Title: Message
BEOGRAD - PRIŠTINA, USKORO U BEČU

Kraj nasilja vredi truda

Tomislav Kresović: Umerenije opcije se još uvek ne mogu videti među Albancima, jer svi polaze od maksimalnog stava - od nezavisnog Kosova. Škeljzen Malići: Razgovori potrebni, ali ne očekujem previše. Dr Predrag Simić: Neće se razgovarati o statusu i zato albanskim političarima neće biti nimalo lako. Dr Đorđe Janjić: Ako je UNMIK delegacija Kosova, onda se srpska delegacija
stavlja u nezavidan položaj

Za desetak dana u Beču počeće dijalog Beograda i Prištine. Razgovaraće se o bezbednosti, slobodi kretanja, dokumentima, automobilskim tablicama, prevozu, snabdevanju strujom, slobodnoj trgovini, biznisu . Za pregovaračkim stolom naći će se srpska i albanska strana, nadzirane i kontrolisane od strane Evrope i Amerike.
Šef UNMIK-a Hari Holkeri predvodiće kosovsku delegaciju i biti i medijator pregovora uz podršku Kontakt grupe, EU, SAD. Holkeri traži da se i sa jedne i sa druge strane nađu delegacije na najvišem nivou. Dogovorili se Srbi i Albanci o svojim predstavnicima, ili ne, želeli ove razgovore ili ne, moraju se 14.oktobra pojaviti u Beču, stavio je do znanja šef UNMIK-a.

Ko hoće još jedan Dejton?

Politički analitičari ističu da je veoma nezahvalno i teško, predvideti kako će razgovori u Beču teći. Ističu da je jedino važno da oni počnu. Neki kažu da predstojeći razgovori predstavljaju nastavak Rambujea, a drugi da je to uvod u novi Dejton. Slažu se u mišljenju da se može desiti da dijalog potraje i nekoliko godina, kao i u tome da Srbija ovim razgovorima realno nema šta da izgubi i da jedino što ona ne sme da uradi to je da kaže "ne" pregovorima.
"Među kosovskim Albancima ne postoji unutrašnji konsenzus oko dijaloga sa Srbijom, jer on ne zavisi samo od interesa najjačih partija, već i od albanske emigracije koja predstavlja "vladu u senci" albanskog separatističkog pokreta, kao i interesa veterana OVK. Militantni delovi albanskog separatističkog pokreta zastupaju nezavisnost po svaku cenu (uz ratne opcije) i plan velike Albanije. To može navesti na zaključak da će doći do opstrukcije dijaloga s albanske strane, odnosno odlaganja uz albansko uslovljavanje, kako UNMIK administracije tako i vlasti u Srbiji", ocenjuje za naš list analitičar Tomislav Kresović.
- Zbog toga je početak dijaloga nejasan i nepoznat i liči na rovovsku diplomatiju stranog faktora, koji pokušava da bude vešt posrednik-medijator u prvom srpsko - albanskom dijalogu posle 1999. godine. Nepoznat je i zbog toga što se ne zna dinamika, glavna tema oko koje će početi razgovori, sastav srpskih i albanskih delegacija, kao i ko će sve iz međunarodne zajednice biti prisutan. Dijalog koji za desetak dana treba da počne u Beču još uvek je neka vrsta misterije. Misterija je i to što međunarodna zajednica ističe da neće prihvatiti jednosmernu politiku, koju zastupa albanski faktor, ali se još uvek ne zna koju će vrstu međunarodnog pritiska primeniti da bi Albanci prihvatili dijalog kao pokrajina Srbije a ne kao država - kaže Kresović.

Beograd ništa ne gubi

- Beograd čak i nema razloga da kaže "ne", jer razgovorima ništa ne gubi, jer ni sada nema nikakvu vlast na Kosovu. Ako Albanci kažu "ne" imaće problema, ali reakcija na njihovo odbijanje neće biti ista kao kad bi Beograd odbio. Beograd postoji kao država sa institucijama i to se uvek može sankcionisati, dok Albanci ne postoje sa stanovišta institucija i ne mogu biti sankcionisani ekonomski. Politički takođe ne mogu biti kažnjeni, jer bi to značilo da Savet bezbednosti kažnjava samog sebe, pošto je to njegov protektorat- smatra dr Dušan Janjić.

Sada kada je međunarodna zajednica odlučila da sa pregovorima krene u rešavanje osnovnih standarda na Kosovu i Metohiji ona mora i naći načina da se u Beču ne razgovara o statusu KiM nego zaista o neophodnim stvarima za normalan život.
- Jasno da albanski faktor pravi najveći problem, jer među njihovim političkim liderima postoje bitne razlike. Umerenije, odnosno "mekše" opcije se još uvek ne mogu videti, jer svi oni polaze od maksimalnog stava - od nezavisnog Kosova i svi polaze od stavova da KiM na bečkim razgovorima ne sme da bude definisana kao deo teritorije Srbije, već kao teritorija pod međunarodnim protektoratom odnosno UNMIK-om- kaže Kresović.
- Zbog konfuzije u sopstvenim redovima, a pod pritiskom međunarodne zajednice da mora razgovarati, može se desiti da albanska strana pokrene jedan talas političkog nasilja, kako na jugu Srbije, tako i na KIM, da bi dobili što bolju poziciju u smislu globalnog pritiska. To znači: da što više istaknu da je KiM međunarodni problem, da to nije teritorija Srbije i da glavna rešenja za KIM treba tražiti ne u Beču, nego na nekoj međunarodnoj konferenciji poput Dejtona dva za KiM, odnosno Balkan- zaključuje Kresović.

Više upoznavanje nego razgovor?

Albanski politički analitičar Škeljzen Malići za "Dnevnik" ocenjuje da su razgovori potrebni, ali da on od razgovora u Beču ne očekuje previše.
- Beč će biti više upoznavanje nego razgovor, ili pregovor. Razgovori su u ovom trenutku potrebni više međunarodnoj zajednici, nego što je to stvarna potreba političkih snaga u Srbiji i na Kosovu - rekao je Malići.
Atmosfera pred dijalog u Beču veoma podseća na onu pre Rambujea, s tom razlikom što rituali uoči procesa (iako isti) ovog puta ne mogu da idu u prilog Albancima. Niti je u Beogradu vlast iz vremena Rambujea, niti je međunarodna zajednica u pripremi pregovora stala na stranu Albanca. U Beču se neće razgovarati o statusu Kosova i zato albanskim političarima neće biti nimalo lako, kaže za "Dnevnik" profesor dr Predrag Simić. Dodaje da će oni morati da objasne tamošnjoj javnosti zbog čega ne razgovaraju predstavnici dveju država, Kosova i Srbije, kako uporno nastoje da prikažu i zašto, kada već nije tako, učestvuju u razgovorima.
"Beč treba da donese pre svega prestanak nasilja na Kosovu, pa čak i samo to da se dogodi vredelo bi truda. Sigurno je da pregovori ne mogu biti ni brzi ni kratki, ali bolje je godinu dana pregovarati nego deset minuta ratovati. Ono što sada možemo očekivati je da se pod pritiskom međunarodne zajednice dođe do međusobnog poverenja, jer se ne može razgovarati sa onima koji koriste nasilje. Ukoliko se početno poverenje ne stvori to je odmah neuspeh i neće biti nikakvih rezultata", smatra dr Predrag Simić.
- To što je međunarodna zajednica odlučila da albansku stranu privede na pregovore ne znači i siguran uspeh. Albanci sigurno neće odbiti međunarodnu zajednicu, ali će stalno, a to i najavljuju, insistirati na priči o nezavisnosti. Oni i sada žele da razgovorima u Beču daju karakter međudržavnih pregovora, odnosno da razgovaraju država Kosovo i država Srbija. Ništa novo, to smo već videli i u Rambujeu i mnogo puta posle njega. Međutim, oni su ovoga puta samo jedan od faktora koji odlučuje. Cilj kosovskih Albanaca je da uđu u EU, ali, oni nemaju nikakve šanse da uđu sami. Nezavisno Kosovo kao država ne može u EZ već samo zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom, jasan je stav međunarodne zajednice. Za sada je jedino realno očekivati da dijalog počne i da donese prekid nasilja na Kosovu. To je dovoljno za početak - procenjuje dr Simić.

Najodgovornija međunarodna zajednica

- Pripreme za bečki dijalog deluju konfuzno i ne zna se tačno šta je ko pripremio i ko se priprema. Srpska strana ima neku platformu i otprilike se zna šta će zastupati i ko će je zastupati, dok se za albansku strane još uvek ništa ne zna. Bečki dijalog najviše forsira, ali i najviše ugrožava i najveći rizik snosi međunarodna zajednica odnosno specijalni predstavnik UN i kontakt grupa- ističe dr Dušan Janjić.
Kaže i da se puno toga što što bi trebalo da bude javno radi tajno i mimo uobičajenih kriterijuma. "Na primer, specijalni izaslanik UNMIK je istovremeno i šef delegacije i medijator. Ta činjenica da se pravi delegacija UNMIK od delegacije Kosova nameće puno pitanja i ugrožava razgovore", ukazuje dr Janjić.
- Prvo ona podstiče, videlo se to po odluci Skupštine Kosova, Albance da traže da im se formiraju nova ministarstva što znači da im se prenese sva vlast, a to faktički znači nezavisnost i preuzimanje svih funkcija. Ako je UNMIK delegacija Kosova, onda se srpska delegacija stavlja u nezavidan položaj, jer se naspram nje UNMIK predstavlja istovremeno kao predstavnik Saveta bezbednosti, što daje neku vrstu mini protektorata nad Srbijom a da to nije proglašeno. Da sam na mestu Beograda tražio bi da svako radi svoj posao, dakle da kontakt- grupa bude medijator a ne Holkeri, a da on predvodi jedinstvenu delegaciju Kosova. Ovako kako je međunarodna zajednica razgovore zamislila stiče se utisak da ni ona sama ne veruje u uspeh i pokušava da se stavi iznad problema. Ona takvom koncepcijom pravi probleme. Treba istaći da je u svakom slučaju odgovornost međunarodne zajednice za razgovore veća nego odgovornost Beograda, jer ona faktički vrši vlast na Kosovu- ističe dr Janjić.

LJubinka Malešević

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Reply via email to