FOTOGRAFIJE
http://home.cogeco.ca/~miroslav/Hilandar/
 
 
ДРАМАТИЧНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ПОЖАРА У ХИЛАНДАРУ

Монашке сузе

За два сата ватра однела осам векова српске историје
 

(Специјално за „Политику”)
Стварна слика оног што се десило и што је остало после катастрофалног пожара који је захватио манастир Хиландар на Светој гори много је страшнија од оног што се могло очекивати или претпоставити. Призор је поражавајући, јер је за два сата ватра однела осам векова српске историје. Ово су утисци и речи првих очевидаца, људи из амбасаде Србије и Црне горе који су данас били на лицу места и који су заједно са монасима плакали на згаришту.

Пожар је углавном угашен, згариште се дими и још понегде тињају дрвене греде старе стотине година. које су се обрушиле са запаљеног крова где је пожар и почео. Остали су само спољни зидови, све унутра је урушено, а над Хиландаром се још диже злослутни дим.

Као после бомбардовања

Изгорело је све, од куле Светог Саве до манастирске трпезарије – половина Хиландара. Фреска на улазу су сачуване, али су у конацима изгореле четири помоћне цркве, историјски важан „Бели конак” из 17. века који је био у обнови, гостопримница, монашке келије, игуманове просторије, све до саме трпезарије.

На срећу, како кажу монаси, захваљујући Богородици, ватра није захватила саму цркву, библиотеку, ризницу и архив.

Са очевицима смо разговарали док су бродом враћали са Свете горе, још под дубоким утиском онога са чиме су се тамо срели.

„Оно што смо видели кад смо рано јутрос ушли у Хиландар било је страшно, поражавајуће. Изгледало је као после бомбардовања, подсетило ме је на Београд”, изјавио нам је у телефонском разговору амбасадор Србије и Црне горе у Грчкој, Душан Т. Батаковић који је са групом службеника амбасаде у Атини и конзулата у Солуну, први стигао на место несреће. Са њима су били и стручњаци грчког Института за заштиту наслеђа Свете горе, КЕДАК, који су обавили прву процену штете.

„Размере и последице пожара су много веће него што се очекивало”, каже амбасадор Батаковић: „По мојој процени и на основу онога што су рекли грчки стручњаци, штета је огромна – око десет милиона евра. За обнову унутрашњости манастира биће потребно најмање десет година. Сада су неопходни стручни консултанти за рашчишћавање рушевина, стручњаци за конзервацију и радове на покривању целог комплекса. Током гашења, вода је продрла и у манастирску трпезарију тако да су угрожене и фреска које су се тамо налазиле”.

Амбасадор Батаковић подсећа да је пре две године наша земља са Грчком потписала споразум о културној и техничкој сарадњи који обухвата и заједничку бригу и обнову Хиландара.

„Ово је правна основа на којој ћемо са грчком страном заједно настојати да кренемо у обнову. Имамо обећање да ће се максимално ангажовати и пружити нам сву неопходну помоћ”, изјавио је наш амбасадор у Грчкој и нагласио да је нужно из земље што пре послати хуманитарну помоћ братству.

Без крова над главом

Први секретар амбасаде Србије и Црне горе у Грчкој, Срђан Пириватрић напоменуо нам је да су се одмах по вести о пожару амбасади јављали наши људи из земље и света који су нудили помоћ и тражили више информација:

„Тек сада, по повратку са Свете горе, можемо да схватимо и говоримо о размерама трагедије која нас је задесила. Монаси су храбро поднели ударац, јуначки су се борили са ватреном стихијом и покушавали да спасу реликвије, сву покретну имовину. Међутим, мој је утисак да ће две године трајати само израда пројекта и припремни радови, односно чишћење објекта од последица пожара”.

Наш генерални конзул у Солуну, Југослав Вукадиновић са којим смо такође разговарали телефоном, док се бродом враћао из Хиландара, био је дубоко потресен.

„Никада у животу нисам видео нешто страшније и тужније... Монашке сузе су најтеже! Па, њима је то била кућа, дом, све што имају”, рекао је видно узбуђен. „Остали су малтене голи и боси, без свега што су имали, без драгих успомена... Ватра је прогутала све оно што су чували у својим монашким келијама. На Светој гори дува ветар, хладно је, они су такорећи неодевени, опрљени ватром и чађави од дима... И само су нас немо гледали и плакали, заједно са нама... Више немају крова над главом, и још једну ноћ ће провести сами, под ведрим небом. Остали су без струје, без телефонских веза, без елементарних егзистенцијалних услова. Али какви су то пожртвовани људи, сви заједно, посебно отац Методије, игуман Мојсије, отац Петар и отац Серафим, цело братство. Отимали су све што се могло од ватре, па ипак, замислите, за два сата уништено је осам векова историје.«

Генерални конзул у Солуну, Југослав Вукадиновић обећао је акцију прикупљања хуманитарне помоћи и прве пакета са основним намирницама, одећом и обућом, предметима личне хигијене који ће већ од понедељка бити упућени Хиландару. Истовремено, пренео је молбу братства да се помоћ шаље организовано, преко Задужбине манастира Хиландар, Београд, Војводе Мишића 69, телефон 063 284 355.

„То је најмање што можемо да учинимо. Јер оно што сам тамо видео, те сузе које теку без речи, те последице које је ватра оставила, то је нешто што ћу памтити целога живота”, рекао је Вукадиновић.

Јасмина Павловић-Стаменић


http://www.politika.co.yu/cyr/default.asp.htm 




Reply via email to