27.10.2006.

VOJISLAV KOŠTUNICA

ZAJEDNIČKI PREUZIMAMO SUDBINU SVOJE ZEMLJE U SVOJE RUKE

 

'Poštovani građani Srbije, glasajte za Srbiju, glasajte za svoj Ustav, glasajte za svoju dobru budućnost'


Predsednik Vlade Vojislav Koštunica obratio se građanima Srbije pozivajući ih da glasaju za novi ustav, za Srbiju, za dobro zemlje i za svoju bolju budućnost. 'Pozivam sve građane Srbije, pripadnike svih nacionalnih zajednica i svih veroispovesti da zajedno i složno glasamo za novi Ustav Srbije, da glasamo za dobro Srbije. Sada zajednički preuzimamo sudbinu zemlje u svoje ruke i izglasavanjem Ustava određujemo dobru budućnost Srbije', istakao je Koštunica. Predsednik Vlade Srbije je ocenio da je 'istorijska prilika da narod, svojom suverenom i slobodnom voljom, donese najvažniji pravni akt zemlje, koji uređuje život države' i dodao da 'Ustav koji je narod izglasao može biti samo narodni ustav'. 'Novi Ustav utemeljuje Srbiju kao demokratsku i pravno uređenu državu. Novi Ustav brani suštinske nacionalne i državne interese i zaokružuje teritorijalnu celovitost Srbije'. 'Posebno pozivam sve građane Srbije, ma kojoj veri ili naciji pripadali, da glasaju za novi Ustav i zbog Kosova i Metohije, kako bi iskazali jednodušnu volju cele Srbije da niko ne može otimati našu teritoriju, i da niko ne može deliti Srbiju. Kosovo je Srbija, jer je to tako zapisano i zapečaćeno u samoj Povelji UN', naglasio je Koštunica.

'Poštovani građani Srbije, glasajte za Srbiju, glasajte za svoj Ustav, glasajte za svoju dobru budućnost', poručio je premijer Koštunica.

Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da saglasnost u parlamentu Srbije oko novog ustava i oko Kosova i Metohije jača našu međunarodnu poziciju Srbije kada je u pitanju južna srpska pokrajina. 'Našu međunarodnu poziciju kada je reč o Kosovu i Metohiji prvo jača argumentacija koju smo izneli naročito u proteklih godinu dana i činjenica da je ta argumentacija u svemu zasnovana na poštovanju međunarodnog prava i osnovnih principa međunarodnog prava, pre svega onog na teritorijalnom suverenitetu i integritetu suverenih država' kazao je Koštunica. On je gostujući na RTS-u rekao da nema nikakvih argumenta koji idu u prilog ideje da bi Kosovo i Metohija moglo i smelo da bude nezavisno. Predlog konačnog statusa Kosova i Metohije zavisiće umnogome od stavova Rusije i Kine. On je kazao da je na mestima u kojima se odlučuje, Kontakt grupi gde je Rusija i Savetu bezbednosti UN gde je i Kina, i u jednom i drugom slučaju za bilo kakvu odluku potrebna saglasnost svih. Taj principijelni stav koji je argumentovao predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, kao i Kina, važan je i uverljiv, dobro zvuči 'i svodi se na to da su principi univerzalni', rekao je on. Koštunica je rekao da povelja UN počiva na principu suvereniteta i teritorijalnog integriteta postojećih država i da se to ne može zaobići. 'Oni koji govore da je slučaj Kosova i Metohije jedinstven pozivaju zapravo na kršenje međunarodnog prava', upozorio je Koštunica i dodao da principi koji su u temeljnom aktu međunarodnog prava postoje da bi bili poštovani, a ne da bi bili kršeni.

Koštunica je, odgovarajući na pitanja, rekao da nam novi ustav može pomoći u nastavku pregovora sa EU uz ocenu da je ustav valjano urađen po evropskim demokratskim standardima i da se može prilagođavati ako za to bude potrebe. Premijer je kazao da je mnogo učinjeno kada je reč o saradnji sa Tribunalom u Hagu, da je možda bilo manje koordinacije, ali da je napravljen Akcioni plan o saradnji sa Hagom 'i više nego jasno utisak je povoljniji'.

Predsednik Vlade Srbije izjavio je da je uveren da će narod u Srbiji na referendumu doneti pravu odluku i podržati novi ustav Srbije. On je istakao da je u 'izvesnom smislu ta odluka mogla da bude doneta čak pre 14 godina, kada je Srbija postala jedna od dve, a ne jedna od šešt federalnih jedinica države koja je nekada postojala'. 'Postojala je potreba da se odnosi urede drugačije. Zatim 2002. godine je došla državna zajednica, Ustavna povelja državne zajednice, koja je opet zahtevala da odnosi budu drugačije uređeni', rekao je premijer.
Koštunica je ukazao da su i oktobarske promene 2000. godine zahtevale promenu novog ustava. 'Sa njim se kasni, ali se može reći da je dobro pripremljen i da je ovo pravi čas', rekao je Koštunica i dodao da je sredinom ove godine Srbija, posle referenduma u Crnoj Gori, u junu, dobila sva svojstva države, koja više nije deo šire državne celine nego je država za sebe.

Koštunica je kazao da je patrijarh Pavle jasno uputio poruku građanima Srbije da izađu na referendum i glasaju za novi ustav. 'Jučerašnji razgovor me je ohrabrio, odlučnošću s kojom je tu poruku patrijarh ponovio u razgovoru i svežinom koju je u razgovoru ispoljio, i svešću koliko je to važno za sve nas', kazao je Koštunica i dodao da su se 'glasovi čuli' iz drugih crkava i verskih zajednica . Premijer je ocenio da je to 'iznad svega ohrabrujuće i da govori da svi doživljavaju Srbiju kao svoju kuću koja treba da bude dobro uređena, pravna država, a to se postiže njenim osnovnim zakonom - njenim ustavom'.

Premijer Koštunica ocenio je da je je jedan od najboljih delova novog ustava onaj koji se odnosi na ljudska i manjinska prava. 'Novi ustav je urađen po svim evropskim standardima, ali uz uzvažavanje i nečega što su naše posebnosti - naša istorija, odnosi nacionalnih zajednica na ovim prostorima .....', kazao je Koštunica. Novi ustav predstavlja novu fazu naše istorije i veoma je važno, kada je reč o najvišem pravnom aktu, da je postignut opšti politički konsenzus. On je naglasio da je važno da takav konsenzus ispolje i svi građani Srbije bez obzira na nacionalnu pripadnost i veroispovest.

Predsednik Vlade Srbije je ocenio da je ustavni zakon mali problem u odnosu na ustav, da će se doći i do tog zakona i da je siguran da će se postići saglasnost i o održavanju izbora. Premijer je upozorio da se, mora voditi računa da je do kraja godine 'tehnički skoro nemoguće imati i parlamentarne i predsedničke izbore'. Izbori bi trebalo da se održe 'što pre' , ali za njih je potrebna dobra volja i saglasnost, jer se to rešava ustavnim zakonom koji zahteva dvotrećinsku većinu za usvajanje u Narodnoj skupštini, rekao je Koštunica gostujući na Radio- televiziji Srbije. Govoreći o istovremenom održavanju predsedničkih i parlamentarnih izbora, premijer je kazao da će i o tome biti postignut dogovor i dodao 'da to ne predstavlja nikakav problem'. 'Spreman sam na svaku vrstu kompromisa kada je reč o tome. Moramo obezbediti tu dvotrećinsku većinu. Ima dobrih strana i jedno i drugo rešenje - i prvo parlamentarni, pa predsednički, a dobro rešenje je da idu i istovremeno', rekao je Koštunica. Koštunica je naglasio da se kao jedan od rokova za izbore pominje kraj godine, odnosno decembar i dodao da je 'to tehnički neizvodljivo imajući u vidu minimalnu dužinu kampanje, a to je 45 dana i naravno činjenicu da predsednički izbori imaju dva kruga i najzad da imamo niz verskih i drugih praznika krajem godine, a to je malo teže uklopiti'. On je istakao da je siguran da će ta dobra volja koja je postojala do sada biti preneta na rad o ustavnom zakonu gde bi se trebalo dogovoriti o njegovom sadržaju.

Koštunica je odgovarajući na pitanje da li različita gledišta o istovremenim izborima mogu poništiti postignuti konsenzus oko ustava, kazao da je to nemoguće, jer svako ko ne bi ispoljio dobru volju da se dođe do rešenja 'sve bi stavio u pitanje i morao bi da ponese veliku odgovornost'. 'To se nije desilo .... u jednom mnogo složenijem i težem pitanju, kao što je sadržina ustava, a neće se desiti ni kada je reč o sadržini ustavnog zakona koji je takođe važan, jer je bez njega praktično ustav nesprovodljiv', ukazao je Koštunica. 'Na neki način njegova sadržina [ustavnog zakona] je unapred poznata, treba usaglasiti niz zakona sa novim ustavom, postaviti rokove za to usaglašavanje i treba onda predvideti rokove u kojima će se obaviti izborne radnje kako bi se omogućilo da se na osnovu novog ustava stvori potpuno novi sistem vlasti', kazao je Koštunica. On je objasnio da se novi sistem vlasti odnosi na parlamentarne, predsedničke, pokrajinske i lokalne izbore i dodao da će se novim ustavom postići 'potpuno nov, koherentan, a ne više hibridan sistem vlasti'.

Premijer Srbije Vojislav Koštunica istakao je da građani Srbije treba da glasaju za novi ustav zbog - državnog identiteta i državne celine, demokratskih institucija, ljudskih i manjinskih prava, odbrane Kosova i Metohije, privrednog razvoja i boljeg zivota. To su četiri argumenta zbog kojih građani Srbije na referendumu treba da glasaju za novi ustav. Narod u Srbiji 28. i 29. oktobra na referendumu treba da donese pravu odluku i podrži novi ustav Srbije, jer taj dokument Srbiji daje stabilnost i definiše njen državni identitet.

Одговори путем е-поште