Title: Message

RAT U IRAKU

Bagdad, Vašington, Rim -- U bombardovanju Bagdada u sredu je pogođen deo grada u kom se nalazi dosta prodavnica i zanatskih radnji. Prema dosadašnjim informacijama, poginulo je najmanje 15 civila, a mnogo više je ranjeno. Izveštači televizije Rojters sa lica mesta javljaju i da je oštećen velik broj stambenih zgrada, prodavnica i automobila. Međunarodni komitet Crvenog krsta u Amanu saopštio je da je tokom bombardovanja glavnog grada Iraka u utorak ubijeno 8, a ranjeno 60 osoba. Među ranjenima je i sedmoro dece s teškim povredama. Ministar za informisanje Muhamed Saed Al Sahaf osudio je bombardovanje Bagdada, a posebno je bio oštar prema sekretaru odbrane SAD Donaldu Ramsfeldu. "On je jedan od najgorih američkih vladara. On je rekao da se američki i britanski plaćenici brane u Iraku. E pa, čestitam, gospodine Zlikovče. Branite sebe u našoj zemlji. Mi ćemo vam pokazati šta znači odbrana", rekao je on. Sahaf je naveo i da je u bombardovanju Nasirije ranjeno više od 500 civila i uništeno više od 200 kuća. Mnogo žrtava ima i u centralnom Iraku, gde se vode žestoke bitke. Izveštač Frans presa javio je da je na ulicama grada As Čatra, 300 kilometara južno od Bagdada, video tela 20 do 25 Iračana obučenih u civilnu odeću. On kaže da su američki marinaci naišli na jak otpor iračke vojske i da je As Čatra pretvoren u mrtav grad i da se na ulicama mogu videti ostaci oko 20 kamiona, autobusa i automobila. Jedan američki oficir saopštio je da se marinci nalaze na oko 60 kilometara severno od Nasirije, odnosno 350 kilometara jugoistočno od Bagdada. Njihovo napredovanje je i dalje praćeno žestokim borbama sa iračkim snagama. Veliki kontingent Republikanske garde, u kom se nalazi oko 1.000 vozila, krenuo je ka centralnom Iraku, gde američki marinci vode žestoke bitke sa iračkim trupama kod grada Nadžafa.

Portparol centralnog štaba, general Vinsent Bruks, izjavio je da su u bitkama kod Nasirije iračke snage koristile civile kao živi štit i da su se vojnici preoblačili u civilnu odeću. "Blizu An Nasirije prva izviđačka jedinica marinaca preuzela je kontrolu nad bolnicom koja je korišćena kao štab i skladište paravojnih snaga. U bolnici je nađeno 200 komada oružja, iračke vojne uniforme, jedan tenk, 3.000 zaštitnih odela od hemijskog oružja i špricevi s protivotrovom za nervne gasove", rekao je Bruks. Iz Vašingtona je zvanično saopšteno da je zarobljeno preko 4.000 iračkih vojnika. Informacije o eventualnoj pobuni stanovništva u Basri još nisu potvrđene. Irački režim oštro je demantovao da se narod pobunio protiv Sadama Huseina, a britanski izvori tvrde da se u gradu definitivno nešto dešava i da su paravojne snage pucale na civile. Međunarodni satelitski program iračke televizije u sredu je ponovo uspostavljen posle višečasovnog prekida izazvanog bombardovanjem satelitske stanice u Bagdadu. Šef Glavnog štaba turke vojske, general Hilmi Ozkok, saopštio je da Turska neće slati svoje trupe u severni deo Iraka bez dogovora sa SAD. On je naveo da će turski vojnici ući u Irak samo ako budu izloženi pretnjama koje bi ugrozile bezbednost zemlje. Kuvajt je u sredu u Irak poslao prvi veliki konvoj humanitarne pomoći, dok su savezničke snage prokrčile put za nove pošiljke pomoći, koristeći delfine za otklanjanje mina iz iračkih voda oko luke Um Kasr. U Um Kasr stiglo je 7 velikih kamiona s hranom i vodom za piće. Iz Kuvajta su u utorak u improvizovanu kliniku koja se nalazi na kuvajtsko-iračkoj granici poslata i 4 ambulantna vozila i medicinska oprema. Prema procenama Ujedinjenih nacija, Iračanima je ostalo zaliha u hrani za još oko 5 nedelja. Od ukupno 22 miliona stanovnika, njih skoro 13 miliona u potpunosti zavisi od te pomoći. Tokom noći su dignuta u vazduh dva vozila koja su pripadala američkom vojnom osoblju iz baze u Vićenci u severnoj Italiji. Policija je saopštila da se radi o napadu ručnim bombama i da nije bilo žrtava. Kako za Radio B92 izveštava Marinela Ražnatović, CIA je već duže upozoravala italijanske tajne službe na moguće atentate u Italiji, a povodom rata u Iraku. Nadležne službe u Italiji preuzele su neke konkretne mere, a 4.000 vojnika nadzire objekte koji bi se mogli naći na meti atentatora. Pored eksplozija automobila američkih vojnika u Vićenci, konzularno odeljenje ambasade SAD u Rimu je zatvoreno posle otkrića koverte sa sumnjivim belim prahom. Istraga je u toku. Savezni ured za suzbijanje kriminala u Nemačkoj u sredu je na zahtev saveznog tužioca poveo istragu protiv većeg broja osoba osumnjičenih da su po nalogu jedne velike međunarodne terorističke organizacije planirale napade u toj zemlji. Osobe protiv kojih se vodi istraga uhapšene su u utorak u Ahenu.

 

OTPOR IRAČKIH SNAGA

Irak -- Američke i britanske snage usporile su svoje napredovanje kroz Irak, suočene sa neočekivanim otporom. U bici kod Nadžafa, američke jedinice pretrpele su znatnu štetu. Prema američkim vojnim izvorima, još nije utvrđen broj američkih tenkova i borbenih vozila koje su uništili irački vojnici ručnim bacačima i automatskim naoružanjem u ovom sukobu. Sudbina članova posade uništenih borbenih vozila nije poznata.

Prema američkim obaveštajnim izvorima, kontigent iračke Republikanske garde krenuo je iz Bagdada ka jedinicama američkih marinaca na jugu Iraka. Prema ovim izvorima, u susret američkim jedinicama koje napreduju ka Bagdadu, krenulo je oko 5.000 vojnika Republikanske garde. Suočen sa ovakvim otporom, Pentagon je saopštio da je odlučio da prilagodi taktiku u ofanzivi ka Bagdadu. Predstavnica američkog ministarstva odbrane Viktorija Klark rekla je da su invazione trupe prinuđene da svoja borbena dejstva mnogo više usmere ka džepovima iračkog otpora i zasedama na jugu zemlje, koje, pored ostalih, organizuje formacija "Fedajin Sadam". U njenom sastavu su, kako ime kaže, "oni koji su spremni da se žrtvuju za Sadama".

Američki predsednik Džordž Buš rekao da su koalicione snage prešle 200 milja u poslednja 3 dana i da uništavaju iračke trupe pred sobom. On je rekao da je Republikanska garda pod "direktnim i intenzivnim napadom". "Naša vojska dobro napreduje u Iraku, ali je ovaj rat, ipak, daleko od gotovog. Ne znamo koliko će rat trajati, ali se pripremamo za bitku ispred nas. Ne možemo da predvidimo konačan dan za irački režim, ali uveravam vas, i uveravam napaćeni narod Iraka: doćiće dan obračuna sa iračkim režimom, i taj dan se približava", rekao je Džordž Buš. U sredu uveče je nastavljeno bombardovanje Bagdada. U iračkoj prestonici u sredu ujutru je poginulo 14 civila, kada je pogođen deo grada u kom se nalazi dosta prodavnica i zanatskih radnji. BBC je prikazao slike uništenih stambenih zgrada, prodavnica i automobila. Centralna komanda u Kataru izdala je saopštenje u kome je priznala da je koristila projektile sa preciznim navođenjem u napadu na iračka raketna postrojenja u blizini pogodjenog naselja. Bombardovana je i iračka televizija, ali je njen međunarodni satelitski program ponovo uspostavljen posle nekoliko sati.

Iz Vašingtona je zvanično saopšteno da je zarobljeno preko 4 hiljade iračkih vojnika. Katarska televizija Al Džazira emitovala je snimak dvojice zarobljenih i dvojice mrtvih britanskih vojnika koje drže iračke snage. Istovremeno, Vašington je objavio da su Iračani, u okolini grada Nasirija ubili neke od 12 američkih vojnika koji su pokušali da se predaju. Amerikanci, koji su bili u konvoju za snabdevanje, prethodno su uleteli u iračku zasedu. Pet vojnika iz tog konvoja je zarobljeno, a Iračani su delove njihovog saslušavanja prikazali na televiziji.

BBC je javio da je veliki konvoj od 120 iračkih tenkova napustio Basru i da je naišao na snažnu artiljerijsku vatru koalicionih trupa.

Ministar za informisanje Muhamed Saed Al Sahaf naveo je i da je u bombardovanju Nasirije ranjeno više od 500 civila i uništeno više od 200 kuća.

 

GAĐANA IRAČKA DRŽAVNA TELEVIZIJA

Bagdad -- Iračka državna televizija ponovo je u sredu krenula sa emitovanjem programa, tri sata posle vazdušnih napada u kojima je, kako kažu američki zvaničnici, pogodjena televizija. Izveštač Rojtersa iz Bagdada rekao je da je državni kanal, koji ne emituje program tokom noći, počeo jutros oko devet časova po lokalnom vremenu sa emitovanjem stihova Kurana. Irački medjunarodni satelitski kanal još uvek se emituje iako je za vreme bombardovanja prekinuo sa emitovanjem.

 

"NAPAD NA TELEVIZIJU JE POKUŠAJ CENZURE"

Brisel -- Generalni sekretar međunarodne federacije novinara Ajden vajt izjavio je da je američko bombardovanje iračke televizije pokušaj cenzure i mogući prekršaj Ženevske konvencije. "Mislim da treba sprovesti jasnu međunarodnu istragu o tome da li je to bombardovanje suprotno Ženevskoj konvenciji", rekao je Vajt. "Imamo razloga da verujemo da je to bio akt cenzurisanja medija koji se ne dopadaju američkim političarima i vojnim stratezima. Nema sumnje da napad pokazuje bes i frustraciju političkih lidera u SAD zbog prikazivanja zarobljenika na televiziji i korišćenja televizije kako bi bio pojačan moral pristalica Sadama Huseina. To je jedino ubedljivo objašnjenje za taj napad", rekao je Vajt. On je rekao da je Međunarodna federacija novinara, koja predstavlja više od 500.000 novinara iz 100 zemalja, verovala da ne postoji vojno opravdanje za taj udar, koji podseća na bombardovanje zgrade Radio-televizije Srbije 1999. "Ponovo vidimo vojne i političke komandante demokratskog sveta kako za metu biraju neku televizijsku stanicu samo zato što im se ne dopada poruka koju ona prenosi", rekao je Vajt.

B92

Reply via email to