Title: Message


MEĐUNARODNI PREGLED


Svadba slonova

Hoće li se, uprkos vašingtonskom zagrljaju, nastaviti svađa velikih oko međunarodnog suda preko tuđih (i nemoćnih) leđa


Apel šesnaest uglednih, i nekad veoma uticajnih, evropskih političara i državnika prijateljima s one strane Atlantika, najverovatnije nije, ne bar presudno, uticao na ishod upravo završenog samita SAD - Evropa u Vašingtonu. Bio je, međutim, još jedan snažan glas upozorenja saveznicima i prijateljima da iz perioda žestokih sukobljavanja i nesporazuma, koje je, ako ne izazvao, ono podstakao rat u Iraku, konačno krenu ka pomirenju i partnerskoj saradnji.

Uz podsećanje na zajedničke vrednosti, korene i ciljeve, i s naglaskom na činjenicu da su Severna Amerika i Evropa "nosioci demokratije i slobode", ugledne evropske glave završavaju svoje pismo američkim prijateljima dramatičnim upozorenjem: "Samo ujedinjene, ostatak sveta će nas smatrati tumačima jedne velike vizije i velike mudrosti; ukoliko budemo razjedinjeni, postaćemo gubitnici".

Pismo objavljeno u pariskom "Mondu" pod naslovom "U igri su veliki interesi", koje su potpisali, pored ostalih, Rejmon Bar, Karl Bilt, Hans Ditrih Genšer, Valeri Žiskar d’ Esten, Felipe Gonzales, Helmut Kol, Daglas Herd i Helmut Šmit, usledilo je kao odgovor na deklaraciju dvostranačke grupe istaknutih američkih ličnosti, čiji je tekst, s naglaskom na značaj transatlantskih veza, takođe, objavljen u "Mondu".

Zakopavanje ratnih sekira

Upadljiv pokušaj sadašnjih lidera s obe strane Atlantika, na samitu u Vašingtonu, čemu je ton davao američki predsednik Buš ("SAD i Evropa su odgovorni za mir i stabilnost u svetu..".) da se zakopaju ratne sekire, doneo je očigledno olakšanje i sirotim balkanskim državicama.

Da li ih je, međutim, rešio i njihove velike more? Čini se ne. Žrtve sukoba džinova zbog famoznog Međunarodnog krivičnog suda mogle bi da ispaštaju uprkos njihovom (makar privremenom) zagrljaju: za male svadba slonova može biti velika opasnost. Ono što je trebalo da raščiste u direktnom dijalogu, kad je reč o Međunarodnom krivičnom sudu, prelamaće se (i dalje, na žalost), preko tuđih leđa.

Malerozne balkanske zemlje našle su se na brisanom prostoru i u epicentru nepodnošljivog pritiskom dva nepomirljiva zahteva. Američkog i evropskog. SAD ultimativno, uz direktnu pretnju sankcijama, traže preko ovih zemalja izuzeće za svoje građane iz jurisdikcije međunarodnog suda kroz potpisivanje bilateralnih sporazuma. Evropska unija, takođe ultimativno, ne spominjući direktno sankcije, onima koji to učine preti neizbežnim i teškim posledicama.

Gnev bogova

Zašto se spor prevratničkih Amerikanaca (iz evropske vizure oni svojeglavo podrivaju temelje nove institucije i neprikosnovenu univerzalnost pravde) i ortodoksnih Evropljana (Amerikanci najgrlatijim među njima prebacuju dvoličnost, spominjući Francuze, koji su takođe za sebe isposlovali, istina oročeno –osam godina– izuzeće) pretvorio u dramu samo nekoliko balkanskih država?

Najkraći odgovor mogao bi da bude stara istina da se kida tamo gde je najtanje. Jer, ispod osnivačkog akta spornog međunarodnog suda svoje potpise stavilo je do sada 138 država, a "gnev bogova" se sručio na šačicu (bespomoćnih) balkanskih zemalja.

U, za mnoge neshvatljivoj, nervozi i strahu od novog suda, čije sedište je opet u Hagu, američki Kongres je doneo (neobičan) zakon o zaštiti američkih vojnih snaga. Ovaj propis zabranjuje svaku dalju vojnu pomoć državama potpisnicama osnivačkog akta o Međunarodnom krivičnom sudu ako do 1. jula ne sklope bilateralne sporazume o američkom izuzeću.

Tako rezolutan zakon se, međutim, ne odnosi na članice NATO, zatim Australiju, Jordan, Argentinu, Južnu Koreju, Novi Zeland i četrdeset zemalja koje su, bez oklevanja i zadrške, već sklopile sporazum sa Vašingtonom.

Protivnici u zavetrini

Zvuči paradoksalno: zahvaljujući tako formulisanoj odredbi problematičnog američkog zakona, u zavetrini su se našli njegovi najljući kritičari, članovi Evropske unije!

Od njih petnaest, jedanaest je u zapadnom vojnom savezu i pod njegovim kišobranom. Četiri su neutralne. Ni dosad ih američka vojna pomoć nije interesovala. Od deset onih koji su već na vratima evropske kuće, tri su članice NATO. Pet se upravo spremaju da uđu, dve su neutralne.

Ostaje trusno balkansko tle. Rumunija je potrčala. Bugarska i Makedonija stižu. Bosna i Hercegovina je nedavno ratifikovala sporazum. Albanija se uopšte nije dvoumila. "Nezahvalna Hrvatska" se odvažila da kaže svoje "istorijsko ne" i stala na stranu Evropske unije "pošto tamo vidi svoj hleb u budućnosti" (Danijel Server). Nova, i krhka, državna zajednica Srbije i Crne Gore našla se na posebnim mukama i dosad najtežim iskušenjima, suočena sa drastičnom činjenicom da joj jedno kajanje (izgleda) ne gine.

Sticajem okolnosti, SCG je zaista u krajnje nezavidnoj situaciji, raspeta, gotovo više od ostalih, između Vašingtona, bez čije potpore nije u stanju da reši neke od svojih sudbinskih i bolnih problema (Kosovo, na primer), Brisela, bez kojeg, praktično, nema sutrašnjice i, konačno, samopoštovanja, koje, s patetikom ili bez nje, ima takođe svoju cenu.

Što se Vašingtona tiče, bilateralna vojna saradnja je upravo počela. Bez te saradnje i (izdašne) vojne pomoći neizvodljiv je, kako se procenjuje, strateški važan projekat i poduhvat reforme oružanih snaga i uključenje u vojne integracije. I još nešto važnije: eventualna američka nemilost, koju smo, na žalost, osetili toliko puta, i na drastičan način, ne isključuje se na uskraćivanju vojne pomoći!

U Evropu s američkom kartom

U našem dugom putovanju kroz noć i osamu, Brisel se ukazuje kao svetlo na kraju tunela. Evropska integracija postaje definitivno sudbinski važna, kao vazduh, nacionalnom biću i ekonomiji. A čas teške odluke stiže upravo u trenutku kada se, uz briselsku potporu, nagoveštava jedinstvena prilika da se ubrza naš hod na nezaobilaznom putu i, koliko-toliko, smanji naše dramatično i fatalno zaostajanje.

Pažljiviji hroničari su primetili da je ponašanje pet balkanskih država koje su tek uskočile u "evropsku priču" upravo uslovljeno trenutnom pozicijom na evropskoj stazi, sa dalekim ciljem i nepredvidljivim ishodom.

Onima koji su se našli na "repu" (Albanija, BiH), Vašington se učinio bliže, u svakom slučaju bezbednije pribežište od Brisela. Hrvatska računa da je predvodnik fregate na evropskoj stazi i uverena je da joj (riskantno) odbijanje Vašingtona može doneti dodatne poene u Briselu u njenoj grozničavoj želji da se "odlepi" od konvoja.

A Srbija i Crna Gora? Njoj, dakako, nema drugog puta osim evropskog. Zbog toga je, čini se, jedina šansa da se izbegne omča, igra na "američku kartu": famozni zakon usvojen u Kongresu ostavlja mogućnost administraciji da poštedi muka zemlju koja se našla u zoni američkog nacionalnog interesa. A ovo jeste područje u kojem Vašington ima naglašenu odgovornost i, konačno, dosta obaveza. Od političkih i strateških, do moralnih.

Miroslav Stojanović

Back

Reply via email to