RUSIJA TRGUJE KOSOVOM?!

Diplomatski analitičar Bratislav Grubačić kaže da je Srbija podigla cenu Kosovu, koju će Rusija na kraju naplatiti!

Rusija trguje Kosovom?
"Sada je već izvesno da će eventualna rezolucija Saveta bezbednosti UN biti prilično neutralna. U njoj puna nezavisnost nigde neće biti doslovno spomenuta, iako će Kosovo dobiti obeležja države"

BEOGRAD - U poslednjih nekoliko meseci Srbija je znatno podigla cenu Kosovu, a tu cenu će na kraju Rusija i te kako umeti da naplati da bi ostvarila svoje interese, tvrdi za Press Bratislav Grubačić, spoljnopolitički analitičar i urednik uglednog diplomatskog biltena "VIP". Grubačić upozorava da bi ljudi iz državnog vrha ovo trebalo da imaju u vidu uoči sastanka Kontakt grupe u Beču, koji će, prema najavama, biti ključan za sudbinu Kosova i Metohije. Kako je najavljeno, zvanična Moskva će u petak na tom sastanku izneti svoj stav o budućem statusu Kosova, koji će u dobroj meri uticati na nacrt predloga specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija.

"Velika i pametna sila"

Grubačić kaže da Rusija, "kao i svaka velika i pametna sila", sledi isključivo svoje interese u koje se slučaj Kosova u ovom trenutku uklapa. On naglašava da se jedino postavlja pitanje šta će to Rusija isposlovati za sebe.
- Moskva će nastojati da iz spora oko budućeg statusa Kosova za sebe izvuče što više može. U ovom momentu mi ne znamo šta je to tačno na čemu će Rusija insistirati, jer ona ima više ozbiljnih spoljnopolitičkih problema. Donošenjem novog ustava i tvrdim stavom Beograda tokom pregovora o statusu južne srpske pokrajine, Srbija je podigla cenu Kosovu, a upravo će Rusija to naplatiti - uveren je Grubačić. Prema njegovim rečima, dosadašnje izjave ruskih zvaničnika ukazuju na to da će Moskva zadržati čvrst pristup kosovskom problemu. Zbog toga će, kaže Grubačić, usvojena rešenja sadržavati minimum zajedničkih interesa Rusije i ostalih velikih sila. Ipak, prema njegovim rečima, međunarodna zajednica već je pripremila i "neka alternativna rešenja".
- Sada je već izvesno da će eventualna rezolucija Saveta bezbednosti UN biti prilično neutralna. U njoj puna nezavisnost nigde neće biti doslovno spomenuta, iako će Kosovo dobiti obeležja države. Bilo kako bilo, moramo se pomiriti s tim da će Kosovo do kraja ove godine ili početkom 2007. biti nezavisno i da će tu novu državu sigurno priznati nekoliko velikih zapadnih zemalja, kao i gotovo svi naši susedi - ističe Grubačić.
Na drugoj strani, Dimitrij Trenjin, stručnjak za Rusiju pri Karnegijevoj fondaciji za međunarodni mir iz Vašingtona, ocenjuje da se Rusija još pre nekoliko godina povukla sa Balkana i prepustila ovaj region uticaju Zapada.
- Moskva zaista nema stvaran interes po pitanju rešavanja statusa Kosova. Srbija više nije saveznik Rusije, a Moskva na Balkanu ima veoma malo interesa, osim da u to područje izvozi naftu i gas. Dakle, Rusi definitivno ne nastoje da na Balkanu postignu nešto za sebe, već se njihova pozicija u ovom trenutku temelji na odbrani principa međunarodnog prava i zabrinutosti da Kosovo neće biti jedinstven slučaj - konstatuje Trenjin. On naglašava da su neke zemlje, poput Kine i Rusije, zabrinute zbog mogućnosti da bude doveden u pitanje njihov teritorijalni integritet i da se o tome odlučuje mimo vlade u Moskvi ili u Pekingu.

Tibet, Pridnjestrovlje

- Zamislite da, na primer, neko zaključi da je Tibet na protivzakonit način uključen u sastav Kine. Postoji mogućnost da rešenje kosovskog problema utiče na druge, slične probleme. Abhazija i Južna Osetija žele da se otcepe od Gruzije, oblast Pridnjestrovlje želi da se odvoji od Moldavije i da se pripoji Rusiji. Iako međunarodna zajednica tvrdi da će rešenje za Kosovo biti jedinstveno i da neće moći da se primeni na slične probleme, Rusi ipak sumnjaju u to. Međutim, na drugoj strani, ukoliko Kosovo dobije nezavisnost, Rusija bi takvo rešenje mogla da primeni u slučaju Gruzije ili Moldavije. Postoji, konačno, i mogućnost da Rusija uđe u političku trgovinu, a u narednim mesecima videćemo o čemu je reč... - naglašava Trenjin.
O. RADULOVIĆ

Moskvu brine samo rok?

Evropske diplomate u nezvaničnim izjavama kažu da će u okviru Kontakt grupe posebna pažnja biti posvećena stavu Moskve, tim pre što to telo odluke donosi jednoglasno. Sagovornik Pressa, visokorangirani zapadni diplomata, pojašnjava za Press da Rusija partnerima u međunarodnoj zajednici uglavnom postavlja pitanje o roku koji je određen za određivanje statusa Kosova, dok već izvesna nezavisnost Kosova zasad ne izaziva njene burne reakcije.
- U svim diplomatskim kontaktima oni pitaju zašto odluka mora biti doneta do kraja ove ili početkom iduće godine i žele da dobiju jasnu potvrdu da će Kosovo biti jedinstven slučaj. Nastojimo da objasnimo Moskvi da se o statusu Kosova ne može pregovarati zauvek, odnosno da taj problem mora biti skinut sa dnevnog reda u narednim nedeljama. Za nas je reč o trci sa vremenom, jer je jasno da nam vreme u ovom slučaju neće doneti ništa osim povišene tenzije. Stav Rusije je da se sa rešenjem o Kosovu moraju složiti i Beograd i Priština. Ipak, na kraju će Priština biti zadovoljna, a Beograd neće imati izbora - kaže za Press ovaj diplomata.

http://www.novinepress.co.yu/




Одговори путем е-поште