Title: Message

Da li nas u budućnosti očekuje stvaranje jedinstvene države Albanaca i koji su albanski nacionalni interesi

Ujedinjenje Balkana protiv velike Albanije

Aktivnosti albanskih ekstremista u Makedoniji i na Kosovu, te najave da grupe terorista pripremaju akcije na jugu Srbije, predstavljaju pripreme Albanaca za što bolje startne pozicije u regionu, pogotovo po pitanju konačnog statusa Kosova i Metohije - procena je sagovornika „Blica“ Dušana Janjića iz Foruma za etničke odnose i Čedomira Antića, saradnika Balkanološkog instituta pri SANU.

U poslednje vreme, priča o nezavisnosti Kosova se stalno podgreva u javnosti - od deklaracije koju su u američkom Kogresu predložila dvojica kongresmena, do predloga rezolucije o nezavisnosti koju su albanski poslanici podneli u Skupštini Kosova. Srpske vlasti insistiraju na sprovođenju Rezolucije 1.244 Ujedinjenih nacija, ali srpski premijer Zoran Đinđić ističe da se Beograd neće suzdržavati da podrži podelu Kosova i Metohije, ako se uz saradnju Zapada ne obezbedi rešenje za zaštitu Srba sa Kosova. Kad se uz to dodaju najave Albanske nacionalne armije (ANA) da će se „boriti protiv pravoslavlja“, kao i nedavno osveženi zahtevi dela Albanaca sa juga Srbije da se Preševo, Bujanovac i Medveđa pripoje Kosovu, postavljaju se dva pitanja: da li nas u budućnosti očekuje stvaranje tzv. velike Albanije i koji su uopšte albanski nacionalni interesi na Balkanu?

Prvi albanski nacionalni program vezuje se za Prizrensku ligu, albansko udruženje osnovano u Prizrenu juna 1878. godine. Liga u svom dokumentu zahteva stvaranje „samostalne Albanije“ od teritorije četiri vilajeta: skadarskog, janjinskog, bitoljskog i kosovskog. Ovaj poslednji je tada obuhvatao Peć, Đakovicu, Prizren, Novi Pazar, sadašnju Kosovsku Mitrovicu, Prištinu, Gnjilane, Preševo i Kumanovo.

Čedomir Antić smatra da je u rešavanju albanskog nacionalnog pitanja zajednička nit ideja „velike Albanije“, ali on ne veruje da je taj projekat ostvariv.

- Ta ideja ih čini jedinstvenim, ali ako dođe do njenog ostvarenja, Albanci će biti na ivici građanskog rata jer su, nauprot uvreženom shvatanju, međusobno veoma podeljeni. Na Kosovu i Metohiji, čini mi se, postoje političke struje koje zagovaraju ideju „velike Albanije“, ali uveren sam da to ne žele oni koji trenutno tamo imaju vlast - kaže Antić.

Dušan Janjić smatra da albanski nacionalni interes ide u pravcu podrške nezavisnosti Kosova, ali ne i uspostavljanju „velike Albanije“.

- Albanija nije, bar zvanično, zainteresovana za ideju „velike Albanije“, jer svoju šansu vidi u okviru ulaska zemalja sa ovih prostora u EU - kaže Janjić.

Ramuš Tahiri, član Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, jedne od najuticajnijih partija na Kosovu, kaže za „Blic“ da je nezavisnost Kosova osnova programa skoro svih albanskih partija, ali da samo nekoliko manje uticajnih insistira na ideji „velike Albanije“ koju je, kako tvrdi Tahiri, pregazilo vreme.

Tahiri, koji je i politički savetnik Nedžata Dacija, predsednika kosovskog parlamenta, smatra da ne bi bilo dobro menjanje granica na Balkanu i ne veruje ni u etničku podelu Kosova, jer „to vodi problemima“. Na pitanje kako vidi pozive iz Srbije da se počne o pregovorima o statusu Kosova, Tahiri ističe da za to nije vreme, ali da razume „Đinđićevu potrebu da se znaju granice Srbije“.

- Poslednje godine pokazale da Srbija može da živi bez Kosova - zaključio je Tahiri.

Čedomir Antić ne veruje da će albanskom narodu ikada biti dozvoljeno da ostvari projekat „velike Albanije“, jer ako bi i uspeli, verovatno bi usledilo ujedinjenje ostalih balkanskih zemalja protiv Albanaca.

- Posle eventualnog ujedinjenja, Albanaca bi sa imigracijom bilo oko 10 miliona, što bi ih, pored Rumuna, činilo najbrojnijim narodom na Balkanu. U tom trenutku, Grci, Srbi i Bugari bi se ujedinili protiv njih, što bi izazvalo novu nestabilnost regiona - ocenjuje Antić.

Gledajući karte „velike Albanije“, koje podrazumevaju pripajanje Kosova, ali i delova Makedonije, Crne Gore, pa i Grčke, Antić tvrdi da bi prekrajanje granica izazvalo velike probleme u regionu. U tom slučaju Makedonija i Crna Gora ne bi postojale u današnjem smislu, jer bi i makedonska prestonica Skoplje, kao i obe crnogorske, Podgorica i Cetinje, pripale „velikoj Albaniji“.

Osvrnuvši se na stav međunarodne zajednice, Čedomir Antić naglašava da je još Badenterova komisija odlučila da se posle raspada Sovjetskog Saveza uspostavi princip prema kojem se i prostor SFRJ raspadao po administrativnim granicama koje su proglašene državnim i nepovredivim.

- Danas se to međunarodnoj zajednici vraća kao neka vrsta bumeranga. Kada se došlo do potpunog ostvarenja ovog projekta, postavilo se pitanje prostora kao što je Kosovo i Metohija. Zemlje kao što je Kosovo ne mogu da žive bez strane pomoći. Međunarodna zajednica neće nikada dozvoliti da Kosovo postane nezavisno, jer bi projekat EU i njenog širenja bio ugrožen - smatra Antić i dodaje da EU zato traži „nekog budućeg sponzora za Kosovo i Metohiju“.

Nikola M. Jovanović

Teško do mira na jugu Srbije

Što se tiče juga Srbije, predstavnici najuticajnijih stranaka koje okupljaju Albance na tom području tvrde da „veliku Albaniju“ ne zagovara nijedna institucija, niti Albanija kao država.

- Mi se zalažemo da dobijemo prava kakva imaju ostali narodi Balkana. U tome mnogo zaostajemo u odnosu na Srbe. Sve dok se srpska vlada ponaša prema nama kao do sada, ne možemo da vidimo Preševsku dolinu u sastavu Srbije. Ukoliko se ovaj problem ne reši, teško da ćemo imati mira na ovim prostorima, ali mi ćemo sve pokušati da naše zahteve ostvarimo mirnim putem - kaže za „Blic“ Orhan Redžepi, šef odborničke grupe Pokreta za demokratski progres u SO Preševo.

Šaip Kamberi, šef odborničke grupe Partije za demokratsko delovanje u SO Bujanovac, smatra da je jedina perspektiva realizovanja albanskih interesa na Balkanu priključivanje evropskim integracionim tokovima.

S. B. S.
 

Reply via email to