STRATEŠKI CILj SRBIJE JE ULAZAK U EU

 

Državu zanima ko je kriv za protivpravno ponašanje


Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije u srpskom parlamentu Miloš Aligrudić izjavio je danas da je strateški cilj Srbije da bude među onim narodima i državama koji čine Evropsku uniju, a sve zbog prosperiteta države i regiona. "Poruke koje smo dobili od EU do sada su nedvosmislene. Oni žele da vide Srbiju i Crnu Goru na putu u EU, što implicira održanje državne zajednice i njen opstanak", kazao je Aligrudić na konferenciji za novinare DSS. On je dodao da su u tom smislu stigle i izjave iz Brisela u kojima je rečeno da referendum u Crnoj Gori ne može biti prioritet u odnosu na aktivnosti koje su usmerene na pregovore o stabilizaciji i pridruživanju. "Ovo je jedan od važnih dokaza da se nalazimo na dobrom putu demokratije, regionalne stabilnosti i prosperiteta Srbije i Crne Gore", kazao je Aligrudić.

Prema njegovim rečima, srpski pregovarački tim nema previše slobodnog prostora za pregovore, ali da će se truditi da se obaveze koje budemo preuzeli prilagodi našim uslovima, "bez obzira koja oblast života da je u pitanju". "EU je naše opredeljenje, mi imamo zahtev prema EU da budemo deo te porodice. Imamo vrlo malo prostora da tu nešto menjamo, moramo imati sistem koji je potpuno sinhronizovan sa EU, da bi s njima mogli da funkcionišemo", kazao je Aliigrudić. On je dodao da "ipak postoji prostor da se pojedine odredbe i zakoni prilagode nečemu što su naši specifični uslovi, posebno kada je reč o strateškim i privrednim interesima Srbije".

Aligrudić je istakao i da je slučaj privođenja i policijskog zadržavanja bivšeg ministra pravde Vladana Batića nema nikakvu političku pozadinu. "Činjenica je da je početkom juna 2003. godine iz zatvora pušten neko ko je osumnjičan za niz krivičnih dela i ko ima kriminalnu prošlost, bez rešenja o puštanju iz pritvora, na osnovu samo jedne službene beleške", kazao je Aligrudić. On je dodao da je "belešku sačinio tadašnji upravnik zatvora Zvonko Paunović i da je u toj belešci zapisao da je Nenada Jovanovića pustio po nalogu pomoćnika ministra Dragana Vulića, a da je Vulić njemu dao nalog po nalogu tadašnjeg ministra pravde Vladana Batića". "Na osnovu te službene beleške započeta je policijska istraga o tom slučaju i tako se došlo do toga da pomenuta lica u službenoj belešci budu privedena i ispitana", rekao je Aligrudić.

On je istakao da da je Batić tražio da ide na poligraf i da je na poligrafu utvrđeno da ne govori istinu. "Poligraf nije dokaz, ali je indicija u krivičnom postupku i prema zakonu i pravilima službe, kada policija dođe do takve indicije, ima prava da odredi policijsko zadržavanje, koje ne može trajati duže od 48 sati", objasnio je Aligrudić. On je naglasio da je nabolji dokaz da u taj slučaj nije umešana politika to što je Batić posle saslušanja kod istražnog sudije pušten, jer je sudija našao da nema osnova za određivanje pritvora. "Država nema nikakav interes da zadržava i pritvara imenom Vladana Batića, jer državu zanima da dođe do odgovora ko je kriv za određeno protivpravno ponašanje", kazao je Aligrudić.

Aligrudić je takođe negirao tvrdnje Batića da je Jovanović pušten iz zatvora nakon stava Ustavnog suda Srbije, od 5. juna 2003. godine, da je neustavna odredba o trajanju policijskog pritvora od 30 dana. Prema rečima poslanika DSS, Ustavni sud jeste 5. juna 2003. osporio odredbu o zadržavanju u pritvoru, ali je rešenje suda objavljeno u Službenom glasniku Srbije tek 10. juna, kada je i stupilo na snagu. Aligrudić je podsetio da je Jovanović pušten iz zatvora 7. juna, pre nego što je odluka Ustavnog suda stupila na snagu. Dodao je da je to učinjeno samo na osnovu službene beleške upravnika zatvora u Kruševcu Zvonka Paunovića, a ne na osnovu odluke nadležnog organa koji je prethodno odredio policijsko zadržavanje Jovanoviću. Aligrudić je naveo da Jovanović nije mogao da bude pušten na slobodu bez odluke nadležnog državnog organa, čak ni nakon stava Ustavnog suda Srbije.

Aligrudić je naveo da sada Batić "politizuje ceo slučaj" i dodao: "Sve je to mizanscen koji se kuva u nekoj kuhinji kako bi se od svega napravilo političko pitanje".

 

DSS



SPONSORED LINKS
Yugoslavia phone card Flag of yugoslavia Yugoslavia
Yugoslavia flight


YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште