Title: Message

Nemačka vlada pomaže srpsku policiju
Novim tehnologijama protiv organizovanog kriminala
 Pojačan obim borbe protiv organizovanog kriminala koji je na Balkanu u protekloj deceniji poprimio razmere koje ugrožavaju ne samo zemlje u regionu već i čitavu Evropsku uniju doveo je do toga da Srbiji bude dodeljena znalajna tehnička pomoć za lokalnu policiju. Nemačka i SAD su tako krajem novembra prošle godine dostavile opremu čija vrednost iznosi nešto više od milion evra. Reč je najpre o 16 specijalnih vozila sa aparatima za prisluškivanje radio, telefonskih i kompjuterskih komunikacija. Osim toga, Fric Rudolf Keper, parlamentarni sekretar u nemačkom Saveznom ministarstvu unutrašnjih poslova, uručio je tokom svoje posete srpskoj policiji i posebne mini-laboratorije za visokospecijaloizovane postupke tokom istraga, sisteme za izradu kompjuterskih fotografija osumnjičenih, digitalne kamere i foto-aparate. Tom prilikom je pograničnoj policiji uručena i kontrolna centrala za utvrđivanje falsifikovanih pasoša koju su predstavnici obe policije opisali kao "ultramodernu".

Osim paketa tehničke pomoći srpski policajci po prvi put idu na specijalističke kurseve na Međunarodnoj policijskoj akademiji u Budimpesti, čiji rad organizuje FBI. Pored toga, još jednu grupu inspektora iz srpske policije tokom ove godine obučavaće nemački Savezni ured za suzbijanje kriminala BKA.

U nemačkom magazinu "Špigl" pojavila se vest o ovoj pomoći u kojoj se navodi da se "međunarodna zajednica oseća ugroženom zbog rastućeg kriminala u Srbiji".

- Pojedini mafijaški klanovi formiraju privatne vojske dok je Srbija postala jedno od središta tranzitnih puteva za ilegalnu migraciju i šverc droge, stoji u navodima "Špigla" na ovu temu.

Dragan Šutanovac, pomoćnik saveznog ministra policije, kaže za magazin "Politikas" da je u protekle dve godine Nemačka uz Norvešku "pružila jugoslovenskoj odnosno srpskoj policiji najveću pomoć u opremi i edukaciji kadrova".

- Prva pomoć je iz Nemačke stigla ubrzo nakon petooktobarskih promena, već 2001. godine i sastojala se uglavnom od telekomunikacone opreme i vozila koja su bila daleko kvalitetnija i modernija od onih kojima je do tada raspolagala srpska policija.

Sada nam je upućena još izdašnija pomoć koju naša policija uveliko koristi u otkrivanju krivičnih dela vezanih za falsifikovanje isprava, pre svega pasoša, pranje novca, krađu automobila, trgovinu ljudima, nedozvoljenu migraciju, odnosno obezbedjenje granica, kaže Šutanovac.

Komentarišući kvalitet opreme i znalaj koji ona ima za Srbiju i Crnu Goru, pomoćnik saveznog ministra policije tvrdi da je za "nas oprema iz Nemačke od izuzetnog značaja, jer je ona koju koristi naša policija odavno već zastarela".

- Zahvaljujući ovoj donaciji naša policija po prvi put je snabdevena aparaturom za izradu foto-robota, kaže Šutanovac.

Inače, 90 odsto ove pomoći dodeljeno je srpskoj policiji, a ostalih 10 Saveznom MUP.

- Rezultati nemačke pomoći su već vidljivi, a najočitiji su kod suzbijanja i presecanja međunarodnih i domaćih lanaca krađe automobila- ističe Šutanovac.

On takođe naglašava da je za Srbiju izuzteno važno što joj je Nemačka pomogla u edukaciji policijskih kadrova. Nemački instruktori boravili su u Jugoslaviji, a srpski policajci izvesno vreme su se obučavali u Frankfurtu i Minhenu. Za njih su posebno značajna iskustva koja su im preneli kolege koje rade na obezbeđenju minhenskog aerodroma.

U Beogradu posebno naglašavaju činjenicu što Berlin ovaj gest nije iskoristio da bi se oslobodio stare tehnike već je poslao ono što je srpskoj policiji zaista potrebno. Prema izvorima u srpskoj policiji, ove godine iz Nemačke očekuju još jednu tranšu pomoći. Iako ovaj novi program još nije definisan, Šutanovac o tome kaže da sudeći prema najavi premijera Zorana Djindića "da će jedan od prioriteta srpske policije ove godine biti borba protiv trgovine drogom, najznačajniji deo opreme trebalo bi da se koristi u ove svrhe".

Marko Nicović, bivši šef beogradske kriminalističke policije kaže da će nemačka pomoć smanjiti probleme s kojima se dugo suočavaju njegove bivše kolege:

- Oprema koju srpski policajci koriste u svakodnevnom radu odavno je zastarela i mislim da nije obnavljana još od sredine osamdesetih godina. Posebno mislim na onu za otkrivanje tragova i prikupljanje dokaza za najteža krivična dela kao što su profesionalna ubistva, trgovina drogom i ljudima, ali i ostali poslovi kojim se podzemlje bavi -kaže Nicović.

On dodaje da je srpska policija jedino držala korak sa svetom u opremi za prisluškivanje.

- Režim Slobodana Miloševića je jedino ulagao u tajnu policiju i vojno-policijske organizacije. Kriminalistička policija i njene potrebe bili su potpuno zapostavljeni. Ljudima iz ovog sektora kriminalni lobi, koji je imao uporište u političkoj vlasti i delu policije, čak je sugerisao da se mnogo ne trude u otkrivanju najtežih krivičnih dela. Na taj način je Miloševićev režim preko podzemlja razbijao kriminalističku policiju i stvarao paravlast -tvrdi Nicović.

On na kraju dodaje da će dobro opremljena srpska policija biti značajna brana ekspanziji kriminala sa istoka na zapad, kakvu je ulogu inače imala do raspada bivše Jugoslavije.

Potvrdu njegovih reči dao je u svom izlaganju prilikom susreta sa srpskim ministrom policije Dušanom Mihajlovićem i pomenuti nemački državni sekretar u tamošnjem Saveznom MUP Fric Rudolf Keper rečima da se pružanjem ove pomoći "smanjuje pritisak na spoljne granice država Šengenskog sporazuma".

- Balkan je glavno tranzitno područje za ilegalnu migraciju i najviše šverc droge sa destinacijom pretežno u zemljama zapadne Evrope. Osim toga, zemlje ovog regiona sve više postaju sedište međunarodnog organizovanog kriminala koji se bavi trgovinom ljudima, istakao je Keper.

Prva operativna saradnja nemačke i srpske policije desila se, inače, nakon više od decenije prekinutih odnosa tokom prošle godine kada su eksperti nemačke krminalističke policije u dva navrata uspešno pomagali da se utvrde lokacije u Srbiji sa kojih su vršeni telefonski pozivi otmičara koji su tražili otkup za svoje žrtve.

Branimir Gajić/Moma Ilić


http://www.politikas-magazin.org/tra.asp?t=11

Reply via email to