Title: Message
 

 

 

Haški tribunal

Neupotrebljivost vodi u Hag

Analitičar balkanskih zbivanja u praškom Institutu za međunarodne odnose Filip Tesarž smatra da Haški tribunal nije politički nezavisan i tvrdi da su protiv nekih visokih funkcionera optužnice podignute tek kada su "prestali da budu potrebni"

piše: Slobodan Vasković
Kada je 25. maja 1993. godine Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija osnovao Međunarodni krivični sud za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije, teško da je bilo ko od tadašnjih političara sa ovog prostora mogao poverovati da će neki od njih nekoliko godina kasnije biti stanovnici ševeningenskih zidina. Srpska politička garnitura, koja je u to vreme, a i kasnije, uglavnom proglašavana najvećim krivcem za ratna stradanja, osporavala je legalitet tog suda, hrvatski političari su se nadali da će Haški tribunal suditi samo Srbima, dok je bošnjački politički establišment likovao, smatrajući da će njegova uloga biti samo u tome da ove druge šalje u Hag.

Pomoćni organ
I danas postoje suprotstavljena mišljenja o tome da li je Tribunal legalna i nezavisna pravna institucija ili politički sud. Savetnik premijera RS za odnose s Haškim tribunalom Siniša Đorđević kaže da bi pre par godina i sam rekao da je Sud u Hagu ispolitizovan, ali da neki sadašnji potezi Tribunala, čije rezultate treba očekivati u narednom periodu, ukazuju na to da će taj sud uspostaviti određeni balans i da će podići optužnice protiv lica bošnjačke i hrvatske nacionalnosti koja su počinila zločine nad Srbima. "Za to će biti potrebno vrijeme, jer činjenica je da RS nije imala saradnju sa Tribunalom, zbog čega oni sada ovako razmišljaju - prvo treba da završimo one poslove koje smo ranije počeli, a kad to završimo, doći ćete i vi na red", navodi Đorđević. Banjalučki advokat Krstan Simić, koji je i branilac u slučaju "Kvočka" pred Tribunalom, kaže da je dosadašnja praksa potvrdila da nacionalni sudovi nastali na prostoru bivše Jugoslavije nisu imali ni pravne, ni moralne, ni političke volje da se suoče sa problemom ratnih zločina i da ih procesuiraju na odgovarajući način. Sa tog aspekta, smatra on, Međunarodni krivični sud je opravdano osnovan, dodajući na su kontroverze oko njegovog osnivanja proizašle iz činjenice da je Savet bezbednosti, koji za to nije imao izričit mandat, Tribunal osnovao kao pomoćni organ polazeći od konstatacije da je ugrožen mir u svetu. "Status pomoćnog organa je nespojiv sa pravosuđem, jer pravosuđe je to koje mora imati nezavisnost, neprikosnovenost, profesionalizam, tako da sama konstatacija - 'pomoćni organ', dovodi u pitanje njegovo osnivanje", ističe Simić. On, međutim, smatra da u raspravama oko legaliteta tog suda ne treba gubiti vreme, ističući da je to što su srpski političari dugo vremena negirali postojanje Haškog tribunala već imalo dovoljno štetnih posledica i po RS i po SRJ.

Rok upotrebljivosti
Analitičar balkanskih zbivanja u praškom Institutu za međunarodne odnose Filip Tesarž smatra da Haški tribunal nije politički nezavisan i tvrdi da su protiv nekih visokih funkcionera optužnice podignute tek kada su "prestali da budu potrebni".
"Sud zavisi od zapadne, pre svega američke politike na Balkanu", ističe Tesarž.
Najveći broj do sada podignutih optužnica u Hagu je ispisan 1995. godine. Tokom te godine tadašnji tužilac Ričard Goldston podigao je i optužnice protiv bivšeg predsednika RS Radovana Karadžića i bivšeg komandanta Vojske RS Ratka Mladića. Te godine podignute su optužnice i protiv političkih i vojnih predstavnika hrvatskog naroda u BiH (Kordić, Blaškić i ostali), a prve optužnice protiv lica bošnjačke nacionalnosti pojavile su se godinu dana kasnije. Tesarževu tezu da su optužnice protiv pojedinih političara podignute onda kada više nisu bili "upotrebljivi" potkrepljuje i to da je optužnica protiv bivše predsednice RS Biljane Plavšić podignuta 2000. godine otpečaćena godinu dana kasnije, a da je do tada Plavšićeva slovila kao "prijatelj međunarodne zajednice i nosilac demokratskih promena u RS". Optužnica protiv bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića i njegovih najbližih saradnika za Kosovo podignuta je 24. maja 1999. godine u toku vazdušnih udara NATO-a na Jugoslaviju, dok su optužnice koje ga terete za zločine u Hrvatskoj i BiH, gde je već duže vreme vladao mir, podignute u istoj godini nekoliko meseci kasnije.
Na prve optužnice protiv "krupnijih zverki" iz Hrvatske (Gotovina, Ademi) za zločine počinjene nad Srbima čekalo se do 2001. godine, kao i na optužnice protiv bivših visokih vojnih funkcionera nekadašnje Armije BiH (Halilović, Alagić, Hadžihasanović, Kubura). Sve to vreme pisane su nove optužnice protiv lica srpske nacionalnosti.
Filip Tesarž, uprkos svim sumnjama koje postoje oko Tribunala, smatra da je Sud u Hagu korisna institucija, objašnjavajući da u zemljama bivše Jugoslavije ne postoji politička volja da se sudi za ratne zločine. On ocenjuje da u kompetentnost istražitelja Tribunala ne mora da se sumnja, jer su kriterijumi za njihov izbor veoma strogi, ali da su "druga stvar sudije koje odlučuju o visini kazne". Prema njegovim rečima, najviše politizovani deo u sudskim procesima su tužioci, pre svih sadašnji glavni tužilac - Karla del Ponte.

Optužnice
Optužnice koje je Haški tribunal do sada podigao protiv predstavnika bošnjačkog i hrvatskog naroda u BiH, osim u slučaju "Čelebići", odnose se na zločine koje su ta lica počinila nad hrvatskim, odnosno bošnjačkim narodom. Ni u jednoj od tih optužnica nema optužbi za genocid, dok optužnice protiv lica srpske nacionalnosti obiluju optužbama za genocid, zajednički zločinački plan, progone itd. "Tačno je da u optužnicama protiv Bošnjaka i Hrvata nema optužbi za genocid, da nema zajedničkog zločinačkog plana, a to je ono što ide ka kolektivnoj odgovornosti", kaže Krstan Simić. Prema njegovim rečima, optužnice Tribunala protiv Srba "liče kao jaje jajetu", a osnovna odlika im je nepreciznost. "U svakoj optužnici kaže se - planirao, podsticao i na drugi način pomagao izvršenju zločina. To su vrlo različite pravne kategorije i smatramo da je Tužilaštvo bilo dužno da da elemente da li je taj i taj i na koji način podsticao zločin", navodi Simić. On još kaže da su Srbi uglavnom optuženi i za "progon na političkoj, vjerskoj ili rasnoj posnovi" i upozorava da politički i rasni motiv progona ne mogu biti isti. "Tužilaštvo uglavnom navodi sva ona određenja koja postoje u određenju tog djela i na bazi tog određenja postavlja svoju optužnicu, što je nedopustivo", naglasio je Simić. On takođe smatra da je zbog nepreciznosti optužnica narušeno fer i pošteno suđenje, jer je na taj način sprečena mogućnost da se kvaliteno raspravlja o problemima koji su relevantni. "Manje-više to je slučaj kod svih optužnica, što se kasnije prenosi na presude", dodaje on. Nasuprot takvim optužnicama, optužnica "Čelebići" bavi se isključivo Srbima koji su zatočeni protivno pravilima ženevskih konvencija, a optuženima Zejnilu Delaliću, Zdravku Muciću, Hazimu Deliću, Esadu Landži suđeno je za ubistva, mučenja i progon. U optužnicima protiv njih nije bilo optužbe za genocid, a presuda nije sadržavala odgovornost po osnovu tzv."zajednične zločinačke namjere ili plana". Optužnice protiv Srba, međutim, obiluju takvim elementima, a, prema Simićevim rečima, "genocid je postao ekskluzivno pravo Srba". "Jedan Željko Meakić, komandir staničnog odjeljenja Omarske, optužuje se za genocid, a za njega je čak i Pretresno vijeće u slučaju 'Kvočka' utvrdilo da je on tu bio samo komandir staničnog odjeljenja, a da je u nadležnosti tog odjeljenja bilo i unutrašnje obezbjeđenje. Duško Sikirica takođe je tužen za genocid", navodi Simić. Prema njegovim rečima, razlika između optužnica u slučajevima "Omarska" i "Čelebići" je u tome što je optužnica za "Čelebiće" precizna, jasna i ima dobre činjenične postavke za pojedinačne zločine. "Tamo imate odredbe ko je i na koji način je učestvovao, na primjer, u mučenju jedne od žrtava Šćepe Gotovca. Međutim, u Omarskoj toga nema i zato smo mi ukazali da je minimum standarda onaj koji postoji u presudi 'Čelebići'", ističe Simić.
Savetnik premijera Siniša Đorđević smatra da je osnovna opasnost u optužnicama koje je Tribunal podigao protiv Srba upravo u njihovim opštim postavkama. U opštim postavkama optužnica, ističe on, zadržana je najveća opasnost po RS. Đorđević kaže da je suština ideje osnivanja Vladinog Biroa za odnose sa Sudom u Hagu bila da se pomogne odbranama optuženih oko obaranja tih opštih postavki."I u tom slučaju RS je zakasnila, jer smo u u nekim slučajevima propustili kontakt sa optuženima, faktički smo sami sebe optužili", navodi premijerov savetnik. Đorđević objašnjava da Haški sud primenjuje anglosaksonski sistem prava, prema kome se određene odredbe iz pravosnažnih presuda (npr. slučaj "Tadić") uzimaju kao konačne i u drugim slučajevima koji se procesuiraju, a imaju istu opštu postavku.

Nagodbe
Premijerov savetnik dalje napominje da je optuženima ostavljena mogućnost dogovaranja sa tužiocima, što je u slučaju nekih optuženih iz tzv. prijedorske grupe imalo epilog nagodbe sa Sudom. "Oni su prihvatili da je postojao progon, a pošto je prva varijanta da je to blaža varijanta ratnog zločina, imali su mogućnost blaže kazne. Druga opcija koju su koristili jeste da manju kaznu dobiju zbog kooperativnosti. Međutim, imate ljude koji još nisu odgovarali, a imate optužbe po komandnoj i političkoj odgovornosti, a njima je već progon dokazan. To predstavlja problem njihovim braniocima, jer oni više nisu u mogućnosti da dokazuju nevinost u tom pogledu", ističe Đorđević. Zbog svega toga, smatra on, Vladin Biro mora da bude koordinator između advokatskih timova. "Mi ne možemo uticati na pravo svakog pojedinca da nešto prizna ako mu to odgovara, ali smo morali uraditi to da spriječimo da se ta negativna tendencija reflektuje na RS", naglasio je on.

Srebrenica i Sarajevo
Advokat Simić kaže da se ne može prenebregnuti činjenica da su Srbi tokom rata držali dve trećine teritorije BiH, da je došlo do velikog pomeranja civilnog stanovništva usled ratnih dešavanja i da je to bila situacija povoljna za činjenje ratnih zločina. "Moramo početi shvatati da su se zločini dešavali i sa naše strane, ali i sa bošnjačke strane, i da pričama ko ih je manje a ko više činio nećemo doći do rješenja", ističe Simić. On takođe naglašava da se ne može poreći da se Srebrenica dogodila i da taj "nacionalni incident" nije u duhu srpskog naroda, ali da je i zadatak svih u BiH da se razjasni priča o Sarajevu. Prema njegovim rečima, za odbranu optuženih u slučaju Sarajeva (poput generala Galića) bilo bi jako bitno da se konačno iznese potpuna istina u slučaju "Markale", za šta, kako je naglasio, postoje ozbiljne indicije da su bile u režiji bošnjačkog političkog vrha.

Izetbegovićeva odgovornost
"Izetbegović je ličnost koja treba i mora biti predmet interesovanja tužilaštva. Isključujem bilo kakvu politizaciju, jer ako imate pravosnažnu presudu ljudima u slučaju 'Čelebići', ako imate optužnice protiv visokih oficira vojske čiji je Izetbegović bio vrhovni komandant, tužilaštvo mora procijeniti da li postoji ta koordinacija komandanta sa potčinjenim", kaže Simić. Prema njegovim rečima, optužnica protiv Sefera Halilovića otvara pitanje komandne odgovornosti. "Postavlja se pitanje kako je za zločine znao Rasim Delić, koji je bio načelnik Štaba Armije BiH, a ne zna vrhovni komandant", navodi on, podsećajući da se odgovornost po komandnoj liniji pripisuje optuženom političkom rukovodstvu RS. Simić smatra da je neophodno da postoji politički stav Tribunala da ima iste standarde prema svima i da pitanje optužnice protiv Izetbegovića procesuira prema istim standardima.
Tek kada nacionalni sudovi budu spremni da sude pripadnicima svog naroda za ratne zločine, prema njegovim rečima, biće stvoreni preduslovi za poverenje i pomirenje ovdašnjih naroda.
A do tada svima, a Srbima ponajviše, ostaje da pravdu potraže pred Haškim tribunalom, ma šta ko o njemu mislio.

Kvočka
"Kvočka je u Omarskoj proveo 16 dana, a onda je premješten iz Omarske. Kad je primio presudu, bio je razočaran, jer je bio duboko uvjeren da nije kriv. Opet, on je rekao - ja sam zadovoljan, pa neka istorija čita kakav sam ja to ratni zločinac bio - da nikoga poprijeko nisam pogledao, uvrijedio, udario, a pomogao sam kome sam mogao pomoći...", prepričava Simić Kvočkine utiske nakon završetka suđenja. Kvočka je osuđen na sedam godina zatvora, a njegova odbrana žalila se na presudu.

Optuženi Srbi
Pred Haškim tribunalom do sada je osuđeno 15 Srba. Najveće kazne izrečene su generalu Radoslavu Krstiću (45 godina - za zločine počinjene nad Bošnjacima u Srebrenici), Dušku Tadiću (40 godina) i Goranu Jelisiću (40 godina). Dražen Erdemović, takođe optužen za zločine u Srebrenici, osuđen je na pet godina, a nakon izricanja presude postao je zaštićeni svedok, koji se često pojavljuje pred Tribunalom. Haški tribunal od RS traži izručenje još 16 lica, a, kako saznaju Vesti, u Hagu se nalaze još dve zapečaćene optužnice.

Istrage
Istrage Tribunala pokreće tužilac po svom sopstvenom nahođenju ili na osnovu podataka koje dobije od pojedinaca, vlada, međunarodnih organizacija ili nevladinih organizacija. Suđenje počinje tek nakon što je optuženi fizički prisutan pred Međunarodnim sudom. Sam postupak pred Sudom oslanja se na tradicije kontinentalnog i anglosaksonskog sistema tako što su kombinovani elementi kontradiktornog i inkvizitorskog krivičnog postupka. Maksimalna kazna koju Sud može izreći jeste doživotni zatvor.

Čelebićka grupa
Za zločine nad srpskim civilima u logiru Čelebići osuđeni su Zdravko Mucić, na sedam godina zatvora, Hazim Delić na dvadeset, Esad Landžo na petnaest godina, dok je Zejnil Delalić oslobođen po svim tačkama optužbe.

Milošević i Hag
Pred Haškim tribunalom je 12. februara počelo suđenje bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševiću, protiv koga je taj sud podigao tri optužnice, tereteći ga za počinjene ratne zločine na Kosovu, BiH i Hrvatskoj. Nakon što su dva dana tužioci Ričard Majls i Karla del Ponte iznosili već poznate delove optužnice, trećeg dana došao je red na Miloševića da iznese opšte postavke svoje odbrane. Milošević je svoju odbranu započeo negirajući legitimitet Haškog tribunala, uz opasku da prihvatanje optužnice protiv njega, "u kojoj nema nijednog dokaza, vraća pravo u vreme inkvizicije". Milošević je optužio Tribunal da nastoji njemu na teret da pripiše sve zločine koje je zapravo počinio NATO. Prema njegovom mišljenju, Tribunal u Hagu želi da sudi celom srpskom narodu, a ne njemu kao pojedincu. "Optužuju Vidovdan i boj na Kosovu, uz čak podsmešljivu primedbu žalosnog tužioca da ne zna šta u stvari mi to slavimo, šta smo slavili, što su se ta dva miliona ljudi skupila na to Kosovo polje da slave šestogodišnjicu kad smo izgubili. A on ne zna, kad može da optuži srpsku istoriju i bitku na Kosovu, da se ta bitka bila za Srbiju i Evropu", rekao je Milošević. On je odbacio i odgovornost Srba za početak rata u BiH, optužujući zapadne zemlje da su krive za raspad bivše SFRJ. "Rat je počeo prvim ubistvima Srba na raznim mestima u Bosni. Srbi nisu počeli rat u Bosni. Tako je bilo i u Hrvatskoj", poručio je Milošević. Najveći deo svog izlaganja Milošević je posvetio posledicama NATO-agresije na Jugoslaviju, prikazujući fotografije o stradanju građana i razaranju objekata tokom 78 dana bombardovanja. On je ocenio da je cilj NATO-agresije bio geostrateški, a zapadnu vojnu alijansu optužio da je bila saveznik albanskim teroristima. Nakon što su KFOR i UNMIK stigli na Kosovo, 3.000 Srba je ubijeno, a 2.000 oteto, rekao je Milošević. Albanski ekstremisti, nastavio je on, do sada su zapalili ili bespravno oduzeli 50 hiljada srpskih kuća na Kosmetu pod okriljem međunarodnih snaga. "Nemoguće je da vojnici KFOR-a nisu videli da gore srpske crkve i manastiri i da to nisu mogli sprečiti", rekao je Milošević. NATO nije savez, nego prilepak američke administracije, koja može kada hoće i kako hoće da ga upotrebi, smatra Milošević i najavljuje da će kao svedoke tokom suđenja pozvati svetske državnike od Bila Klintona do Kofija Anana. "I svi će morati ovde da dođu, ne morati, neki veoma mnogo žele da dođu da kažu i vama i vašim šefovima šta je istina a šta je laž od ove vaše konstrukcije", rekao je Milošević.

 

http://www.patriotmagazin.com/media/004.htm

Attachment: antr.gif
Description: GIF image

Reply via email to