Title: Message

Kako je predsednik Srpske radikalne stranke smešten u pritvoru Haškog tribunala

Zabranjen razgovor s Miloševićem

Specijalno za „Blic“
dopisnik FoNeta iz Haga
Piše: Zlatko Čobović

Osim po dve titule - akademskoj (doktor pravnih nauka) i četničkoj (za vojvodu ga je početkom devedesetih proglasio tada najstariji četnički vojvoda Momčilo Đujić) - Vojislav Šešelj se u zatvoru UN u Ševeningenu ni po čemu ne razlikuje od drugih pritvorenika.

Smeštaj, tretman i uslovi života u zatvoru isti su za lidera SRS kao i za još 45 osoba. Prvo pravilo po dolasku u ovaj holandski zatvor u predgrađu Haga, preimenovan u Pritvorsku jedinicu UN, jeste da optuženi ne sme da bude u kontaktu sa optuženima ili osobama s kojima mu se optužnica preklapa. Prema tom principu pritvorenici su podeljeni, odnosno razdvojeni po spratovima i mogu da se druže i razgovaraju samo u okviru društva sa svog sprata. Ovo pravilo ne poznaje odvajanje po nacionalnoj pripadnosti. Zasad nije poznato kakvo društvo ima Šešelj, ali je izvesno da nije na istom spratu sa Slobodanom Miloševićem, Milanom Martićem i Momčilom Krajišnikom, koji su u njegovoj optužnici navedeni, pored ostalih, kao „učesnici u zajedničkom zločinačkom poduhvatu“. Nije, međutim, isključeno da mu društvo prave optuženi, pripadnici nacionalnosti čije je proterivanje, prema slovu optužnice, podstrekivao.

Bar prema dosadašnjim saznanjima, nacionalnost nije prepreka druženju u Ševeningenu. Naprotiv. Pre nešto manje od godinu dana, kada su dvojica istražnih sudija iz Beograda došli u Ševeningen kako bi saslušali Miloševića, zvaničniku Tribunala Kristijanu Rodeu bilo je teško shvatljivo da je on za jednog Miloševićevog „spratnog kolegu“ Muslimana - „naš predsednik“.

Na spratu je i čajna kuhinja koju pritvorenici mogu da koriste, a namirnice mogu da kupuju u zatvorskoj kantini. Ukoliko nemaju ili ne žele da nose svoju odeću, na raspolaganju su im zatvorske uniforme koje se sastoje od tamnoplave dukserice s rajsferšlusom ispod vrata, teget pantalone od teksas platna i crne mokasine s debljim đonom. U ovakvim odelima pojavila su se dosad u Tribunalu samo trojica kosovskih Albanaca 20. februara, kada su se izjašnjavali o krivici. Pritvorenici sami brinu o čistoći svojih stvari.

Šešelj može da koristi TV prijemnik, video-rikorder dobija prema potrebi, ukoliko mu je potreban da pregleda dokazni materijal, ako takvog materijala ima. Dozvoljeno je i korišćenje računara, ali samo ako optuženi sam obezbedi kompjuter i, naravno, bez mogućnosti da pristupi Internetu. Pritvorenici imaju na raspolaganju telefon na koji ih niko ne može pozivati, ali oni mogu da koriste dve vrste poziva. Uz pomoć telefonske kartice koja, prema nezvaničnim informacijama, ima 40 evra kredita, mogu da zovu broj po svom izboru, ali ne mogu da se javljaju sredstvima javnog informisanja. Svi telefonski razgovori su strogo kontrolisani. Posredstvom drugog telefona pritvorenici mogu da pozovu samo takozvane autorizovane brojeve. Reč je o braniocima, advokatima ili članovima porodica. Pozivi su dozvoljeni najkasnije do 20.30 sati, a posle toga pritvorenici su obavezni da se povuku u svoje ćelije. Zatvorskim rasporedom utvrđeno je vreme šetnje za svakog pritvorenika u delu zatvorskog kruga, pri čemu se vodi računa da se ne susreću, niti kontaktiraju optuženi kod kojih postoje dodirne tačke u optužnicama. Na raspolaganju im je i dvorana u kojoj mogu da se bave fizičkim aktivnostima i biblioteka. Redovno mogu da primaju štampu koju žele (i sami je plaćaju), kao i druge stvari koje prethodno prolaze kroz rigoroznu kontrolu koja može da potraje i nekoliko dana.

Posete pritvorenicima dozvoljene su u vreme koje je utvrđeno zatvorskim rasporedom, ali svaka poseta mora da bude unapred najavljena i odobrena, s tim da u Ševeningen ne može da uđe niko koga zatvorenik kome je poseta namenjena ne želi da primi, niti da vidi.

 

Reply via email to