Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


NEZAVISNOST ILI EVROPA (02. 10. 2003.)
Podgorica je neskriveno razocarana drzanjem Evrope i njenim insistiranjem na odrzanju zajednice Srbije i Crne Gore, kaze Stojan Cerovic
Crnogorsko "bojkotovanje" predsednika Evropskog parlamenta

Poslanici crnogorske skupstine u ponedeljak su bojkotovali predsednika Evropskog parlamenta Pata Koksa. Bila je to neobicna demonstracija jedne clanice drzavne zajednice, usmerena kako protiv Beograda, tako i protiv Evrope. Povod je bio mali i sasvim formalan: predsednik Veca gradjana Savezne skupstine Dragoljub Micunovic nije pozvao poslanike crnogorske skupstine na propisan nacin, barem prema misljenju Ranka Krivokapica, predsednika te skupstine i Socijaldemokratske partije Crne Gore. Micunovic nije prethodno obavestio ni pitao Krivokapica, sto je ovaj protumacio kao "neovlasceno sazivanje Skupstine Crne Gore".

Ovakav gest nije neobican za Krivokapica cija stranka je najglasniji zagovornik crnogorske nezavisnosti i ne propusta nijednu priliku da se distancira od Srbije. Rec je o nastavljanju "politicke uvredjenosti" koju je u Milosevicevo vreme s dobrim razlozima vodio Milo DJukanovic, a za koju je danas sve teze naci povoda. To znaci da je u medjusobnim odnosima Srbija pretezno pasivna, zauzeta drugim, krupnijim problemima, i s pola snage nastoji da odrzi ili unapredi zajednicu, dok je Crna Gora sasvim posvecena sabotiranju te zajednice.

Medjutim, nedolazak u Beograd poslanika vladajuce koalicije iz Crne Gore bio je mozda prvenstveno poruka Evropi, i to poruka nezadovoljstva Evropom. Podgorica je, naime, neskriveno razocarana drzanjem Evrope i njenim insistiranjem na odrzanju zajednice Srbije i Crne Gore. To je dovelo cak i do jacanja antievropskog raspolozenja medju pristalicama nezavisnosti u Crnoj Gori, sto je neobicno ako se zna da je upravo ta politicka struja od pocetka sukoba sa Milosevicem isticala svoju evropsku orijentaciju. Najjaci argument za odcepljenje bio je upravo taj sto je Srbija bila u sukobu s Evropom i Zapadom. Sada ispada da Crna Gora vise zeli da se odvoji od Srbije nego da se integrise u Evropu.

Pat Koks ponovio je u Beogradu evropsku poruku podrske zajednici u koju Brisel ocito veruje vise nego i Podgorica i Beograd. Gledano iz Evrope, prosto je nelogicno da neko zeli integraciju u EU a ne nalazi volje i snage da odrzi jednu postojecu, veoma labavu zajednicu. Zato Crna Gora sve vise gleda u pravcu Vasingtona i nada se da ce americki stav mozda biti nesto drugaciji.

Moglo bi se reci da sudbina drzavne zajednice uveliko zavisi od njenog priblizavanja Evropi. Crnogorski separatizam moze da ojaca i pobedi samo ako proces integracije zajednicke drzave u Evropu bude iz bilo kog razloga usporen ili blokiran. To znaci da Podgorici zapravo predstoji izbor: nezavisnost ili Evropa. Da li bi u tom slucaju opcija nezavisnosti bila vecinska?

Stojan Cerovic je komentator beogradskog nedeljnika "Vreme"

 

Reply via email to