Sve se znalo

"Ni reči o poklonu", 28.9.


Izjava norveškog diplomate g. Torvalda Stoltenberga da se osećao prevarenim kad je počela hrvatska agresija ("Oluja") na Republiku Srpsku Krajinu, jer za nju nije ni znao, neverovatna je i sasvim je moguće da pisac članka (Boško Lomović) nije najbolje razumeo Stoltenbergov opis događaja iz jula i avgusta 1995.

Stoltenberg je bio kopredsednik Mirovne konferencije o bivšoj Jugoslaviji i obaveštavan je od vlade Republike Srpske Krajine. Između ostalog, i o koncentraciji hrvatske vojske na granicama RSK, u junu i julu 1995. godine. Svakodnevno je pratio napredovanje hrvatske ofanzive prema Grahovu i Drvaru – radi opkoljavanja Knina. O ovome su obaveštavani i Savet bezbednosti, generalni sekretar OUN i Torvald Stoltenberg.

Jedini zadatak vojnih i civilnih organa mirovnih snaga je bio da izveštavaju o hrvatskoj pripremi oružanog napada na Krajinu. Oni su to činili iz Zagreba i iz svih svojih centara, u Kninu, Topuskom, Glini, Petrinji, Okučanima, Vukovaru... Prema sporazumu o miru između RH i RSK, od 29. marta 1994. godine, hrvatske vojne jedinice nisu mogle da se koncentrišu u pojasu od deset kilometara do granice RSK. U leto 1995. Hrvati nisu poštovali odredbe sporazuma i oficiri UNPROFOR-a su to javljali UN i Torvaldu Stoltenbergu. Niko ništa nije preduzimao protiv Hrvatske.

Dobronamerni oficiri UNPROFOR-a su obavestili vladu RSK i Generalštab srpske vojske Krajine da Hrvatska priprema ofanzivu – dajući i podatke o koncentraciji hrvatske vojske i planiranim pravcima napada. Naravno, službeno su o tome informisali organe OUN i Torvalda Stoltenberga.

Stoltenberg bi bio u pravu da je Savet bezbednosti preduzeo nešto protiv hrvatskog čišćenja Krajine od Srba. Suprotno tome, ugašena je mirovna misija OUN u Republici Srpskoj Krajini, a Hrvatskoj su ostavljene odrešene ruke za pregnuća oko onemogućavanja povratka Srba.

Slobodan Jarčević,
(ministar u vladi RSK, od oktobra 1992. do aprila 1994),
Beograd

 
http://www.politika.co.yu/

 

Reply via email to