predsednik Slovenije u Hagu na sudenju Slobodanu Milosevicu posle odgledanog snimka rekao da su tri vojnika ocigledno streljana.
Da podsetimo, Kucan je prvo tvrdio da tri vojnika nisu streljana, ali kad je sudija Ricard Mej trazio da mu se predoce spisi i snimak, bivsi predsednik Slovenije je odgovorio da "sada se vidi da su pomenuti vojnici streljani". On je tada zakljucio da se po tome vidi da je Slovenija demokratska drzava, jer su dokaze prikupili Okruzni sud u Kopru i Helsinski odbor Slovenije, ne navodeci da pocinioci jos nisu kaznjeni.
Javnost u Sloveniji je za "slucaj Holmec" prvi put cula pocetkom 1999. kada je o tome izasao clanak u "Slovenskim novicama", da bi kasnije dobijao sve vecu paznju nakon sto je Helsinski monitor Slovenije o tom zlocini poceo da govori kao o prvom dokumentovanom ratnom zlocinu sa prostora bivse SFRJ.
Slovenci negiraju
Pravu buru slucaj "Holmec" je izazvao tek kada je iste godina prikazana na slovenackoj televiziji. Milan Kucan je tada u svoj kabinet primio slovenacke veterane koji su se protivili tome da se ubistvo vojnika JNA naziva ratnim zlocinom.
O tome je u svom izvestaju pisao i arhivar slovenackog Ministarstva unutrasnjih poslova Anton Bukovnik, koji je u Gotenici (baza slovenacke policije) nasao snimak austrijske televizije ORF, na kojem se vidi pomenuti dogadaj.
Predmet su ispitivali komisije slovenackog MUP-a i tuzilastva, ali sumnju da se na Holmecu desilo tezak ratni zlocin, nisu potvrdili.
Roditelji i rodbina ubijenih vojnika i sami u izjavi za "Blic" izjavili su da oni nisu sigurni kako su njihovi najmiliji ubijeni. Naime, po jednoj verziji njihova deca nisu na snimku ORF televiziji, dok po drugoj verziji oni su ubijeni upravo na nacin kako je prikazano u snimku.
- Imena trojice vojnika uzela sam iz sudskog spisa i istrage koje su tuzilastva u Sloveniji vodila 1991. i 1999. U tom spisu nalaze se i fotografije ubijenih, kao i njihova imena i prezimena. Navedena su imena Gorana Maletica, Zorana Jesic i Antonija Simonjica. To su fakta i sudski proverene cinjenice - tvrdi za "Blic" Neve Miklavcic Prodan.
Postupak u Srbiji
Tuzilastvo za organizovani kriminal Slovenije demantovalo je juce da poseduje podatke o tome ko su pocinioci ubistva vojnika JNA na granicnom prelazu Vic-Holmec 1991. godine. Kako je za ljubljanski "Dnevnik" izjavio rukovodilac grupe drzavnih tuzilaca za organizovani kriminal Slovenije Harij Furlan, Slovenija "taj podatak nema i nikada ga nije imala".
"Dnevnik" pise da se pokazalo da "nema osnovane sumnje da su pripadnici slovenackih snaga policije ili vojnih jedinica pocinili krivicno delo".
Portparol srpskog tuzilastva za ratne zlocine Bruno Vekaric izjavio je juce da je to tuzilastvo pokrenulo pretkrivicni postupak povodom televizijskog snimka ubistva trojice vojnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) tokom rata u Sloveniji 1991. godine. Snimak austrijske drzavne televizije ORF na kome su prikazane slovenacke snage kako pucaju u vojnike koji im se predaju sa belim zastavama na granicnom prelazu Holmec, Vekaric je opisao kao "dramatican" prikaz verovatno prvog ratnog zlocina u ratovima na podrucju bivse Jugoslavije.
Miroslava Cvejic