Title: Message

 

Rastu pritisci da se smjeni načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije

Koštunica brani generala Pavkovića

"Žene u crnom", Fond za humanitarno pravo, Fond za otvoreno društvo (Džordža Soroša), Jugoslovenski komitet pravnika za ljudska prava i na desetine drugih, navodnih humanitarnih udruženja u čijim nazivima obavezno stoje ljudska prava, tvrde da je dalji ostanak generala Pavkovića uvreda za sve građane Jugoslavije

piše: Nenad M. Stevanović
Načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije general-pukovnik Nebojša Pavković ponovo je jabuka razdora u aktuelnim i gotovo svakodnevnim političkim obračunima Demokratske stranke Srbije i ostatka DOS-a, predvođenog premijerom Srbije Zoranom Đinđićem. Posle kraće pauze nanovo su počeli politički pritisci i svojevrsna kampanja kojima se traži smena ili povlačenje prvog oficira Jugoslovenske vojske.
Nosioci ove kampanje su uglavnom lideri, minornih stranaka u DOS-a, kao što su Goran Svilanović i Žarko Korać. Istim intenzitetom i gotovo skojevskim žarom protiv generala Pavkovića nastupaju i predstavnici takozvanog Trećeg sektora, kako za sebe vole da kažu predstavnici nevladinih organizacija. "Žene u crnom", Fond za humanitarno pravo, Fond za otvoreno društvo (Džordža Soroša), Jugoslovenski komitet pravnika za ljudska prava i na desetine drugih, navodnih humanitarnih udruženja u čijim nazivima obavezno stoje ljudska prava, tvrde da je dalji ostanak generala Pavkovića uvreda za sve građane Jugoslavije.
Preko svojih udruženja ali i, što je mnogo značajnije, javnih glasila koje kontrolišu i često finansiraju, nevladine organizacije generala Pavkovića opisuju kao "ratnog zločinca odgovornog za smrt hiljada albanskih civila na Kosovu". U orkestriranoj kampanji svakodnevno se sa radio i TV-stanice oglašavaju samozvani vojni analitičari i stručnjaci za bezbednost, većinom bivši Miloševićevi saradnici, koji objašnjavaju da je upravo general Pavković glavni problem koji koči ulazak Srbije u evroatlantske integracije, što je u stvari eufemizam za NATO.
Najagilniji u naporima za smenu generala Pavkovića je Građanski savez Srbije, koji je organizovao i potpisivanje peticije.
Predsednik Građanskog omladinskog saveza Ivan Krstić saopštio je da je u Srbiji za nedelju dana prikupljeno 36.000 potpisa za smenu načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojše Pavkovića. Krstić je najavio da će akcija biti nastavljena, iako je odluka o sudbini Pavkovića formalno u nadležnosti Vrhovnog saveta odbrane.
- Može se zaključiti da je ovo svojevrstan rekord, što pokazuje koliko je nepravedna odluka da ovaj čovek, koji je učestvovao u političkim promocijama bivšeg režima kršio pravne i moralne norme i zastrašivao građane u predizbornoj kampanji 2000. godine, ostane na tom položaju već čitavih 16 meseci nakon demokratskih promena. Postavlja se pitanje da li je ostanak Nebojše Pavkovića na mestu glavnokomandujućeg naših snaga kadrovsko rešenje ili je razlog političke prirode, što opet obara tezu o nemešanju vojske i politike - rekao je Krstić. Krstić je dodao da je akcija zbog nekoliko incidenata i napada na aktiviste GŠS na uličnim punktovima premeštena u prostorije te stranke u više gradova u Srbiji.
Kontraudarac je ubrzo uzvratio predsednik Jugoslavije i Vrhovnog saveta odbrane lično. On je na poslednjoj konferenciji za novinare pohvalio Pavkovića kao oficira koji je osmislio i organizovao strukturne promene u VJ.
- Ja bih bio veoma srećan kada bi se i u drugim segmentima društva promene odvijale na način kao što se to čini u Vojsci. Vojska Jugoslavije je, praktično, jedina institucija u zemlji koja je zaista krenula u reforme. U tom smislu general Pavković ima ključnu ulogu. On je sam ponudio ostavku u nekoliko navrata ali ja sam je odbio zahtevajući od njega da do kraja izvede značajne promene koje je i sam osmislio - rekao je Vojislav Koštunica i odmah izazvao lavinu žestokih reakcija ostalih lidera DOS-a.
Koštunica je, međutim, i u kasnijim nastupima, neobično pohvalno govorio o Pavkoviću i o svim nelogičnostima koje prate priče o njegovoj smeni.
- Vojska je specifičan organizam koji se ne može menjati na onaj način na koji se menjaju predsednici stranaka i ministri. Spolja je nametnuta paušalna ocena da je Pavković simbol prethodnog režima - kazao je Koštunica.
Izrazitu nervozu kada je u pitanju Nebojša Pavković pokazuje njegov prethodnik na funkciji načelnika Generalštaba VJ Momčilo Perišić. Bivši general, koji voli da ga i dalje tako oslovljavaju, a danas potpredsednik Vlade Srbije i lider Pokreta za demokratsku Srbiju, objašnjava da je "Pavković Miloševićev sluga koji je našao novog gospodara".
- Kako govoriti o čoveku koji je na najsramniji način okaljao oficirsku uniformu ponizno služeći bračnom paru sa Dedinja. Iluzorno je govoriti o demokratskoj kontroli Vojske, pristupanju Partnerstvu za mir i bilo kakvom razvitku dok je na čelu oružanih snaga Pavković - kaže Perišić, koji je na čelu VJ bio pet godina (od 1993. do 1998).
Ni general Pavković nije ostao dužan Perišiću već ga je optužio, kako za bespotrebno žrtvovanje vojnika kod Sarajeva 1993. tako i za finasnijske malverzacije i zloupotrebe u Generalštabu.
- Vojska Jugoslavije je doživela svoj najveći pad upravo u vreme Momčila Perišića. To je period kada je VJ napustilo najviše stručnjaka, kada smo osiromašeni i kadrovski i tehnološki. Takođe se treba podsetiti da su se šiptarski teroristi na Kosmetu najbolje naoružali dok je Momčilo Perišić trebalo da štiti i sačuva granicu. Taj čovek je, takođe da podsetim, ležerno sa skijaških terena na Kopaoniku komandovao akcijom kada je kod sarajevskog porodilišta poginulo osam specijalaca iz Pančeva - tvrdi Pavković.
U kontraoptužbama on je otišao još dalje, navodeći da je upravo Perišić svojevremeno planirao organizovanje vojnog udara koji je podrazumevao likvidaciju svih tadašnjih opozicionih lidera. Ovo je ubrzo potvrdio i predsednik Nove Srbije Velimir-Velja Ilić, koji je objasnio da je lično gledao ovaj poverljivi vojni dokument, u čiju autentičnost odnosno krivicu Momčila Perišića ne sumnja.
Na načelnika Generalštaba ubrzo je stigao i novi udar sa mesta okakle je najmanje očekivan - sa saveznog nivoa. Ministar odbrane SRJ Slobodan Krapović podneo je ostavku, koju su mediji u Srbiji obrazložili njegovim neslaganjem sa Pavkovićem. Lansirana je hipoteza o žestokim sukobima Generalštaba i Ministarstva odbrane oko nadležnosti i nadređenosti.
Komentator Politike koji je paralelno obavljao i dužnost načelnika Uprave za odnose sa javnošću Ljubodrag Stojadinović takođe je podneo ostavku u Ministarstvu odbrane. I on je kao razlog naveo Pavkovića i Generalštab, koji "koči reforme u VJ".
- Generalštab se ponaša kao stariji brat, a zapravo je sastavni deo Ministarstva odbrane. Ključna stvar se mora dogoditi kada vlast nađe politički i zakonski okvir da odnosi GŠ i Ministarstva odbrane budu rešeni kao i u svim zemljama koje imaju uređen sistem odbrane. Sa ovakvim kadrovskim rešenjima u VJ ta mogućnost praktično ne postoji, ali je očito da postoji koncepcijska razlika - ocenjuje Stojadinović.
General-pukovnik Nebojša Pavković odgovorio je da nema sukoba između Generalštaba i Saveznog ministarstva odbrane. On je kazao da između SMO i GŠ VJ nema neslaganja koja bi zaslužila posebnu pažnju.
- Smatram da su oba organa, i SMO, kao organ Savezne vlade, i GŠ VJ, kao stručni organ nadležan da rukovodi Vojskom, izvršavali svoje zadatke u skladu sa nadležnostima - kazao je prvi čovek oružanih snaga SR Jugoslavije.
Kako je dalje rekao, to pitanje je u uskoj vezi sa "pitanjem civilne, odnosno demokratske kontrole nad VJ, koje se, takođe, često postavlja". On je dodao da se VJ ne protivi usvajanju novih rešenja i da će ih "u potpunosti i dosledno realizovati".

Smenjen u novinama
I dalje se nastavljaju skoro svakodnevne spekulacije o smeni generala Pavkovića. Tako je beogradski Glas javnosti objavio da će načelnik Generalštaba VJ Nebojša Pavković otići sa te dužnosti 13. juna, na Dan Vojske Jugoslavije. Pozivajući se na pouzdane izvore list prenosi da je najozbiljniji kandidat za novog načelnika general-major Milorad Stupar, načelnik Uprave pešadije i nekadašnji komandant specijalnih jedinica VJ. Kao drugi kandidat pominje se general-major Radojko Stefanović. "Informacije koje su se pojavile u pojedinim medijima o odlasku generala Pavkovića, uz pozivanje na izvor iz ovog kabineta, neistinite su i imaju spekulativan karakter. Vojni kabinet, kao posebna stručna služba, oglašava se službenim saopštenjima uz saglasnost predsednika SRJ", ističe se u saopštenju.

 

http://www.patriotmagazin.com/media/007.htm

Attachment: antr.gif
Description: GIF image

Reply via email to