http://www.nedeljnitelegraf.co.yu/novi/ifimes.html
 
Nedeljni telegraf
 
 
Medjunarodni institut IFIMES, iz Ljubljane, u analizi politicke situacije u nasoj republici, koju prenosimo, otkriva:

Razbijen tajni plan za preuzimanje vlasti u Srbiji


IFIMES
, medjunarodni institut za bliskoistocne i balkanske studije iz Ljubljane, objavio je sredinom meseca analizu politicke situacije u Srbiji. Prenosimo najzanimljivije delove. Oprema je redakcijska.Nakon ubistva srpskog premijera Zorana DJindjica 12. marta 2003. turbulencije na politickoj sceni Srbije dostizu svoj maksimum. Ocekivano profilisanje politickih grupacija, karakteristicno za zemlje u tranziciji, i isticanje politickih razlika dobilo je i jednu novu dimenziju - fabrikovanje afera.
SadasnjaVlada Republike Srbije, predvodjena premijerom Zoranom Zivkovicem, ima tri jaka oslonca - Demokratsku stranku (DS), Liberale Srbije (LS) i Demohriscansku stranku Srbije (DHSS). Prve dve stranke primaju na sebe sve udare politickih protivnika, dok DHSS uspesno manevrise zaklanjajuci se iza svoje kampanje za nezavisnu Srbiju. Ostali clanovi Vlade iz drugih stranaka verbalno kalkulisu, paze da se nikom ne zamere i tako strpljivo traze i grade svoju poziciju za predstojecu izbornu trku.
Ulaskom ministara Aleksandra Vlahovica i Branislava Lecica u DS, fakticki vise nema "nezavisnih ministara" u srpskoj vladi, narocito ako se zna da je ministar Milosavljevic clan DHSS i covek koji je bio glavna veza na relaciji Zoran DJindjic - Vladan Batic.
Aktuelne afere (nijedna nije dokazana i nije dobila sudski epilog) i njihovo senzacionalisticko iznosenje u javnost u reziji G17 plus, jasno ukazuje na stvaranje politickog fronta sa Kostunicinom Demokratskom strankom Srbije (DSS) i Savezom samostalnih sindikata, koji su za oktobar najavili masovne strajkove i izlazak radnika na ulice. Uz Srpsku radikalnu stranku (SRS) i njihovu najavu mitinga imamo jasnu sliku politickih kretanja u narednom periodu - pokusaj totalne destabilizacije pozicija Vlade i izazivanje prevremenih parlamentarnih izbora u Srbiji.
Prema saznanjima Medjunarodnog instituta IFIMES, jos sredinom prosle godine Mladjan Dinkic i Miroljub Labus osmislili su strategiju koja je trebalo da im donese vrhovnu ulogu u srpskoj drzavi. Prema tom planu, koji su njih dvojica osmislili, trebalo je da se resursi najpre Narodne banke Jugoslavije, na cijem je celu tada bio Dinkic, ali i onih poslovnih banaka cija su rukovodstva stavljena pod direktnu kontrolu G17 plus, aktiviraju, ali umesto za javno dobro svih gradjana SRJ i Srbije, u korist ove partije. Time bi svaka sledeca aktivnost G17 plus dobila ogromnu finansijsku podrsku. Taj projekat Dinkica i Labusa ukljucivao je i plansko rasporedjivanje njima omiljenih kadrova na kljucna mesta u drzavi i stavljanje celokupne privrede i novca pod direktnu kontrolu njih dvojice, cime bi se Srbija vratila u vreme gotovo istovetno onome od pre 2000. godine kada je takodje dvoje ljudi, Slobodan Milosevic i Mirjana Markovic, samostalno odlucivalo o svim kljucnim stvarima u zemlji. Demokratija koja je u Srbiju usla 5. oktobra 2000. nije mogla da podrzi takav plan kada je on uocen. Zbog toga su njeni predvodnici zasmetali ovom dvojcu.
Borci za apsolutnu vlast
Dinkiceva i Labusova jaka zelja za obaranjem sadasnje Vlade Srbije naisla je na podrsku tamo gde je to bilo i ocekivano - u DSS Vojislava Kostunice. Iako naizgled nespojive, obe partije imaju gotovo isti cilj: apsolutnu vlast u Srbiji. Prepreku u takvom poimanju uredjenja Srbije obe grupacije imaju u strankama koje danas ucestvuju u radu Vlade. Kontakti sa novim saveznikom zapoceli su intenzivno vec pocetkom 2003. godine, i to u pocetku vrlo diskretno.
Kljucni ciljevi prethodno pomenutog plana Dinkica i Labusa bili su sledeci:
n Prvenstveno da se obezbedi neprestano finansiranje stranke G17 plus, koju su osnovali decembra 2002. iz prethodne istoimene nevladine organizacije;
n Trebalo je tako formirati finansijsku elitu sastavljenu od clanova G17 plus, njihovih prijatelja i saradnika, kao i svih zastrasenih bankara i privrednika, koja bi svojim monopolom obezbedila dalju lojalnost zaposlenih u privatnom i drustvenom sektoru. Taj model se u velikoj meri poklapao sa onim kako je vrh zloglasne Jugoslovenske levice (JUL) zamisljao da uspostavi takozvanu interesnu kontrolu nad svim i svakim u zemlji kojom je vladao Slobodan Milosevic;
n U ovako uspostavljenom sistemu lako bi se oformila baza za dalje bujanje kadrova odusevljenih Dinkicem i Labusom.
Medjutim, za razliku od JUL i Milosevicevog sistema vlasti u kome su dominirali primitivni i priprosti funkcioneri cije je namere bilo moguce lako uociti, dvojac na vrhu partije G17 plus ima daleko bolji odnos prema javnosti, potencijalnim biracima i svom clanstvu. Njihovi verbalni nastupi puni su brige za demokratiju u Srbiji i njenu ekonomiju, i obiluju javno izrecenim zeljama za poboljsanje standarda gradjana. I jednog i drugog najbolje demantuju samo argumenti, jer obojica dobro poznaju vestinu javnih nastupa kada je potrebno izbeci neprijatna i kompromitujuca pitanja.
Osim DJindjica, na meti ove grupe nasao se i Dusan Mihajlovic. Procena oko koje su se slozili u G17 plus i DSS bila je da je Mihajlovic nepopularan u jednom delu javnosti, narocito nakon hapsenja Slobodana Milosevica, i da zato napadi na njega i Ministarstvo policije, kojim rukovodi, mogu Dinkicu i Labusu da donesu dosta poena medju biracima koji im drugacije ne bi bili naklonjeni. Pritisak koji bi tako stvorio G17 plus doveo bi do odlaska Mihajlovica sa funkcije, cemu su se narocito radovali u DSS, pa je i na toj tacki nadjen ogroman zajednicki interes. Medjunarodni institut IFIMES smatra da Liberali Srbije (inace clanovi ELDR - Evropskog udruzenja liberalnih, demokratskih i reformskih stranaka), predvodjeni Dusanom Mihajlovicem, mogu biti most koji bi povezao politicki suprotstavljene partije u Srbiji ka zajednickom cilju - ulasku Srbije u evro-atlantske integracije.
Vladu Srbije ceka dugotrajna borba sa organizovanim kriminalom te samo pobeda u toj borbi vraca kredibilitet Srbije u medjunarodnoj zajednici.
Negativan politicki zaokret
Jedna od specificnosti aktuelnog politickog trenutka u Srbiji jeste i zauzimanje dijametralno suprotnih politickih stavova. Naime, G17 plus, kao jedan od glavnih zagovornika redefinisanja federacije, i Miroljub Labus, kao potpisnik Beogradskog sporazuma, kojim je nastala Drzavna zajednica Srbija i Crna Gora, sada zastupaju ideju samostalne Srbije uz promociju slogana "Srbija na 1. mestu". Kod Miroljuba Labusa se primecuje negativan politicki zaokret od modernog zapadnog politicara (kakav je bio na nedavnim predsednickim izborima u Srbiji) prema tipicnom balkanskom politicaru, koji svoj opstanak na politickoj sceni odrzava produkovanjem afera.
Aktuelnim vlastima na svim nivoima u Srbiji treba pruziti podrsku kako bi sto vise bili angazovani na reformama, a ne da se bave odgovorima na razne produkovane afere. Narodna Skupstina Srbije redovno zaseda i donosi zakone koji su bitni za nastavak zapocetih reformskih procesa. Uglavnom je za izglasavanje tih zakona potrebna podrska neke manje opozicione grupe, najcesce je to stranka bivsih clanova SPS pod vodjstvom Branislava Ivkovica. Dakle, parlamentarna vecina postoji, ali je uvek nategnuta. Aktuelne afere se odnose i na parlament, i u njima se retroaktivno pokusava osporiti postojanje kvoruma, kao sto je, navodno, bilo u primeru izbora guvernera Narodne banke Srbije Kori Udovicki.
Opsti je utisak da estradni pristup u iznosenju tih afera u javnost i njihov intenzitet neminovno vode ka prezasicenju gradjana i apstinenciji u pracenju tih tema. Trenutna politicka korist je ostvarena, ali, na duge staze, sve sto je u proteklom periodu izneto nece ostaviti znacajniji utisak na birace. Narocito ako se taj trend nastavi i kreatori te kampanje procene da treba nastaviti sa fabrikovanjem afera.
Istrazivanja javnog mnjenja ukazuju da se, ipak, nista bitno nije izmenilo na politickoj sceni Srbije, jer i dalje dominiraju DSS, DS i G17 plus. Interesantan je nagli skok popularnosti potpredsednika DS i aktuelnog ministra odbrane Borisa Tadica i konstantno dobar rejting bivseg guvernera i potpredsednika G17 plus Mladjana Dinkica. Takodje je neophodno istaci da postoje rezerve i uzdrzanost prema svim istrazivanjima koja se rade i objavljuju, jer se tretiraju kao pristrasna i naklonjena pojedinim politickim grupacijama.
Stranacki monopoli
Medjunarodni institut IFIMES smatra da je aktuelna politicka situacija u Srbiji normalna za zemlje u tranziciji, sa svim specificnostima koje nosi tamosnje podneblje, te da je potrebno pruziti podrsku Vladi Srbije, posebno resoru unutrasnjih poslova u obracunu sa kriminalom.
Politicku situaciju treba stabilizovati kako bi se odrzali predsednicki izbori i Srbija konacno izabrala predsednika. Ukoliko se nastavi sa produkovanjem afera, najverovatnije ce doci do masovne apstinencije biraca i ponovnog neuspeha izbora.
Srbija treba da nastavi procese demokratizacije i dekriminalizacije drustva i da onemoguci stvaranje monopola bilo koje vrste - posebno stranackog monopola, bez obzira od koje stranke bi mogao doci. Srbija mora da dokaze svetu da je kraj Miloseviceve ere definitivan, da se ona vise ne moze ponoviti, da u srpskom drustvu vise nema mesta za tajne planove, vec za potpunu transparentnost, i da Srbija zeli da postane postovan i ravnopravan clan medjunarodne zajednice.

Medjunarodni institut
za bliskoistocne i balkanske studije (IFIMES)
Ljubljana,
15. septembra 2003.

 




Reply via email to