Title: Message

Haški tribunal

Ko su profiteri?

Kada je pre dve godine tadašnji predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica, neposredno posle izručenja Slobodana Miloševića Haskom tribunalu, lansirao izraz "haški profiteri", nije mogao ni da pretpostavi ko bi sve u budućnosti mogao da se podvede pod ovaj pojam...


Od posprdnog naziva, koji je trebalo da uvredi samo neke političare, neke nevladine organizacije i neke novinare, izraz "haški profiteri" pretvorio se u pošalicu, jer se proširio krug onih koji su se, legalno ili nelegalno, moralno ili nemoralno, posredno ili neposredno, profesionalno ili neprofesionalno, "ogrebali" o Tribunal i njegov budžet.
Naravno, da mnogo toga što je vezano za ovaj Sud nije tragično, bilo bi smešno. Ovako, nije smešno, ali je zanimljivo podsetiti koliki je, u stvari, haški budžet, koliko novca pri tom sudu zarađuju advokati i čega su se sve dosetili pritvorenici, kada je reč o finasijama.

Budžet - 100 miliona dolara
Haški tribunal je 1993. godine počeo sa prilično skromnim budžetom od 200 hiljada dolara, a danas taj iznos dostiže skoro 100 miliona dolara godišnje. Zato i ne čudi što se prvi "nesuđeni" haški tužilac, advokat Ramon Eskobar Saloma iz Venecuele, posle pet meseci nećkanja predomislio i prihvatio bolju ponudu.
Haški Sud uglavnom finasiraju SAD, a njegov budžet je već 1994. godine porastao na 10.800.000 dolara, naredne godine je iznosio 25.300.000, a 2001. godine 96.443.900 dolara godišnje. Za sudije Haškog tribunala kažu da im je plata na nivou podsekretara Ujedinjenih nacija. Advokati su plaćeni 110 dolara na sat, a dnevnice im iznose 200 američkih dolara.
Portparol sudskog dela Tribunala Džim Lendejl je izjavio da je na trojicu "prijatelja Suda" u procesu protiv Slobodana Miloševića za manje od godinu dana potrošeno preko 600 hiljada dolara. Kada se to podeli na tri, računica kaže da je svaki "amikus" mogao dobiti godišnje oko 200.000 dolara.
Ovaj sud plaća boravak, dnevnice i putne troškove svedocima. Svedoci su obično smešteni u hotelima, plaćena im je hrana, a za džeparac dnevno dobijaju 30 evra. Pravilo je da svim optuženima koji nisu u mogućnosti da plate svoju odbranu Tribunal obezbeđuje sredstva za to. Tako su i "najveći Srbi" u Hagu pristali na tu uslugu omraženog suda.

Slučaj Krajišnik
Na advokate Momčila Krajišnika, koji se nalazi u pritvorskoj jedinici u Ševeningenu, a nije mu još ni počelo suđenje, do sada je potrošeno 900 hiljada dolara. Ako se setimo da je još 1996. godine bivša predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić optužila Krajišnika da je ratni profiter i da je opljačkao srpski narod, onda nije logično pitanje - zašto je "veliki Srbin" Krajišnik pristao da mu Haški tribunal plati odbranu, već - zašto je Sud pristao na to kada je Krajišnik u pitanju.


Na jednoj od Statusnih konferencija u pripremi procesa protiv Krajišnika, odbrana je tražila da obdukcione izveštaje iz materijala Tužilaštva pregleda njihov (odbrane) ekspert - patolog. Kada je na narednoj Statusnoj konferenciji (krajem prošle godine) sudija Ričard Mej upitao tadašnjeg Krajišnikovog advokata Dejana Brašića (koji je u međuvremenu suspendovan) šta je patolog-ekspert Dunjić uradio, Brašić je rekao da je pregledao materijal tužilaštva, ali da još o tome ništa nije napisao. Tada je sudija Mej strogo rekao: "Za 11 hiljada dolara, koliko je ekspert dobio, očekujem da je nešto i napisao i očekujem da to bude uskoro urađeno".

Žigićeva računica
Bosanski Srbin Zoran Žigić, optužen i osuđen za zločine protiv čovečnosti nad Muslimanima i Hrvatima (u logorima Omarska i Keraterm), takođe je koristio usluge Tribunala za plaćanje advokata. Na njegovu odbranu je potrošeno 1,5 milion dolara. Zbog sumnje da je sa svojim advokatom napravio "dil" o podeli tog novca, 1995. godine pokrenuta je istraga. Istaga je pokazala da je Žigić, iako u pritvorskoj jedinici u Ševeningenu, kupio dva stana u Zrenjaninu, a priča se da je samo u pritvorskoj kantini potrošio oko 30 hiljada evra.
Snalaženje i razni ugovori sa advokatima nisu bili retkost u Hagu, ali je posle Žigićevog slučaja takva mogućnost manipulacije i zarade znatno manja jer je pojačana kontrola. Obelodanjeno je, recimo, i to da su Žigićevi advokati za svoje potrebe bili unajmili dve žene koje su, navodno, trebale da im pomažu i izvrše neke istrage. Ispostavilo se, na kraju, da te dve dame uopšte nisu bile nikakvi istražitelji, iako je za njihov posao obezbeđen novac.
Koliko su, i da li su, pojedini osuđeni, a ne samo optuženi, uopšte profitirali, teško je reći i pored činjenice da su ustanovljene i obelodanjene neke finasijske malverzacije i da je za njihovu odbranu Sud dao novac. Godine provedene u zatvoru, sramota naneta porodicama i, najvažnije - zločini koji su počinjeni, a kojima je, između ostalog, i bačena ljaga na čitav narod, ne mogu se sprati nikakvim novcima. O žrtvama zločina da i ne govorimo. Ta nesreća se ne može naplatiti.
Naravno, svako ima pravo na odbranu, pa i optuženi za ratne zločine. I, naravno, niko nije kriv dok se ne završi suđenje i ne donese presuda. Pa ipak, ima u ovoj priči o novcu i Haškom tribunalu još jedna "stavka" sumnjivog morala, koja ne sme biti zaboravljena.

(Ne)moralna odluka
Prema odluci Nacionalnog saveta Savezne vlade za saradnju sa Haškim tribunalom, naša država finasijski pomaže optužene koji su se dobrovoljni predali, kao i njihove porodice. Još 10. oktobra prošle godine doneti su kriterijumi za dodelu materijalne pomoći optuženima i članovima njihove uže porodice sa kojima su živeli u zajedničkom domaćinstvu, koje je potom usvojila Savezna vlada. Pomoć se sastoji u naknadi dela troškova boravka u Pritvorskoj jedinici Međunarodnog krivičnog suda u iznosu od 200 evra mesečno, kao i u naknadi putnih troškova članova uže porodice za posetu pritvorenika koji su se dobrovoljno predali. Država plaća tri povratne avionske karte na relaciji Beograd - Amsterdam, kao i iznos od 250 evra po osobi na ime ostalih troškova, svaka dva meseca.
Osim ovoga, Nacionalni savet predvideo je i materijalno pomaganje optuženih koji se nalaze na teritoriji SR Jugoslavije po odluci Međunarodnog krivičnog suda o privremenom puštanju na slobodu, uz poštovanje uslova pod kojima su pušteni. Ta prava je i pre donošenja ove odluke već uživala Biljana Plavšić, za čije su privremeno puštanje na slobodu podnete i sve finasijske garancije.
Ove odluke Nacionalnog saveta nemaju, dakle, veze sa budžetom Tribunala, ali itekako imaju veze sa budžetom naše zemlje i novcem koji se od naših građana izdvaja za one koji su, najblaže rečeno, dok su bili na vlasti, već poprilično za sebe "izdvojili". Zato se zaista postavlja pitanje da li je moralno, pa i ekonomski opravdano, da u zemlji u kojoj je prosečna plata manja od 200 evra upravo toliko dobijaju porodice optuženih za ratne zločine.
To šta su optuženi za ratne zločine stvarno počinili ili naređivali tokom ratnih godina, kao i to šta su sve mogli, a nisu učinili, utvrdiće sud. Ali, da li su baš činom dobrovoljne predaje Tribunalu (kad im već ništa drugo do predaje nije ni preostajalo) zaslužili apanažu, veliko je pitanje. Pitanje na koje odgovor verovatno zna svaki obični građanin ove zemlje.

Jasminka Kocijan, Hag
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/em161/med/med1.htm

Reply via email to