Političke vratolomije, ili bura u čaši
Potpredsednica Vlade Srbije i stranke G17 plus Ivana Dulić-Marković najavila je na konferenciji za štampu da će Glavnom odboru svoje stranke predložiti bojkot novog ustava Srbije jer, pored ostalog, nije zadovoljna predviđenim obimom autonomije Vojvodine. Njene kolege iz stranke su u stilu "niskog profila" prokomentarisale da svako ima pravo na lično mišljenje, to je demokratija, a kolega iz vlade Velimir Ilić, u istom stilu, da izjava Dulić-Marković nije važna jer je ona potpredsednik u ostavci! Nije rečeno, ali nije beznačajno podsetiti da je Dulić-Marković glavni pregovarač za odnose Srbije i EU.
Vuk Drašković, ministar za inostrane poslove i predsednik SPO, u kontakt emisiji TV Studio B, iste večeri, iznese niz gromoglasnih primedbi na tekst novog ustava koje bi se mogle sažeti - tekst je nov, ali suština je stara i neprihvatljiva, odražava nedopustivo veliki uticaj socijalista i radikala, odnosno, snaga "režima Miloševića". Zamera što za donošenje novog ustava sledi procedura propisana sadašnjim Ustavom, što nije birana ustavotvorna skupština, što narodu nije data šansa da se izjasni da li želi vraćanje kraljevine, ili nastavljanje "nametnute" republike.
Posle takve ocene, na pitanje aktiviste SPO iz Grocke koji se telefonom uključio u program, šta onda savetuje članovima i simpatizerima SPO-a, Drašković odgovara da treba sami da prouče tekst ustava, i da odluče po svojoj slobodnoj oceni! Drugim rečima njemu je, kao lideru SPO-a, svejedno da li će njegovi politički sledbenici zaokružiti "da", ili "ne" da li će referendum 28. i 29. uspeti ili neće. To je demokratija! A i pitanje je svakodnevno - ustav, pa zašto bi se od lidera stranke tražio stav, ili bar savet!
Zajedničko potpredsednici Dulić-Marković i ministru Draškoviću je to što sede u istoj vladi koja je inicijator i jedan od predlagača Nacrta ustava, što su u vladi podržali tekst (nije valjda, naopako, Nacrt ustava išao poslanicima Skupštine bez znanja vlade!), što su poslanike svojih stranaka u Ustavnoj komisiji i Skupštini pripremili da podrže i izglasaju upravo takav tekst, i što su se, eto, četiri dana posle, istog popodneva, pred javnošću i izjasnili praktično protiv teksta Nacrta ustava! Verovatno imaju i druge zajedničke poglede. Kao lideri "demokratskog bloka".
Otkuda ovakve izjave, kakav signal one šalju biračima kojima još u ušima odzvanja aplauz posle "istorijskog konsenzusa" u Narodnoj skupštini 1. ovog meseca! Onima iz većinskog naroda i konfesije i onima iz redova nacionalnih manjina i njihovih konfesija, iz matice i rasejanja, a zatim, Solani, Jap de Hop Sheferu, Ahtisariju, Agimu ČekuuÖ Tačno je da ove stranke nisu u vrhu uticaja i popularnosti, ali javnost je, ipak, računala da su pomenuti lideri lojalni premijeru Koštunici i predsedniku Tadiću. Poverene su im važne dužnosti u vladi i državi. Računala, pa se, izgleda, opet preračunala.
Naša scena dugo zaista, obiluje "unikatnim" ponašanjima političara i obrtima, ali čak i demokratija u srpskom izdanju postaje pretesna da bi i ovakve političke vratolomije mogla da primi u svoje prenapregnute okvire. Ili je, opet, sve to samo bura u čaši vode. Daj bože da je tako!