Title: Message
 

 

Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.

 
Analiticki servis

SUDBINA KOSOVA POSLE SAMITA EU U SOLUNU: JASNIJA POLITIKA (23. 06. 2003.)
Nije iskljuceno da jednog dana UNMIK zaista preraste u EUMIK, ali je iskljuceno da o tome odluku donese jedino EU, kaze dr Dusan Janjic.
Posle samita EU u Solunu bar dve stvari nisu sporne: da resavanje kosovskog problema zahteva vece angazovanje EU, kao i da uspesna regionalna politika EU prema jugoistocnoj Evropi napokon moze da nametne odgovor na enigmu Kosova. Zbog svega toga Kosovo je bilo jedna od tema solunskog sastanka, iako je unapred bilo jasno da se o ovoj temi nece govoriti za glavnim stolom. Dogodilo se zapravo ono sto se i ocekivalo - skup u Solunu je samo naznacio novi ciklus evropskog bavljenja Kosovom, rak ranom jugoistocne Evrope.

EU je danas deo medjunarodnog civilnog (gde je zaduzena za ekonomski razvoj i rekonstrukciju) i vojnog (kroz NATO, zemlje EU daju njaveci broj vojnika KFOR-a) prisustva na Kosovu. Pri tome, EU nema razloga da bude zadovoljna dosadasnjim rezultatima, zbog cega je potrebno sto pre preispitati ulogu Unije u ostvarivanju standarda sadrzanih u Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti. Postoje i zagovornici prosirenja uloge EU na Kosovu izvan ovog okvira. Primera radi, sef UNMIK-a Mihael Stajner, u izlaganju na Slobodnom univerzitetu u Berlinu, leta 2002. godine, obecao je da ce svoj mandat krajem 2003. godine (kao sto je poznato, Stajner najverovatnije odlazi sa ove funkcije mnogo pre predvidjenog roka) zavrsiti prerastanjem UNMIK-a u EUMIK, sto bi ujedno znacilo i promenu sadasnjeg statusa Kosova.

Po Rezoluciji 1244 moguce je da se novi politicki okvir za Kosovo utvrdi samo od strane Saveta bezbednosti. Nije iskljuceno da se jednog dana zaista postigne politicki dogovor da to bude EUMIK, ali je skoro iskljuceno da o tome odluci samo EU. Za stabilizovanje stanja na Kosovu i u Jugoistocnoj Evropi svakako bi bilo od koristi ako bi se posle Soluna EU pozabavila jasnijim odredjivanjem svoje politike na Kosovu. Unutarevropski razgovor na ovu temu neophodan je i zbog toga sto dosadasnja praksa na Kosovu svedoci o brojnim primerima razlicitih, a medjusobno suprotstavljenih politika drzava clanica EU. Za Evropu ima tu mnogo toga o cemu se moze razgovarati: o pitanjima kvalitetnog i sveobuhvatnijeg investiranja; o podrsci regionalnim programima razvoja infrastrukture; o ekonomskoj saradnji, o carinskoj i trgovackoj uniji; o tome kako da se u ostvarivanju stavova Londonske konferencije u borbi protiv organizovanog kriminala u jugoistocnoj Evropi i u okviru globalne borbe protiv terorizma prosiri delovanje EU u oblasti bezbednosti i sigurnosti; o tome kako da se razrese mnogi problemi koji svakodnevno zagorcavaju zivot gradjana Kosova, a narocito pripadnicima srpske zajednice i drugih nacionalnih zajednica... Time bi EU dokazala da zaista zeli novu politiku prema Kosovu.

Za postizanje ovih ciljeva na raspolaganju su dva globalna instrumenta: proces stabilizacije i prikljucivanja EU i Partnerstvo za mir. Jasna poruka iz Soluna o spremnosti EU da podrzi Srbiju i Crnu Goru i Kosovo u ovim procesima bila je vise nego izvesna i, naravno, pozeljna.

Dusan Janjic je direktor Foruma za etnicke odnose

 

Reply via email to