Title: Message


UPRKOS AMERIČKIM UPOZORENJIMA


Rumunski rikverc

Bukurešt odlučio da ne ispoštuje svoj potpis stavljen prošle godine na sporazum sa Vašingtonom o imunitetu američkih državljana pred MKS


(Od našeg dopisnika)

Bukurešt, 27. juna

Između SAD i Evrope u toku je velika diplomatska igra, da ne kažemo bitka. U njoj se upotrebljavaju sva diplomatiji dozvoljena sredstva: upozorenja, pretnje, ucene, potkupljivanja, blokade, embarga, izolacije, kažnjavanja, dolazi do zahlađivanja i otopljavanja odnosa, smišljaju se višesmerni bilijarski potezi.

Jedan od terena na kojima se ta igra odvija jeste pitanje odnosa prema međunarodnom krivičnom tribunalu. Kao što se zna, SAD hoće da njeni državljani budu izuzeti od obaveze da se pojavljuju pred tim tribunalom.

Evropa se tome suprotstavlja. Ipak, koristeći razna već pomenuta diplomatska sredstva, SAD su uspele da na svoju stranu privole niz zemalja sa evropskog kontinenta. Rumunija je bila prva zemlja na svetu koja je sa SAD potpisala bilateralni sporazum o neizručivanju Amerikanaca, pre svega američkih vojnika Međunarodnom sudu u Hagu..

Novi ciljevi kao opravdanje

Taj potez je Bukurešt povukao 1. avgusta prošle godine, kada su u punom jeku bile pripreme za praški samit NATO, na kome je trebalo da se odluči koje će nove zemlje biti primljene u tu zapadnu vojnopolitičku alijansu. Znajući da je glas Vašingtona odlučujući, Rumunija je zaigrala na američku kartu i na izričito traženje Bele kuće potpisala je sporazum o neizvođenju Amerikanaca pred MKS. Ta je "rumunska breša" (kako je "Politika" pisala već 3. avgusta 2002) izazvala gnevne reakcije evropske komisije (vlade) i vodećih evropskih država. Francuski predsednik Žak Širak je maltene stavio Rumuniju na stub srama.

Zvanični Bukurešt se opravdavao na taj način što je tvrdio da EU još nije zauzela zvanični stav po pitanju MKS i da tako Rumunija nije prekršila neku odluku ujedinjene Evrope.

U međuvremenu Rumunija se našla među sedam država pozvanih da se integrišu u NATO, što je ovde ocenjeno kao "veliki nacionalni uspeh". Tako se Bukurešt obreo pod toliko željenim "bezbednosnim kišobranom". Na red su došli drugi "nacionalni prioriteti". U prvi rumunski plan su prešle brige oko ulaska u Evropsku uniju. To je predviđeno da se desi 1. januara 2004. Ali dotle se moraju ispuniti mnogi teški "evropski uslovi" i zato Bukurešt mora da se ravna na Brisel.

Na nedavnom solunskom samitu EU deset novih članica, kao i dve pridružene zemlje – Rumunija i Bugarska, preuzele su obavezu da će svoje nacionalne politike prema MKS svrstati uz zajedničku tačku gledišta EU. Drugim rečima, kako to sažeto danas prikazuje vodeći rumunski dnevnik "Adevarul", "Rumunija je pred Evropom preuzela obavezu da prekrši svoj potpis stavljen na sporazum sa Sjedinjenim Državama".

Na prvi pogled ovaj novi obrt nije izazvao neko posebno uzbuđenje u Rumuniji. To je shvaćeno kao "objektivna potreba" na putu dostizanja strateških ciljeva rumunske politike.

"Erbas" umesto "Boinga"

Da se sada Bukurešt na svetskom okeanu orijentiše prema svetioniku iz Brisela govori još jedna činjenica. Pre neki dan u francuskom Buržeu parafiran je završni sporazum kojim su okončani pregovori oko kupovine četiri letelice "erbas" za potrebe rumunske nacionalne vazduhoplovne kompanije Tarom. Iz krugova bliskih vladi premijera Adrijana Nastasea saznaje se da je odluka o nabavci "erbasa" bila doneta kao ustupak Francuskoj i njenim partnerima u koncernu Erbas indastri i pored toga što postoji stariji dogovor o tome da će Rumunija kupovati uglavnom samo američke "boinge". "Želja Nastaseovog kabineta da odobrovolji Zapadnu Evropu kako bi Rumunija stekla njene garancije da će se do kraja 2007. završiti njeni pregovori oko stupanja u EU – bila je odlučujuća oko izbora proizvođača letelica", naglašava "Adevarul".

Rumunski mediji otvoreno iznose da je odluka bukureštanskog kabineta da kupuje "erbasove" izazvala neskriveno nezadovoljstvo američke ambasade u Bukureštu. Ovo tim pre što je ona doneta "svega dva dana pošto se Nastaseova vlada pridružila evropskom, antiameričkom stavu po pitanju ugovora o Međunarodnom krivičnom sudu koji treba da sudi za ratne zločine".

Milan Petrović

Back

Reply via email to