Title: Message


POVODOM SPORA O PRIVATIZACIJI BEOPETROLA


INA nema prava na svojinu

INA je izvršila pretvaranje društvene svojine u državnu, odnosno privatnu svojinu. To je urađeno u skladu sa zakonima koji važe u Hrvatskoj. Kada bi se uradilo kako se traži, čak i u jednom našem novinskom članku, "da se INI vrati svojina" - dogodila bi se privatizacija Beopetrola u Srbiji po zakonima Hrvatske. Beneficijar društvene svojine na teritoriji Srbije bila bi Hrvatska. To, naravno, nije moguće


Piše: Dragomir Popov [*]

Privatizacija Beopetrola izaziva diskusije, pa su i mnogi članci u novinama posvećeni ovoj temi. Glasniji su oni koji zastupaju mišljenja da imovina Beopetrola pripada INI i da je treba vratiti ovom zagrebačkom poduzeću.

Međutim, stvari ne stoje tako. U slučaju "INA BEOPETROL", radi se o dva kompleksa pitanja: jednog, vezanog za sukcesiju i drugog, vezanog za privatizaciju.

Kompleks pitanja vezanih za sukcesiju ima dve aspekta: prvi - Sporazum o pitanjima sukcesije govori o "imovinskim pravima" a ne o svojini. Mešanje pojmova imovinskih prava i prava na svojinu je štetno, jer može da dođe do pogrešnih zaključaka.

Naime, vlasnik-titular imovine, koju je koristila INA za obavljanje svoje delatnosti, bilo je društvo, a ne INA. INA je, kao i sva druga društvena preduzeća, imala pravo korišćenja imovine u društvenoj svojini.

Svaki korisnik društvene imovine, pa i INA, imao je tri obaveze: da obračunava i izdvaja sredstva za amortizaciju, odnosno da društvenu imovinu održava u permanentnom vrednosnom nivou, da plaća kamatu na poslovni fond (ukalkulisani prinos na društvena sredstva koja koristi za svoje privređivanje) a beneficijar je bila država, da plaća osiguranje imovine, odnosno da imovinu zaštiti od rizika umanjenja vrednosti.

Dakle, status korisnika društvene imovine nije svojinsko- vlasničko pravo. Pa samim tim INA nije titular svojine već korisnik, koji je za pravo korišćenja plaćao definisane obaveze.

Drugi aspekt, Sporazum o pitanjima sukcesije, vrši povraćaj imovinskih prava na dan 31. decembar 1990. Rešavanje imovinskih prava na tačno određeni datum, mora se staviti u kontekst prava – zakonskih propisa, koji su važili na taj dan.

Na dan 31. decembra 1990, svaki deo jednog preduzeća mogao se izdvojiti iz sastava preduzeća, postati poseban privredno- pravni subjekt i poneti sobom sva imovinska prava vezana za korišćenje društvene svojine, ukoliko su bila ispunjena tri uslova.

Prvi, da je deo preduzeća koji se izdvaja iz celine zaokružena poslovno-reprodukciona celina, čiji se rezultati rada mogu (zasebno, u odnosu na druge delove preduzeća) meriti i izraziti. Drugi, da je sačinjen "Deobni bilans" u kome se utvrđuju činjenice da li je deo koji se izdvaja, svojom akumulacijom, obezbedio povraćaj uloženih društvenih sredstava u njega (bez obzira da li se radi o kreditnim sredstvima ili sredstvima "za proširenje materijalne osnove udruženog rada" stvorenim u drugim delovima preduzeća). I treći, da je Odluka o izdvajanju dela preduzeća doneta na referendumu radnika dela preduzeća koji se izdvaja.

Da je INA, na teritoriji Srbije imala benzinske pumpe, koje su bile direktno povezane sa distributivnim centrom kompanije i da su benzinske pumpe obavljale deo reprodukcionog procesa, da te pumpe nisu bile organizaciono međusobno povezane i da nisu u svom radu bile posebno upravljački organizovane, stvar bi stajala drukčije. INA bi imala pravo da te delove preduzeća vrati u svoj sastav. INA je u Srbiji imala privredno-reproduktivnu celinu i radnici koji su radili u njoj imali su pravo da je izdvoje.

Beopetrol je preduzeće koja je privredno-reprodukciona celina za snabdevanje tržišta – trgovinu naftom i naftnim derivatima.

Međutim, INA ima pravo da dokazuje dug Beopetrola, prema preduzeću INA, ali da ga smatra svojinom INE - nema.

Ako se utvrdi da postoje obaveze Beopetrola prema INI, one mogu biti podmirene plaćanjem u novcu, izmirivanjem duga na drugi način, ili priznavanjem učešća u kapitalu Beopetrola – akcijama.

Kompleks pitanja vezanih za privatizaciju usmeren je, kao što je poznato, u pretvaranje društvene svojine, svojine bez definisanog titulara u svojinu sa titularom.

U periodu prelaska svojine iz društvene, bez definisanog titulara, u svojinu sa tutularom, po Zakonu Srbije, država je beneficijar, korisnik vrednosti od 70 odsto preduzeća, a taj iznos definisani titular treba da plati - da bi postao nosilac svojine u iznosu od 70 odsto vrednosti preduzeća. Preostali iznos, od 30 odsto, pripada radnicima koji su na sredstvima u društvenoj svojini radili, sticali plate i iz profita, "ostatka dohotka" i povećavali vrednost društvenih sredstava.

"Poduzeće INA – Zagreb" je izvršila pretvaranje društvene svojine u državnu, odnosno privatnu svojinu. To je urađeno u skladu sa zakonima koji važe u Hrvatskoj. Kada bi se uradilo kako se traži, čak i u jednom našem novinskom članku, "da se INI vrati svojina" - dogodila bi se privatizacija Beopetrola u Srbiji po zakonima Hrvatske. Beneficijar društvene svojine na teritoriji Srbije bila bi Hrvatska.

To, naravno, nije moguće i zato tvrdimo da je jedino moguće rešenje da privatizaciju Beopetrola može izvršiti samo Republika Srbija.

[*] Doskorašnji direktor savezne direkcije za imovinu SRJ

Back

Reply via email to