Glas javnosti,
 
Subota, 23. april, 2005.
 
Balkan:
 
Majkl Polt, ambasador Sjedinjenih Država u Srbiji i Crnoj Gori, o praktičnim odnosima dveju zemalja

Američko-srpski odnosi - četiri plus!

BEOGRAD - Administraciji u Vašingtonu nije potpuno jasan stav zvaničnog Beograda da Kosmet treba da dobije "više od autonomije, a manje od nezavisnosti". To tumačimo kao antipod stavu u Prištini. Oba ta stava uzećemo u obzir da bismo predložili kompromisno rešenje prihvatljivo za obe strane - rekao je preksinoć Majkl Polt, američki ambasador u SCG, podsećajući da SAD i EU imaju zajednički stav o Kosmetu.

Govoreći na Forumu za srpsko-američki dijalog u organizaciji Srpsko-američkog centra, ambasador Polt je kazao da posle deset meseci boravka u SCG može da konstatuje kako odnosi dve države nisu savršeni, ali bi mogao da im da ocenu četiri plus. - Stvari u kojima se slažemo i imamo dobru saradnju mnogo je više nego onih u kojima se ne slažemo - kazao je ambasador govoreći na temu "Praktični odnosi zasnovani na zajedničkim vrednostima".

Otrežnjujuća anketa

Nasuprot vlastitoj oceni o izuzetno dobrim međudržavnim odnosima, Polt je naveo da je nedavna anketa urađena za ambasadu SAD pokazala "otrežnjujuće rezultate" - da, bez obzira na starosnu i obrazovnu strukturu i geografsku pripadnost, 60 do 70 odsto građana SCG smatra kako je uloga SAD u svetu negativna. - Anketa ne odražava pravo stanje - prokomentarisao je Polt.

Kao primer dobre saradnje naveo je ekonomske odnose i podvukao da su SAD, a ne neka evropska zemlja ili EU u celini, najveći investitor u SCG. - Od oktobra 2000, američke kompanije investirale su u vašu zemlju više od milijardu dolara. Od fabrika "Ju-Es stila" u Smederevu i "Filipa Morisa" u Nišu, preko motora "džon dir" koji se sad ugrađuju u srpske traktore, očigledno je da Amerikanci i američke firme veruju da postoji budućnost za ovu zemlju - kazao je Polt.

On je konstatovao da se u poslednjih nekoliko meseci mnogo toga pozitivnog dogodilo u SCG, uključujući unapređenje odnosa sa susedima, pa je i EU na neki način odala priznanje tom napretku odlučivši se da odobri Studiju o izvodljivosti. - Reforme u oblasti odbrane i bezbednosti možda nisu toliko brze koliko bi neki od vas želeli da budu, ali u svakom slučaju su impresivne i uveren sam da su vaše kako civilno, tako i vojno vođstvo, posvećeni tome da se te reforme dovedu do kraja - kazao je Polt, dodajući da to ide u prilog naporima za ulazak SCG u Partnerstvo za mir i NATO.

- Nije tajna da je moja vlada, i ja lično, bila otvorena o nečemu što smatramo da je od vitalnog značaja, a to je saradnja SCG s Haškim sudom. U proteklih nekoliko meseci vaša vlada je napravila napredak na tom planu. Vrlo ste blizu da s tim konačno završite i nadam se da ćete to ubrzo učiniti, ne zato što SAD i EU to žele od vas, već zato što ste sami odlučili da to želite - ocenio je američki ambasador.

Ambasador Polt je, u odgovoru na pitanje kakav je stav SAD prema SCG, rekao da je na njenim narodima da o tome odluče, ali da Vašington smatra da "u ekonomskom, i svakom drugom pogledu, razdvajanje nema smisla". - Bitno je da sve bude u okviru demokratskog procesa, ali i da svi učesnici budu spremni da prihvate rezultate - istakao je Polt. On je najavio i da će verovatno u skoroj budućnosti biti obnovljeni direktni avionski letovi između gradova dveju zemalja.

Vesna Popović



Yahoo! Groups Links

Одговори путем е-поште