Title: Message
AMERIKANCI ČEKAJU HRVATSKI ODGOVOR

Hrvatska mora SAD-u ustupiti nebo te morske i zračne luke

Ta obveza proizlazi iz bilateralnog sporazuma o nadzoru, proizvodnji i neširenju oružja za masovno uništavanje 
    Hrvatska će SAD-u morati ustupiti zračni prostor, morske i zračne luke te obavještajne podatke u pripremanju akcije oko Iraka, a pogotovo u slučaju napada na tu zemlju. Takva obveza, naime, proizlazi iz nedavno potpisanog bilateralnog sporazuma između SAD-a i Hrvatske oko nadzora, proizvodnje i uporabe oružja za masovno uništavanje.
    
Prema izvorima iz Ministarstva obrane, takav je sporazum zapravo samo paravan za konkretne obveze koje je svaka zemlja preuzela prema Amerikancima.
    
Hrvatska je sporazumom preuzela obvezu da će Amerikancima ustupiti morske luke Rijeku, Split i Ploče, a prije svega Rijeku koja SAD-u najviše odgovara za utovar oružja, tehnike i ljudstva zbog blizine Slovenije, ali i pozitivnog iskustva oko SFOR-a. Također smo preuzeli obvezu ustupanja zračnog prostora za prelete američkih zrakoplova, a na raspolaganje smo dali i naše zračne luke. Tim je sporazumom dogovorena i razmjena obavještajnih podataka.
    
Austrija i Švicarska jedine odbile
    NATO i SAD zatražili su od većine europskih zemlja korištenje zračnog i kopnenog prostora za akciju u Irak te transport vojne opreme iz baza u Njemačkoj i Italiji za Tursku. Albanija, Bugarska, Rumunjska, Litva, Latvija, Nizozemska, Italija, Španjolska, Portugal i Slovačka već su odgovorile pozitivno. Neke zemlje, poput Makedonije, ponudile su svoj prostor NATO-u bez traženja. Slovenija se još nije izjasnila, kao ni Mađarska, u kojoj postoji američka vojna baza u kojoj se obučava iračka oporba. Austrija i Švicarska zasad su jedine odbile zahtjev, što NATO-u otežava transport prema Turskoj. (V. Ba.)
Na taj nas je sporazum, ne znajući njegov konkretni sadržaj, upozorio i naš stručnjak za geopolitiku dr. Vlatko Cvrtila. Naglasio je da Hrvatska nema manevarskog prostora oko američkog upita za korištenje hrvatskog neba i ozemlja ako je za sve to već potpisom dogovoreno u tom dokumentu.
- Hrvatska se našla u teškoj situaciji kao i druge zemlje koje nisu u prvom redu upravljanja međunarodnim poretkom.
    Nametnuto nam je da se opredijelimo za ili protiv. Hrvatska, dakako, kao suverena zemlja ima suvereno pravo odlučivanja o svom prostoru, ali naš pozitivni odgovor mogao bi nam izazvati ozbiljne probleme u Europi. No, bit će presudno što o svemu misli Europa. U tešku smo se situaciju doveli i sami zato što naša diplomacija nije od početka u potpunosti pratila zbivanja oko Iraka. Već je davno trebala biti potaknuta rasprava u Saboru, trebalo je nekim službenim stavom naglasiti da će Hrvatska preuzeti obveze isključivo na temelju odluka tijela UN-a. Ovako smo podcijenili dimenziju krize - smatra dr. Cvrtila.
    
Budući da se, prema svemu sudeći, Hrvatska Amerikancima obvezala na punu suradnju, Vlada Ivice Račana nema manevarskog prsotora. Ona na formalni upit SAD-a samo mora potvrditi već ranije preuzete obveze. Tako će Amerikanci koristiti naš prostor kao što su to činili za napada na SRJ 1999. godine.
Zvonimir Despot
http://www.vecernji-list.hr/2003/02/23/Pages/hrvatskam.html





Reply via email to