Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


MORESKA ZA ODSUTNU AMERIKU (30. 09. 2003.)
"Ucesnici razgovora koji 14. oktobra pocinju u Becu, nastojace da ostave utisak da najozbiljnije pregovaraju - ocekujuci ipak da ce, kad-tad, mozda posle predsednickih izbora 2004, stici odsudna rec iz Vasingtona", kaze Dusan Reljic
Pred pocetak razgovora Beograda i Pristine

Na Korculi se ocuvala moreska, spanska dramska igra iz 17. veka uz sviranje i pevanje, tokom koje ratnici iz suprotstavljenih tabora skacu jedan oko drugog i sve vreme prete drvenim macevima, ali nikako da zbilja dodju u dodir. Predstojeci pregovori u Becu pretvorice se, po svemu sudeci, u slicno podrazavanje stvarne politicke razmene. Razlog za to je sto SAD ovog puta, bar na pocetku, ne ucestvuju u svojstvu presuditelja - za razliku od svih dosadasnjih sporazuma kojima su, makar privremeno, okoncani ratovi za jugoslovensko nasledje. Zato ce svi ucesnici, ukljucujuci i predstavnike UN, od 14. oktobra nadalje u Becu nastojati da ostave utisak da najozbiljnije pregovaraju - ocekujuci ipak da ce, kad-tad, mozda posle predsednickih izbora 2004. godine, stici odsudna rec iz Vasingtona.

PAX AMERICANA na podrucju bivse Jugoslavije uspostavljana je od 1991. godine u etapama tokom kojih su se smenjivale vojne intervencije i politicki pregovori ciji su domet i ishod pre svega odredjivale SAD. Promena se dogodila 1999, posle bombardovanja Srbije i uspostavljanja protektorata UN na Kosovu. Otad je Evropskoj uniji prepusteno, uz neku vrstu nacelnog ovlascenja Vasingtona, da nadje politicki put do postojanog mira u Bosni, Makedoniji i na Kosovu. Slicno kao 1991/1992, kada je u Vasingtonu procenjeno da je korisno da se EU okusa kao mirotvorac na Balkanu. Ne bi nikom stetilo da je uspela, a tadasnji neuspeh EU potvrdio je, sto bi rekla Madlen Olbrajt, da su SAD "nacija bez koje se ne moze" - i da "Evropljani" jos nisu u stanju da vode samostalnu odbrambenu i bezbednosnu politiku do koje im je toliko stalo.

Pokusaj da se razresi kosovski cvor zato je neka vrsta popravnog ispita EU pod nadzorom Vasingtona. Za razliku od samovoljnog postupanja SAD u Avganistanu i Iraku, ovog puta, na Balkanu, ponovo su priliku dobili medjunarodno pravo i diplomatija - sto, pre svega, znaci da ce se postojece stanje tesko menjati.

To ne odgovara albanskim politicarima sa Kosova jer pravilno procenjuju da samo SAD mogu da nametnu promene protiv volje sukobljenih strana. Nezamislivo je da EU zatrazi od Srbije da se saglasi sa nezavisnoscu Kosova - dok predsednici oba spoljnopoliticka odbora americkog parlamenta odavno podupiru takav zahtev. Imajuci u vidu snaznu podrsku nezavisnosti Kosova u mnogim vaznim delovima politicke javnosti u SAD - i odsustvo takvog razmisljanja u zapadnoj Evropi - mnogi, ne samo u Pristini, veruju da ce svetski hegemon kad-tad presuditi u korist "albanske stvari". Srpski politicari, pak, ocito polazu nade u EU i drze da su u novije vreme namakli nesto blagonaklonosti u Vasingtonu. Pitanje je da li su svesni koliko mogu da izgube na ugledu - i podrsci evropskih partnera - ukoliko predsednicki izbori u novembru ponovo ne uspeju i ukoliko se nastavi izvrdavanje promena ustava i drugih sredisnih politickih ustanova u Srbiji.

Dusan Reljic je saradnik Nemackog instituta za medjunarodne odnose i bezbednost u Berlinu

 

Reply via email to