Kakve se namere kriju iza teksta objavljenog u "Nedeljnom telegrafu"?
Neko priželjkuje rascep u Vladi
BEOGRAD - Prva reagovanja na tekst objavljen u "Nedeljnom telegrafu", u kojem se navodi da iza atentata na premijera Zorana Đinđića stoji neko od njegovih bliskih saradnika iz Vlade, svodila su se, uglavnom, na ocenu da je gotovo nemoguće da su se martovski događaji odigrali po ovom scenariju.
Posle gotovo jednoglasne konstatacije da je napis u "NT" malo verovatan, postavlja se pitanje ko je i šta lansiranjem ovih prilično neutemeljenih optužbi želeo da postigne. Nezvanično se spominje da je cilj izazivanje rascepa u Vladi, a da je misteriozni funkcioner optužen da stoji iza ubistva, zapravo njen potpredsednik Nebojša Čović.
Izvor "Glasa", blizak Vladi, tvrdi da je u pitanju klasičan primer podmetanja, iza kojeg stoje određeni krugovi koji ne žele da vide Čovića na čelu pregovaračkog tima tokom predstojećih razgovora između Beograda i Prištine.
- Nelogično je da čovek koji je prvi izneo sumnju da neko iz Vlade ima veze sa atentatom, bude povezan sa tim. Ne samo da neko hoće da ga izbaci iz priče o pregovorima, već postoje indicije da bi Čović mogao da bude i fizički uklonjen. Nalogodavci takvog eventualnog zločina sede u Beogradu, a za izvršenje bi bili angažovani albanski ekstremisti, kako bi se zavarao trag - tvrdi naš izvor, dodajući da su mere Čovićevog obezbeđenja podignute na najviši stepen.
Nisu se prepoznali U Birou za komunikacije Vlade Srbije rečeno je da povodom ovog teksta neće biti nikakvog saopštenja, jer "nema potrebe da se to uopšte komentariše". Čović kaže da bi sve okolnosti ubistva trebalo razrešiti i izrazio očekivanje da neće biti nikavih "mistifikacija i nameštaljki" i dodaje da ne vidi ni jedan razlog zašto bi se prepoznao u tekstu. Isakov je kazao je da je "lako utvrditi ko stoji iza navoda Nedeljnog telegrafa jer se, kako je naveo, "zna koji političari imaju uticaja na taj list". |
||||
Sagovornik "Glasa" podseća da je Nebojša Čović bio jedan od prvih funkcionera koji se 12. marta pojavio na mestu zločina, da je upravo on okupio ostale članove Vlade i rekao da treba uvesti vanredno stanje.
- Čović je od Gorana Radosavljevića Gurija zatražio da sa juga Srbije u Beograd pošalje 400 pripadnika "Kobri", da bi se sprečili dalji zločini. Kada mu je rečeno da jedino Nataša Mićić može da proglasi vanredno stanje, poslao je helikopter po nju u Užice. Dakle, Čović je praktično sve organizovao neposredno po Đinđićevom ubistvu, a sada mu neko podmeće oavkvu priču, verovatno da bi skrenuo pažnju sa sebe - zaključuje naš sagovornik.
J. Mitić