Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić za Republiku

Ne može ''ni luk jeli...''

Politička slika Crne Gore nije više onakva kakva je bila prije referenduma. Partije bloka za zajedničku državu, naročito SNP i NS, koje su bile prepoznate kao partneri EU, nalaze se pred prekretnicom – ili će ostati sa članstvom i bojkotovati priznavanje rezultata i time sebe precrtati sa političke mape Evrope, a ostati u volji Srbije, ili će sa što manje štete pokušati da se provuku kroz cijeli po principu ''ni luk jeli, ni mirisali''. Bilo kako bilo, svi će na kraju, prilikom donošenja novog ustava, morati da posrkaju ono što su zakuvali ,jer je to jedini način da u najviši državni akt uzidaju dio svojih i interesa svojih glasača. Opozicija još uvijek nije svjesna da Brisel ima dovoljno mehanizama da Srbiji zabrani da sarađuje sa onima koji ne poštuju pravila Brisela - ocjenjuje u razgovoru za Republiku direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić

U bloku za zajedničku državu imamo dvije situacije – jednu Bulatovićevu i drugu Popovićevu. Objektivno sada se mijenja politička slika Crne Gore jer to nije više ona Crna Gora koja je bila prije referenduma, što znači da oni moraju ozbiljno da prate svoje buduće interese – smatra Janjić.
Po njemu, prvi problem SNP-a je ono što je bila odlika ponašanja njenog lidera Predraga Bulatovića u noći referenduma - neka vrsta osjećaja za državu. To je iskazao pozivom svojim pristalicama da ne izađu na ulice, odnosno defakto prihvatanjem rezultata.
- Sa druge strane, to što hoće da osporava rezultate i da koristi taj momenat za dalju političku borbu je razumljivo. Za njega je najpametnije da dođe na Skupštinu i da pokaže da je čovjek koji poštuje državotvornost, a da pri tom ne glasa. Tu dilemu će imati i kod donošenja novog ustava. Ako ne učestvuje u raspravi koja verifikuje državnost izgubiće jedan od ključnih elemenata – da je prepoznat kao ozbiljan političar i državotvorac – kategoričan je Janjić
Prema njegovim riječima, glasovi SNP-a nijesu odlučujući ni za deklaraciju ni za ustav. tako da bojkotom glasanja ispada da oni ne aminuju Đukanovićev posao.
- Vjerovatno da će to riješiti nekom polumjerom: da učestvuju u raspravi, daju primjedbe, a ne glasaju – smatra on.
Što se tiče lidera narodnjaka Predraga Popovića, po Janjiću, on i srpske strane imaju drugi problem, jer dobijaju šansu da sebe profilišu izvan bloka za državnu zajednicu jer predstavljaju interese Srba, a da pri tom imaju legitimnu podršku iz Srbije kao nacionalna partija.
- Vjerovatno je najveći profit sada dobio upravo Popović. Srbija je investirala u tih 44,5 odsto, a ko ne učestvuje u konstituisanju države to znači da on neće da marginalizuje svoj uticaj u toj državi. Popović, dakle, pred sobom mora da raščisti jedan izuzetno rizičan potez: ako ne učestvuje u državnosti, znači da ide na kartu izbora i pobjede na njima jer ako ne pobijedi biće potpuno odbačen od Srbije, jer će se pokazati kao partner u koga stalno investiraš, a on ne vraća ništa – pojašnjava on.
Na pitanje šta treba da se vrati, Janjić pojašnjava – uticaj u mjestima donošenja odluka.
- Kada je u pitanju ustav, mislim da Popović neće imati toliki prostor za luksuz, jer ako ne učestvuju u pravljenju ustava onda nema šansu da u njega ugradi ono što se zove interes i saradnja sa Srbijom. Dakle, tu je problem što Popović mora da vidi kako će se opredijeliti prema tvrdom stavu koji je iznio pred svoje glasače kada je rekao da''nikako neće da razgovara sa Đukanovićem jer je mafijaška država''. To je sada veliki problem za njega i on mora da ga riješi – tvrdi Janjić.
Prema njegovim riječima, što se tiče odnosa prema EU iz svega ovoga nijedna opoziciona stranka neće zaraditi nijedan pozitivan poen, jer su isti učestvovali u definisanju referendumskih uslova; pristavši na sve uz ocjenu da su zadovoljni, jer je upravo njima učinjen ustupak kada je cenzus podignut na 55 odsto.
- Evropa ne voli tu vrstu igre - kad se sve završi ti na kraju ne priznaješ moj rad. Dakle oni će u Evropi biti prepoznati kao nepouzdan partner i faktor rizika, a ne kao neko koga treba podržati. Računati da je podrška iz Srbije dovoljna i da će biti puna ako si protiv Evrope nije dobra računica. EU ima dovoljno elemenata da pritisne Srbiju da ne sarađuje sa nekim ko ne poštuje pravila Brisela – zaključuje Janjić.

Dejan Šiljak

Zaoštravanje sa Renom ''polizaće'' kod Solane

Demokrate u Srbiji nemaju proaktivnu već reaktivnu politiku na nacionalnoj tenziji. To je zato što su pod jakim uticajem etnonacionalizma Ćosića, Bećkovića i njih samih. Oni jednostavno uvijek kasne i onda ih neko uvijek tjera na nešto. Najgora je situacija kada vam stranac definiše šta je u vašem državom interesu. Po definiciji to je uvijek ispod onog što biste mogli dobiti da ste išli proaktivno – ocjenjuje Janjić zatezanje Srbije da prizna referendum. - Činjenica da je Solana došao sa svim porukama i da opet Koštunicu i Tadića tretira zajedno sa Bulatovićem govori da su oni izgubili težinu koju ima država jer se tretiraju kao političke partije, smatra on - To nije dobro za državu i uopšte nije dobro što je došlo do tenzija između predstavnika vlasti jednog i drugog u Srbiji. Bez potrebe, vlasti u Srbiji su prije tri dana zaoštrile odnos sa Renom, a sad će sve to da poližu sa Solanom. Mislim da je to gubljenje energije i kredita bez potrebe – kategoričan je Janjić.

Čišćenje računa

Generalno, Koštunica ne prihvata filozofiju razdruživanja. Iz njegovih izjava ''Crna Gora je otišla''. Znači sada neko treba da izvede bilans. Mislim da će razdruživanje prije biti neka vrsta izvođenja bilansa ili čišćenja računa i da će se to raditi preko Savjeta ministara SCG – smatra Janjić. Prema njegivom riječima, Koštunica će pokušati da zakaže posljednju sjednicu parlamenta SCG kako bi se proglasila klinička smrt države, kako bi onda, preko Savjeta minstara, pripremio neke projekte. - Vlada Srbije je već pripremila preuzimanje nadležnosti, obaveza i prava od Savjeta ministara i Skupštine SCG. U razdruživanju ona bi to uradila ravnopravno sa Crnom Gorom. Da li će Crna Gora to prihvatiti veliko je pitanje i ako tu dođe do spora opet će morati da se umiješa Solana i da se traži nešto treće – ističe on, dodajući da prvo treba sačekati da se vidi da li će Crna Gora reći ''ma nije nam bitna ta vaša ideologija, idemo da riješavamo problem'' ili će da uđe u političku raspravu i da produži pregovore još mjesec, dva. Janjić naglašava da status u Ujedinjenim nacijama ne može biti riješen prije oktobra ili novembra. - Sve bi moglo da se završi do oktobra ili novembra, ukoliko ne bude ovih politikanskih komplikacija – zaključuje on. 
http://www.republika.cg.yu/naslovna.phtml?akcija=vijest&id=49645



===============
Group Moderator: [EMAIL PROTECTED]
page at http://magazine.sorabia.net
for more informations about current situation in Serbia http://www.sorabia.net
Slusajte GLAS SORABIJE nas talk internet-radio (Serbian Only)
http://radio.sorabia.net




SPONSORED LINKS
Human rights Human rights watch Cause and effect essay
Causes of depression History of human rights


YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште