http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2006-02-19&feljton=5085
 
Vecernje novosti,
 
Feljton:
 
RASPETO KOSOVO (3)

Čuvajte se, vi Srbi!
18. februar 2006

Piše: Pero SIMIĆ

ZA prvih 20 godina od povratka u sastav Srbije Kosmet je doživeo najveći preporod od dolaska Šiptara u ove krajeve. Za nepune dve decenije, od 1947. do 1965, nacionalni dohodak je povećan tri puta, broj đaka za 7,3 puta. Otvoreno je devet viših i visokih škola i 65.000 radnih mesta. Smrtnost beba je gotovo prepolovljena, broj bolesničkih postelja povećan je osam, broj lekara 13 puta.
Bez obzira na sve, već 1965. u ovoj srpskoj oblasti je došlo do prvih separatističkih incidenata šiptarskih ekstremista.
Na zbornici Gimnazije u Istoku 16. decembra te godine osvanula je parola, ispisana na šiptarskom jeziku: ”Živela Albanija sa Enver Hodžom na čelu”, ortodoksnim komunističkim diktatorom ove susedne zemlje.
Parola je ostala netaknuta celog dana, niko od nastavnika i iz rukovodstva škole nije našao za potrebno da je ukloni sa vrata zbornice.
Sutradan, 17. decembra, parola je preko noći dobila dodatak. Umesto ”sa Enver Hodžom na čelu”, osvanulo je ”sa bratom Enverom Hodžom na čelu”. Pored nje ovog puta je bila istaknuta i jedna nova, još zloslutnija parola: ”Čuvajte se, vi Srbi, jer će doći dan!”
CENTRALNI komitet Saveza komunista Srbije i Glavni odbor Socijalističkog saveza Srbije informisali su o svemu ovome rukovodstvo Socijalističkog saveza Jugoslavije, koje je tek 11 dana od ove separatističke provokacije pripremilo informaciju broj 16. U njoj se spora reakcija na ovo oglašavanje šiptarskih separatista kamuflira tvrdnjom da je Opštinski komitet SK Istoka ”odmah po ispisivanju ovih parola preduzeo potrebne mere”, da je ”obavljen razgovor sa grupom komunista iz Gimnazije” i da je ”zahvaljujući dobroj organizaciji i akciji komunista otkriveno lice koje je pisalo i istaklo pomenute parole”.
- To je - kako se kaže u ovoj informaciji - učenik drugog razreda Gimnazije, rodom iz sela Tomance, koji je ove školske godine došao iz Pećke gimnazije.
Bez otkrivanja imena ovog učenika u informaciji se saopštava da je on i u Pećkoj gimnaziji ”slično delovao”, da je ispitivanje nadležnih organa o onome što se desilo u Gimnaziji u Istoku ”u toku” i da je selo Tomance bilo poznato po ”sličnim nacionalističkim pojavama”.
"U toku je", konstatuje se na kraju ovog dokumenta " dalja politička aktivnost u koju će se u prvom redu uključiti nastavničko veće i učenici Gimnazije".
PORED najistaknutijih funkcionera Socijalističkog saveza Jugoslavije,
glavnog urednika Tanjuga Lea Matesa i direktora i glavnog urednika ”Borbe” Lazara Mojsova, ova informacija je upućena i u Titov kabinet u Beogradu.
Informacija broj 16 tu je stajala tri dana, da bi neko od saradnika Titovog kabineta u gornjem desnom uglu latinicom ispisao sledeće: ”Vidio (nebih slao), 31. HII 65.”
Nepravilno ispisana napomena ”nebih slao” verovatno se odnosila na samog Tita.
Šest i po meseci kasnije, 15. juna 1966, kada se nizom zakulisnih poteza već uveliko pripremalo smenjivanje vodećeg srpskog političara, potpredsednika Aleksandra Rankovića, Titu se preko njegovog generalnog sekretara Bogdana Crnobrnje, iz Prištine javlja predsednik Pokrajinskog komiteta SK Veli Deva:
”Druže Tito,
Mi smo i ranije izražavali želju da Te neposredno izvestimo o naporima koje radni ljudi Kosova i Metohije ulažu, rezultatima koji se postižu i problemima sa kojim se susrećemo u borbi za društveno-ekonomski preobražaj Pokrajine.
Prilikom boravka u Beogradu povodom 25. maja i Tvog rođendana, mi smo druga Crnobrnju još jednom zamolili da Te obavesti o našoj želji.
Slobodni smo da Ti se obratimo sa molbom da ovih dana primiš jednu delegaciju Kosova i Metohije na razgovor o pitanjima koje smatramo značajnim za dalji razvoj Pokrajine.
Mi smo svesni Tvoje zauzetosti i preopterećenosti, ali ocenjujemo da će nam razgovor s Tobom pomoći u daljim naporima za dosledno sprovođenje u delo odluka Osmog kongresa SKJ i mera privredne i društvene reforme.
Za Pokrajinski komitet SK Srbije za Kosovo i Metohiju politički sekretar Veli Deva.”
DVA dana kasnije, 17. juna 1966, kada iskonstruisane optužbe o tome da je Ranković prisluškivao Tita i pripremao zaveru protiv njega ulaze u završnu fazu, šef Kabineta Predsednika Republike Mirko Milutinović uz Devino pismo šalje Titu sledeću belešku:
"Prilažemo pismo političkog sekretara Pokrajinskog komiteta SK Srbije za Kosovo i Metohiju druga Veli Deve, koji moli da drug predsednik primi delegaciju Kosova i Metohije na razgovor o pitanjima značajnim za dalji razvoj Pokrajine. Molimo druga predsednika za odluku."
U levom donjem uglu ove beleške ispisan je Titov odgovor: ”Primiću njih
23. VI.”
U pregledu prijema koje je za Tita 22. juna pripremio njegov protokol, upisano je da će on narednog dana, 23. juna, u 10.30, primiti u oproštajnu posetu indijskog ambasadora u Jugoslaviji R. S. Mania, a da je prijem delegacije Kosmeta predviđen u 11 časova.
DELEGACIJU Kosmeta trebalo je da sačinjavaju: predsednik Pokrajinske skupštine Stanoje Aksić, predsednik Pokrajinskog komiteta SK Veli Deva, predsednik Pokrajinskog izvršnog veća Ali Šukrija, direktor izdavačkog preduzeća ”Rilindja” Sinan Hasani i predsednik Pokrajinskog odbora Socijalističkog saveza Branko Škembarević. Razgovoru ove delegacije sa Titom planirano je da prisustvuju i predsednik CK SK Srbije Jovan Veselinov, generalni sekretar predsednika Republike Bogdan Crnobrnja i saradnica u Titovom kabinetu Ljubica Mihić, ali je to naknadno promenjeno. Ljubica Mihić je izostavljena sa spiska prisutnih, a umesto Veselinova upisano je ime Dragog Stamenkovića, predsednika Izvršnog veća Srbije.
U poslednjem trenutku, verovatno zbog diskrecije, promenjeno je ne samo vreme, već i mesto ovog susreta. Umesto 23. u 11.00, Tito je odlučio da delegaciju ove srpske pokrajine primi narednog dana na Brionima.
Tri dana kasnije, 27. juna 1966, Titova vojno-tehnička komisija, koja je utvrđivala istinitost njegovih sumnji na račun Rankovića, priznaje da nije uspela da dokaže Rankovićevu krivicu. Bez obzira na to, četiri dana kasnije, 1. jula 1966, Titov CK iz vrha Jugoslavije eliminiše vodećeg srpskog političara Aleksandra Rankovića, o kome se već uveliko govorilo kao o Titovom nasledniku na čelu jugoslovenske federacije. Trinaest dana kasnije, 13. jula 1966, Ljubica Mihić u službenu belešku o ovom Titovom razgovoru sa delegacijom Kosova i Metohije upisuje podatak za istoriju: ”Stenografske beleške nisu vođene!”

NARODNOST UMESTO MANJINE
DO 1963. ovaj deo Srbije se zvanično zvao Kosovsko-metojiska oblast, a Ustavom SFRJ donetim te godine naziv je promenjen u Autonomnu Pokrajinu Kosovo i Metohiju.
Tim Ustavom i termin nacionalnih manjina, uobičajen u celom savremenom svetu, zamenjen je terminom ”narodnost”. Termin nacionalne manjine je, kako je saopšteno prilikom usvajanja Ustava, zamenjen zbog toga što ”potiče iz stare Jugoslavije”!

RAZGOVOR - SNIMLJEN
NA jednoj fotografiji sa Titovog susreta sa delegacijom Kosova i Metohije, do kojeg je došlo 24. juna 1966. na Brionima, sedam dana pre smene vodećeg srpskog političara Aleksandra Rankovića, vidi se mikrofon. Ova slika, koju je autor ovog feljtona nedavno otkrio u Titovom arhivu u Beogradu, pokazuje da je ovaj razgovor ipak snimljen, ali sadržaj tog razgovora iz neobjašnjivih razloga ni do danas nije dostupan, čak ni najužem rukovodstvu Srbije i Crne Gore.
(Nastaviće se)
 


SPONSORED LINKS
Yugoslavia phone card Flag of yugoslavia Yugoslavia
Yugoslavia flight


YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште