Title: Message
Ispovest: Vojislav Šešelj, svi moji zatvori (1)
 
Svi moji zatvori

 Vođa srpskih radikala uveren je da će mu dosadašnja robijanja pod titoističkim i režimom Slobodana Miloševića pomoći da izađe na kraj i sa Haškim tribunalom

       U ponedeljak oko pola deset ujutru Vojislav Šešelj stigao je u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala u Ševeningenu i pridružio se tamošnjem zboru srpskih vođa u rasejanju. Pred polazak u Holandiju, čiju vizu ovoga puta nije ni zatražio, trudio se da pokaže koliko ga malo brinu optužbe za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. “Dočekaće me u Hagu kao četničkog vojvodu, valjda. Ja ću sada tamo biti najviši po činu. General Ojdanić će svakog jutra morati da mi se javlja na raport”, kazao je uz osmeh Vojislav Šešelj prošlog četvrtka, pola sata pre nego što će mu biti uručena optužnica Haškog tribunala, u razgovoru za NIN o holandskom i ostalim zatvorima kroz koje je dosad prošao.
       PREDAJA TRIBUNALU: Nikakvu dilemu nisam imao oko dobrovoljne predaje. U stvari, Haški tribunal je toliki izazov za mene da bih ja bio duboko nesrećan čovek da me je nekako mimoišao.
       Ima negde kod Andrića jedan fragment, kad je Omer-paša Latas po sultanovom nalogu došao da zavodi red u Bosni. Išao je kroz celu Bosnu i redom ubijao. I, negde u nekom uglu u mahali šćućurio se Mujo sa svojom Fatom i samo slušaju, u daljini se čuje odjek pušaka dok ubijaju begove. I onda Fata kaže svom Muji: šućur Alahu, moj Mujaga, pa ti nisi nikakav čovek. Da si ti nekakav čovek, sad bi i ti bio tamo streljan.
       Zbog toga je Hag za mene izazov - da sve prođe a bez mog učešća, znači nisam uopšte bio ni značajan, a ja imam lepu sliku o svojoj ulozi u ovim ratnim zbivanjima. Ona nije bila naročito važna, ali nije bila ni beznačajna.
       Odluka o odlasku u Hag, sigurno, nije obradovala moju porodicu, ali ona mora da sledi moj stav. Zato i nisu plakali kada sam im rekao šta ću da uradim. I, zato se i ne bune što sigurno neću prihvatiti garancije savezne i republičke vlade da se branim sa slobode. Pre bih robijao sto godina nego izdajnici i mafijaši da za mene garantuju. Jedino kad bi iračka vlada za mene garantovala, ne bi mi smetalo s moralnog aspekta. Ne vidim koja bi druga vlada mogla za mene da garantuje.
       SAMICA U CZ-u: Prvi put uhapsili su me drugog dana Zimske olimpijade 1984. godine. Krenuo sam iz Sarajeva vozom za Beograd, i negde već u Podlugovima upala je policija u moj kupe i počela pretres. Pretresali su me do Doboja, to je negde dva sata vožnje, našli su u mojoj aktn tašni neke moje tekstove koje sam nosio u Beograd. Tražili su da potpišem svaku stranu, nekih trista šlajfni otprilike.
       U Doboju smo izašli iz voza i policijskim “mercedesom” odvezli su me punom brzinom za Beograd. Jedan od udbaša koji su me uhapsili bio je Zoran Kijac, koji je posle bio šef Državne bezbednosti Republike Srpske.
       Imali su snimljene sve moje razgovore sa nekim najbližim prijateljima u Sarajevu, profesorima univerziteta, itd. Mi smo pričali o svemu i svačemu, kao najbliži prijatelji, kritikovali režim i ličnosti iz režima. Privodili su i njih i oni su im priznavali, a ja nisam. Hteli su da jedni druge teretimo.
       I posle 27 sati saslušavanja, dakle to je dan, noć, pa sutradan do podne, pustili su me i rekli da će me opet pozvati. Zvali su me još dva puta; po četiri i pet sati je i to trajalo. Saslušavali su me podsekretar republičkog SUP-a Rašid Musić i Milan Krnjajić, koji je posle bio visoki funkcioner MUP-a Republike Srpske. I to je bilo ono, vruće-hladno. čim oni počnu da prete, ja prestanem da razgovaram, a čim oni malo finije, ja to odmah okrenem na šalu.
       Pokušali su, zapravo, da me nateraju da teretim sve ove ljude i onda bi to bilo suđenje grupi. Njima je trebala ta srpska grupa nakon što je osuđena ona muslimanska, sa Izetbegovićem, radi ravnoteže. Ali, ja sam već tada bio odlučno protiv režima i spreman da izdržim do kraja tu borbu.
       Prvi zatvor bio je na Veliki petak 1984. godine. Uhapšen sam u Beogradu na tribini slobodnog univerziteta, na predavanju koje je držao Milovan Đilas. Nas dvadeset osmoro je uhapšeno i strpano u zatvor. Tri dana zatvora plus jedan dan policijskog zadržavanja u Ulici 29. novembra.
       Bio sam u samici u beogradskom CZ-u; to su najgori zatvorski uslovi koje sam u životu iskusio. I u Sarajevu zatvor, i u Zenici, čak u Gnjilanu, bio je neuporedivo bolji. CZ je najgori zatvor. U mraku ste celi dan, vrlo loši higijenski uslovi, hrana najodvratnije moguća. Neka sladunjava kaša. Ujutru se dobijala jedna vekna hleba i to mi je bila glavna hrana, jer ono ostalo je bilo toliko odvratno da... Po ceo dan u toj samici, pet koraka napred, pet koraka nazad.
       Taj prvi boravak u zatvoru, bilo je to jedno šokantno iskustvo, nimalo prijatno. Ali nikada me nije pokolebalo. Ja sam u stanju sve da izdržim. Tri dana nije bilo kupanja, nije bilo brijanja. Tek pred sam izlazak došao je brica da me obrije.
       Trećeg dana, u nedelju na Vaskrs, jedan stražar otvara kapiju, drugi robijaši koji poslužuju, ubace četku i neki deterdžent. Kaže mi stražar da uzmem to da čistim ćeliju. Ja kažem: neću ništa da radim. Kako nećeš?! Neću. On onda zatvori vrata.
       SARAJEVSKE PASTRMKE: Priprema za moje novo hapšenje i odlazak u zatvor bio je intervju koji je Stane Dolanc dao beogradskoj televiziji 11. ili 14. maja 1984. godine, kada me je optužio za te moje nepročitane rukopise. Zalagao sam se za rekonstrukciju federalizma, za Jugoslaviju od četiri republike, za ukidanje jednopartijskog sistema, za ukidanje veštačkih nacija.
       Dan-dva kasnije upada policija, odvodi me prvo u Centar Državne bezbednosti a posle toga u Centralni zatvor u Sarajevu. Stavljaju mi lisice na ruke, “marica” i sve ostalo. Ulazim u Centralni zatvor, očekujem nešto još gore nego u Beogradu. Računam, ako je u Beogradu tako, u Sarajevu je još gore. Međutim, uvode me u ćeliju, krevet sa belom posteljinom, ćelija sa prozorom, gleda na dvorište; keramičke pločice pored njC-a, njc ipak ograđen zidom, malo zaklonjen. Već jedno olakšanje.
       Samo jedan stražar bio je odvratnog ponašanja, ali ja sam odmah ulazio u verbalni sukob s njim. Nisam ga pet posto tretirao. On je bio Musliman. Međutim, prema meni su se dobro odnosili i stražari Srbi i stražari Muslimani. Samo je taj jedan bio izuzetak. Bio je to strašno glup čovek. Zaboravio sam mu ime, ima u nekoj knjizi zapisano.
       Da štrajkujem glađu odlučio sam već ranije. Hteo sam na taj način da dobijem što veći publicitet. Kada su me izveli kod istražnog sudije na saslušanje prvi put, ja sam odbio da odgovaram na pitanja. Rekao sam da je to režirano političko suđenje i da štrajkujem glađu.
       Počeo sam da štrajkujem. Prvo je bilo ubeđivanja, pa mi nudili hranu, nešto najlepše, upravnik zatvora nudi da mi donese pastrmke iz restorana, bilo šta, samo da prekinem štrajk. Odmah su svi svetski mediji počeli da javljaju kako štrajkujem glađu.
       Bio sam uporan u tome. Prvih osam dana su me pustili, pio sam samo vodu, ništa drugo. Posle osam dana ja sam jedva stajao na nogama. Osmog dana su počeli da mi daju infuziju, neke četiri tečnosti. Posle dvadeset dana moja krvna slika i urin bili su u očajnom stanju i onda su odlučili da me hrane silom, sondom. Odveli su me u ambulantu, saopštili mi kakvo mi je zdravstveno stanje, da mi je život u opasnosti, i da će morati na silu da me hrane, da mi unesu hranu u želudac. Ja sam to odbio, počeo sam da se otimam, četiri-pet policajaca sam počeo da razmičem, ne znam ni sam otkud mi tolika snaga u tom trenutku.
       Vezali su me, stavili na krevet. Ja sam prvo zatvarao usta, onda su mi začepili nos pa sam morao da dišem kroz stegnute zube. Razmakli su ih konačno, stavili mi levak između zuba i počeli da sipaju supu. Posle se nisam otimao.
       Ukupno sam šesnaest kilograma izgubio za tih 48 dana štrajka glađu, uglavnom u prvih dvadesetak dana. Ostale su i posledice, dijagnoza je bila tuberkuloza bubrega. Na bubrezima su ostali tragovi kalcifikacije. To i danas imam. Ali, ako imate neki ideal kojim se rukovodite u životu, vredno je žrtve.
      
       NIKOLA VRZIĆ


   Tražio sam status komunista

 Ispovest: Vojislav Šešelj, svi moji zatvori (2)

      Ukupno osam meseci proveo sam u Istražnom zatvoru u Sarajevu, i kasnije u Zenici u robijašnici još četrnaest meseci.
       Presuda je bila osam godina zatvora. Smejao sam se kada je izrečena. I, nastavljam borbu; to sam pomislio. Smejao sam se i kada su me stražari izveli iz sudnice. Tamo gde su razduživali oružje zatekli su se upravnik zatvora, načelnik straže i još nekoliko tih visokih oficira i jedan od njh mi kaže: “Uh, osam godina, kada ćeš ti izaći iz zatvora?” Ja se njemu okrenem i odgovorim: “Šta ti misliš, da će ovaj režim trajati još osam godina?” Te reči bile su proročanske. Ni sam režim nije izdržao osam godina.
       BATINE U ZENICI: Odveli su me u Zenicu. Uslovi su tamo veoma teški, stražari su tukli bez ikakvog povoda. Kada su nas dovezli iz Sarajeva, bila je jedna grupa od nas desetak. Skoro sve osim mene tukli su odmah, kad su uzimali podatke. Onako, nekoliko vaspitnih udaraca iz predostrožnosti, zbog dobrodošlice. Mene tada nisu. Mene su samo jednom. Kada su videli da to ništa ne vredi, onda su digli ruke od mene.
       Znate, u zatvoru je druga psihologija. U zatvoru su svi mučenici na neki način - i oni koji su krivi i oni koji su nevini. I svi oni imaju jedinstven front protiv zatvorske uprave i protiv stražara, i postoji solidarnost među njima. Naravno, ima onih koji cinkare, ima onih koji su ulizice. Časni ljudi se drže ponosno, međusobno kontaktiraju sasvim normalno ako jedan drugom može da pomogne. Koliko sam ja žalbi i molbi napisao drugim robijašima u zeničkoj robijašnici, onim nepismenim, bez škole, ne zna im se broj.
       Ni u Zenici nisam hteo da radim, iako su pokušali da me prisile. Šest meseci sam zbog toga proveo u samici. U samici pušači ne mogu da puše, ne možete slova pročitati, slova napisati, ni s kim razgovarati. Apsolutno ništa. Ipak, zenička samice bolja je od one u beogradskom CZ-u, imala je dnevno svetlo od malog prozora pri vrhu. Međutim, šesnaest sati dnevno ste na nogama, jer ujutru u šest sati krevet se diže i pričvršćuje za zid i u deset sati uveče obara. Šesnaest sati dnevno tri koraka napred, tri koraka nazad, pa sam ja pravio osmice kroz ćeliju kako bi mi ta šetnja bila duža.
       To je ono što ubija čoveka. Da sam mogao nešto da čitam, nešto da pišem, bilo šta, sve bi bilo drugačije. Razmišljao sam u tim trenucima o svom prethodnom životu, o svemu i svačemu. Sećao se događaja koje sam odavno zaboravio. To je borba za opstanak. Ali nisam popuštao.
       A onda su me tukli. Jednom je došao stražar da mi naredi da ribam hodnik ispred ćelija. Za to su se drugi robijaši dobrovoljno javljali samo da budu angažovani da im dan brže prođe. Ja sam rekao da neću. I on me je oko petnaest puta udario palicom po leđima iz sve snage.
       To mi je bio princip. Neću da radim u zatvoru! Tražio sam status koji su imali komunisti u zatvorima Kraljevine Jugoslavije. Politički robijaši se ne mogu prisiljavati da rade. A oni su me smatrali kriminalcem. Za njih su i policijski osuđenici bili kriminalci.
       U Zenici sam se vrlo brzo adaptirao, sa najopasnijim kriminalcima bio sam u najboljim odnosima. Kad bi neko posmatrao sa strane, niko ne bi pravio razliku između mene i tih drugih. Ima u zatvoru jedan poseban mentalitet, uvek se nađu neke žrtve za neke zatvorske igre. Uvek su to oni najgluplji, ili oni koji su izvršili prljava krivična dela. Kinjili smo one koji su silovali, pogotovo koji su silovali decu, čak svoju decu. Takvi su bili predmet krajnjeg poniženja i kinjenja. A kad je neko glup, znate, našalite se na njegov račun.
       Na primer, dok sam još bio u izolaciji, sedimo u dnevnoj prostoriji gde se gleda televizija i na televizoru stoji velika Ajfelova kula napravljena od šibica. Neki jadnik u dugim zimskim noćima nesanice ju je napravio i to stoji kao ukras na televizoru. Slika nešto nije bila u redu. Ja nađem žrtvu, jednog koji je bio osuđen na dve godine zbog pokušaja pljačke benzinske pumpe. Glup k’o tamna noć. Visok, snažan, a glup. Kažem: ne valja ova slika, daj pomeri malo tu antenu. I on priđe i počne da pomera onu Ajfelovu kulu. Ja govorim: levo, levo, desno, dok ovi svi nisu pocrkali od smeha i on shvatio zapravo da je ispao žrtva.
       Znate, ja sam uvek voleo da se šalim i sa drugima i uvek sam nalazio sagovornike za tu šalu, jer je vreme bolje prolazilo i duševno zdravlje se bolje čuvalo.
       Inače, svi su me u zeničkom zatvoru zvali doktor. Najteži kriminalci su me cenili i poštovali zato što sam imao takav odnos prema zatvorskoj vlasti, taj odbijajući odnos. Držao sam se čvrsto, te moje batine prošle su bez ijednog jauka. Ni glasa nisam pustio. Kada su me opet pitali hoćeš li raditi, ja sam rekao: neću. Znači, u startu sam tu stekao veliki ugled.
       Bilo je u Zenici nekoliko incidentnih situacija gde je moglo da dođe do tuče, ali sam tu pokazao spremnost da idem do kraja, i onda se to smirilo. U zatvoru ne smete da pokažete slabost. Ako pokažete slabost, propali ste. Nisam uvek bio jači ali sam bio spremniji da idem do kraja. Recimo, došao neki kabadahija tamo negde iz okoline Banjaluke, Musliman, i počeo nešto da provocira. Ja sam ostavio neku knjigu u onu sošku gde je stajala obuća i on došao: sklanjaj to odavde, nije mu tu mesto. Ja kažem: pokušaj ti da skloniš. Bio sam spreman da uzmem onu izlivenu metalnu šipku i da ga udarim. Nisam ni razmišljao o tome hoće li on poginuti ili ne ako dođe to incidenta. I on odmah ustuknu. Posle se držao podalje i nije bilo više nikakvih problema s njim.
       Cenili su me kao ličnost i neki stražari. Sećam se jednog Vučića koji je bio strah i trepet za druge, ali je meni davao vanredno kupanje kad sam bio u samici, što znači strašno mnogo. Znate, kupanje jednom nedeljno teško je podnošljivo, naročito za čoveka koji ima bolje higijenske navike. A jednom su me držali 25 dana bez kupanja. Taj Vučić mi je davao vanredno kupanje. Pa, neki Živković za koga čujem da je sad u Bijeljini; kad je nešto bolje za hranu, donese mi dvostruki ručak. To su sitnice sa civilnog aspekta, ali u zatvoru mnogo, mnogo znače. Dakle, pokazivali su neke simpatije, ali da ih niko ne vidi.
       PONOVO CZ: Posle Zenice sve je bilo lakše. U septembru 1990. godine osuđen sam na petnaest dana u Padinskoj skeli, zbog upisivanja dobrovoljaca za odlazak u Knin na Trgu Republike, i zbog potpisivanja peticije da se Kuća cveća iseli iz Beograda. To mi je stajalo u rešenju o kažnjavanju.
       U Padinskoj skeli, pošto ništa nisam radio, bio sam sve vreme u tom prijemnom sektoru. Šetao sam do mile volje satima, i na šetnji mi jednom priđe šef centra Ujedinjenih nacija za izbeglice koji se takođe nalazi u krugu i pozove me u kancelariju na kafu. Tamo se siti ispričamo i njega sutradan smene zbog toga. A meni promene maršrutu za šetnju.
       Osuđen sam zatim na po dvadeset i dvadeset i pet dana zatvora zbog mitinga pred Saveznom skupštinom i na Trgu Republike, koje je organizovao Mirko Jović. Samo tri dana pošto sam izašao iz Padinjaka, opet su me pokupili to da izdržavam. Posle dvadeset trećeg dana, zove upravnik i kaže da sam odlukom Ministarstva pravde pušten iz zatvora. Ja kažem, kako, ne može ministar pravde da me pušta. Ne može kod prekršajca ni pomilovanje. Upravnik mi objašnjava da me puštaju zbog dobrog vladanja. Ja, koji sam se najgore vladao, nisam živu silu tamo zarezivao ni za šta. Prvo odbijam, kreće natezanje. To sam, samo, pravio cirkus. Izašao bih ja ali ne mogu bez parade, razumete? Kao i ono štrajkovanje glađu, moram da napravim nešto što će se pamtiti, što će biti upečatljivo za sećanje.
       Dakle, na kraju se ipak pokupim i izađem. Već sam bio kandidovan za predsednika Republike iz zatvora, kao kandidat grupe građana. To je bio razlog da me puste ranije. Smešno je, valjda, bilo i njima - svako veče na televiziji objavljeni kandidati, prvi Vojislav Šešelj, a iz zatvora.
       Osude me sledeći put u septembru 1994. godine na mesec dana zatvora. Radoman Božović me vređao na sastanku šefova poslaničkih grupa, ja sam ustao, pljunuo ga i izašao. I to dva puta pljunuo. Lažni svedoci Milan Gajović iz Crne Gore i ovaj Neđo Šipovac iz Novog Sada, tvrdili su da sam nasrnuo na Božovića. Mesec dana sam dobio. Odmah su me odveli na izdržavanje, iako prekršajno narodni poslanik ne može da odgovara.
       Odveden sam u beogradski CZ, i tada sam imao specijalni tretman. To je mala kazna. Morao sam da budem slobodnjak. Nisam opasan za okolinu, nisam se bavio kriminalom, terorizmom. Smestili su me sa slobodnjacima, s tim što su oni svakog vikenda odlazili kući, a ja nisam. Ja sam bio pod posebnom prismotrom. Doduše, oni su radili a ja sam celi dan bio sam tamo, šetao hodnikom sto metara dugačkim i čitao, pisao...
       Nisu pokušavali da me nateraju da radim. Bili su srećni što ne pravim gužve. A ja sam se šalio. Učio sam druge robijaše da pevaju pesme protiv Miloševića: “Na banderi nasred Terazija visi Sloba, kuka milicija”, pa onda, “Ranković je ustao iz groba” i tako dalje, orio se Centralni zatvor.
       Lepo sam se ponašao prema zatvorskim stražarima ukoliko su se oni prema meni pristojno ponašali. Ako bi se neki nešto isprsio, pretio, onda više nije smeo ni da se pojavi. Jedino, kad mi je došao upravnik zatvora, sedeo sam u ćeliji, nešto čitao. I ništa, ne ustajem. On sa celom svitom došao i kaže: “Ja sam upravnik zatvora.” “Šta mene briga što si ti upravnik zatvora.” On meni persira a ja njemu na ti. Namerno. Kaže: “Hoćete li vi da ustanete?” “Neću”, odgovorim, “što bih ja tebi ustajao?” A on onda pokuša da smekša, kaže, “ja sam došao da vidim kakvi su vam uslovi, treba li vam nešto”. “Ništa mi” - kažem - “od tebe ne treba, a ni ti od mene ništa ne očekuj.” Tako se završio razgovor.
       Onda mi prikopčaju još tri meseca, zbog onog incidenta u Skupštini sa mikrofonom i polivanjem vodom. Preinačili su prvu uslovnu presudu na tri meseca bezuslovno. Na sam dan kad mi je isticala ova prekršajna kazna od mesec dana dolaze po mene da izađem iz zatvora i onda mi daju to rešenje na još tri meseca.
       To me nije iznenadilo. Očekivao sam to. Bio sam spreman. i još tri meseca. Za Novu godinu dolazi mi advokat Koprivica, razgovarao je sa upravnikom zatvora, nudi mi upravnik da odem kući na tri dana ali pod uslovom da ne pravim neke probleme u javnosti. Da, lepo, odem i dočekam Novu godinu pa da se vratim, pošto nisam nikad išao kući. Međutim, ja ga odmah izbacim, neću da razgovaram, ne pada mi na pamet. i tako, odbijem da odem tri dana kući preko Nove godine.
       U CZ-u sam tada bio u kolektivnom smeštaju. Imali smo veliku dnevnu sobu gde se gledao televizor, igrao se “riziko”. Tu sam naučio da igram “riziko” i svidela mi se ta igra. Pobeđivao sam. Igrao se i šah.
       U zatvoru su me tada svi zvali “vojvodo”.
       GNjILANE: Početkom juna 1995. godine u Gnjilanu se dogodio taj režirani sukob s policijom; lično ga je Badža sproveo, očekivali su da imamo mnogo oružja. Međutim, sve se opet svelo na prekršajne prijave zbog navodnog napada na policiju.
       Tada sam osuđen na dva meseca zatvora, Toma Nikolić i ja. Čitava grupa, nas desetak radikala, osuđeni smo na kazne od deset dana do dva meseca. Osoblje u gnjilanskom zatvoru imalo je vrlo korektan odnos s nama, nijednog problema nije bilo. Znam da sam odmah zahtevao da nam donesu televizor jer ga nije bilo, pa su doneli nama, ali su doneli i Albancima, tako da smo direktno uticali da se i njima poboljšaju uslovi robijanja.
       Jednom prilikom, bila je zatvorska šetnja, šetamo Toma Nikolić, Filip Stojanović, još neki koji su sa mnom tamo robijali i ja, i čujemo iz zgrade kako policija tuče nekog Albanca, verovatno kriminalca, ko zna zbog čega. On je na sav glas jaukao. Ja sam odmah demonstrativno prekinuo šetnju i počeo da vičem da prekinu s tim, da to ne sme da se dešava. I u jednom trenutku iz albanskih ćelija koje su gledale na dvorište - aplauz. Kao po nekoj komandi. A onda skandiranje “Vojo, vojvodo!” Ja sam to doživeo u gnjilanskom zatvoru. Pisale su neke albanske novine iz Prištine o tome svojevremeno.
       U principu, znači, sa Albancima zatvorenicima imali smo najkorektnije moguće odnose. Nama su naši prijatelji i porodice slali mnogo hrane, i tu hranu smo delili s njima, počastili bismo ih uvek.
       Upravnik je bio veoma dobar prema nama. Čak je puštao u posete ko god je hteo da dođe. Dolazili su naši aktivisti sa Kosova i Metohije. I onda ga smene. Prevremeno ga penzionišu i za zamenika mu postave dotadašnjeg načelnika straže. Taj, kad god je ulazio, jadnik, kad god je hteo sa mnom nešto da razgovara, sav je drhtao. Mesec dana po mom izlasku iz zatvora je umro, toliko se on zbog nečega mene bojao.
       HAŠKO SUĐENjE: Sada mi je važno samo da izborim status da se sam branim. To je jedino što ne bih mogao da podnesem, da mi oni nametnu advokata, da me spreče sam da se branim. Jer, to je vrlo opasno. Kad tamo imate advokata, sve je njemu prepušteno. Vama i ne dostavljaju dokumentaciju, nemate pojma šta se dešava. E, to ja ne smem da dozvolim.
       Očekujem da će proces dugo trajati. Oni će nastojati da me što duže izoluju, ali ću zato imati vremena da se temeljito pripremim i mislim da ću pobediti. Ubeđen sam. E, sad, izolovaće me više godina sa političke scene. Ne znam tačno koliko. A to im je i bio cilj. Oni će taj cilj da postignu ali ne verujem da me mogu sprečiti da pobedim.
      
       NIKOLA VRZIĆ
       (Kraj)

Prvi deo: http://www.nin.co.yu/2003-02/27/27628.html

Drugi deo: http://www.nin.co.yu/2003-03/06/27682.html

Reply via email to