http://www.svedok.co.yu/index.asp?show=25419
AFERA DUVAN
Jugoslavija ceka odgovor o sudbini svojih i stranih cigareta

DJINDJICA STISLI RATKO I CANE,
CANAK PODBADA, A MILO CUTI
@ Zoran MARJANOVIC

      Tri nedelje posle otkrivanja namere da se u Kragujevcu gradi britansko-americka fabrika cigareta, suprotstavljeni stavovi Djindjiceve vlade i srpskih proizvodjaca o tom problemu nisu promenjeni ni za dlaku. Okolnosti, medjutim, jesu.
      Sa istinskim razlogom ili bez njega, Vladino insistiranje na gradnji fabrike naslo se pod upozoravajuce crvenim svetlom afere o svercu cigareta na nasim prostorima, koju je otvorio zagrebacki "Nacional". Mada je u prvom planu te afere obracun s Djukanovicem, ona je najdirektnije usmerena na Djindjica, a preko njega na drzavu Srbiju i njen predstojeci izbor strategije u oblasti duvana.
      Posto od odgovora Srbije na taj napad umnogome zavisi i odluka Crne Gore o istom problemu, u ovaj mah cela jugoslovenska industrija duvana unezvereno ceka sta ce da joj se desi. Potez srpske Vlade bice sudbonosan za ovu izuzetno unosnu privrednu granu, a time, dugorocno, i za drzavni budzet.
      U najvecem balkanskom duvanskom centru, Nisu, cini se da nemaju nikakvih dilema o sustini aktuelne afere. Nislije smatraju da je u toku zavrsnica bespostedne bitke velikih stranih kompanija za nase trziste cigareta, u koju su umesani i neki nasi, vrlo bogati ili na drugi nacin mocni ljudi.
      Na jednoj strani je fabrika iz Rovinja, koja je vec preuzela zagrebacku fabriku i u koju je usao kapital najmocnijeg na svetu, "Filipa Morisa" ("marlboro"). U Rovinju se prave "Morisove" cigarete "ronhil", prema kojima je srpska vlast bila vise nego blagonaklona. Rovinj moze da napravi 600 tona cigareta mesecno, ali nema kome da ih proda ako bar polovinu ne ubaci u Srbiju.
      Na drugoj strani je BAT - "Britis-ameriken tabako" ("laki strajk", "lord", "pal mal"), koji se zaglibio u Zadru. Kad je usao u tamosnju fabriku, Hrvatska je donela zakon po kojem u svakoj cigareti BAT-a, napravljenoj u "lijepoj domovini", 60 odsto vrednosti mora poticati iz te domovine.
      Time je BAT prisiljen da kupuje ne samo hrvatski duvan, nego i cigaret-papir iz zamrle proizvodnje u Rijeci. Procenu ispunjenosti tog uslova davala bi strucna komisija, u kojoj su i ljudi iz Rovinja. Pod takvim okolnostima, BAT za dve godine nije proizveo ni jednu kutiju cigareta, a slupao je, kazu, oko 70 miliona maraka. Monopol u Srbiji bio bi mu melem na ranu.
      Bilo bi nenormalno da za svaku od tih velikih kompanija nije vezan bar po jedan vazan jugovic.
      Covekom Rovinja i "Filipa Morisa" smatra se Ratko Knezevic, nekadasnji prijatelj Mila Djukanovica i trgovinski predstavnik Crne Gore u Vasingtonu.
      Covek BAT-a je Stanko Subotic Cane iz Uba, sa hrvatskim pasosem i iskustvom francuskog konfekcionara, koji godisnje "valja" cigarete vredne bar stotinak miliona maraka. Jasno, njih dvojica imaju i nerasciscene licne racune.
      Zoran Djindjic se nasao stisnut izmedju Ratka i Caneta cim je izgovorio da ce BAT praviti fabriku u Kragujevcu. Ovo tim pre sto je u aprilu ukinuta privilegija stranih cigareta, jedinstvena u svetu, da se na njih placaju manje dazbine nego na domace cigarete!
      Odmah je pukla afera na stranicama "Nacionala", gde je ponajvise pisano o tome na koji je nacin duvan svercovan u Crnoj Gori, ko je to radio, kome su isle pare i kakva je Djukanoviceva uloga u svemu... Ali, receno je i to da Cane ima "dil" sa ljudima u srpskoj Vladi, od kojih su se neki dzabe sluzili njegovim avionom...
      Ratko ne priznaje da je dao podatke "Nacionalu", ciji mu je urednik dugogodisnji prijatelj. Cane porice da ima nedozvoljene relacije sa srpskom Vladom i sve do srede uvece pozivao se na vaznog svedoka, Blagotu Sekulica. Blagota je te veceri ubijen u Budvi.
      Dan ranije Djindjic je rekao, u intervjuu "Svedoku", da mu "aferu pakuje duvanska mafija, kojoj je objavio rat". Nedelju dana kasnije, u ovom broju "Svedoka", Djindjic potvrdjuje da ce biti uporan u tom ratu.
      Ali, to vise nije ista pozicija. Pomalo lici na situaciju u kojoj nekog optuze za seksualne zloupotrebe, pa ga eliminisu ne cekajuci dokaze jer je, eto, afera pukla i samim tim je osporen moralni integritet. Sto god Djindjic sada bude uradio u vezi s BAT-om i Kragujevcem, vuci ce se rep...
       Dok se Djindjic vrpolji izmedju Ratka i Caneta, lezerno ga podbada Nenad Canak, iz cijeg Novog Sada stize vest da bi se moglo pregovarati o gradnji rovinjske fabrike u ovom gradu! Duvanci s juga, koji su pazljivo formulisali da bi fabrika u Kragujevcu bila "suvisna", za gradnju fabrike u Novom Sadu kazu da bi to bila "cista glupost".
      U medjuvremenu, Milo Djukanovic dostojanstveno cuti. Kao sef drzave, uzvratio je "Nacionalu" da su objavljene neistine, ali da bi mu bilo ispod casti da demantuje jednu po jednu od iznetih optuzbi. A optuzen je da je Crna Gora organizovala sverc sleperima, brodovima i avionima i da je on licno imao od svakog tovara svoj deo. Ne zna se sta, tim povodom, rade demokratski i nezavisni organi pravosudja i gonjenja Crne Gore. U Srbiji su Tuzilastvo i MUP pokrenuli proveru.
      Milovo cuvanje dostojanstva, ali i problemi u kojima se nasao Djindjic, smetaju i Duvanskom kombinatu iz Podgorice, koji takodje treba da odluci sta ce sa sobom. Crnogorska fabrika je bila u pregovorima sa francusko-spanskim koncernom "Altadis" ("zitan", "goloaz", tompusi "Monte Kristo" koje je pusio i Milosevic) i sada ceka na stav svoje Vlade.
      U nastaloj situaciji i "Altadis" bi morao da razmislja o kojecemu. Njemu je podjednako potrebno crnogorsko odricanje od sverca kao i garantovano otvoreno trziste Srbije i Crne Gore, jer se u tu vrstu biznisa ne ulazi ako se prostor suzi na samo 400 hiljada ljudi.
      Sudbina Duvanskog kombinata iz Podgorice je, opet, veoma vazna duvancima iz Nisa i Vranja, jer im je u tom trouglu glavni adut za suprotstavljanje ideji o gradnji fabrike u Kragujevcu.
      Nasi proizvodjaci cigareta uglas kazu da se sverc moze spreciti samo tako sto bi svaka od tri jugoslovenske fabrike pravila licencne cigarete sa razlicitim stranim partnerima. Kad bi se u zemlji pravilo dovoljno razlicitih vrsta skupih cigareta, pod povoljnijim ekonomskim uslovima, bio bi sasvim suzen prostor za sverc.
      Vlada Srbije misli obrnuto - da se sverc moze spreciti davanjem monopola jednoj stranoj firmi. Pri tome navodi da je to postignuto ulaskom BAT u Rumuniju. Domaci proizvodjaci odgovaraju kao iz topa da su u Rumuniju usle tri svetske kompanije - BAT, "Filip Moris" i japanski JTI, sa sirokom lepezom proizvoda. Tamo nema monopola, pa ni sverca, ali vise nema ni rumunskih cigareta, jer ih drzava nije zastitila.
      Zato duvanci misle da je velika greska sto predlozeni zakon o privatizaciji ne predvidja mogucnost dokapitalizacije, koja bi njima najvise odgovarala u saradnji sa strancima. Posebno se u Nisu ne mire s tim da BAT gradi fabriku u Kragujevcu, a da zapoceta nova niska fabrika bude pretvorena u spomenik neostvarenoj ambiciji.
      Aktuelno rukovodstvo niske fabrike proveravalo je ovih dana svoje stavove i na sastanku sa iskusnim sedim glavama - svojim penzionisanim direktorima. Svi do jednog saglasili su se da su licence i dokapitalizacija mudrije resenje i da bi fabrika u Kragujevcu bila suvisna. Rekli su i to da je od svih predsednika srpskih vlada jedino Dusan Ckrebic razumeo problematiku duvana, jer je redovno zvao proizvodjace na razgovor.
      U ovom slucaju, nikakvog razgovora s proizvodjacima nema, mada su ga Djindjic i Vlahovic obecali jos za preprosli ponedeljak.
      U medjuvremenu su se stvari komplikovale.
      Ratko i Cane pritisli, a Canak podbada.

PROIZVODNJA ZAVISI OD VLADE!
      U niskoj fabrici vec godinama tvrde da njihova proizvodnja direktno zavisi od Vlade. Ako je ona blagonaklona prema svercu, nasa proizvodnja pada i obrnuto.
      To pravilo potvrdjeno je i ovih nedelja, kada je "pritegnut" sverc i kada su ukinuti propisi po kojima su na domace cigarete placani veci porezi nego na strane. U tako izmenjenim uslovima, DIN je proslog meseca prodao 916 tona cigareta, od cega ce drzavni budzet dobiti 10 miliona maraka. Direktor Slavoljub Dragicevic kaze:
      - To je jos jedan dokaz da, po zapocetom modernizovanju nekih nasih tehnoloskih linija, iz Nisa i Vranja treba ocekivati 16.000 tona cigareta godisnje. Sa jos 3.000 tona stranih cigareta, nase ce trziste biti potpuno opskrbljeno. Zasto praviti novu fabriku?
NOVE CIGARETE IZ NISA
      Duvanska industrija iz Nisa pocece ovog leta proizvodnju nove vrste cigareta "klasik", viseg kvaliteta i po visoj ceni (oko 45 dinara). Cigarete ce biti pakovane u cetvrtaste kutije, koje ce imati nov dizajn. Do kraja godine pojavice se jos jedna vrsta cigareta iz Nisa, takodje "vise srednje klase".
      Te nove niske cigarete bice odgovor strancima, koji cigaretama kvalitetnijih vrsta pridobijaju mladje pusace.
      Operacija "tvrdi best", koja je bila sracunata na pariranje "partneru" u tvrdom pakovanju, uspela je iznad svih ocekivanja. Za tri meseca proizvodnja je dostigla 130 tona mesecno, mada je bilo planirano da se prodaja od sto tona postigne tek kroz godinu dana.
BAT GRADI, SRBIJA PLACA
      Verzirani duvanci tvrde da je BAT imao kalkulaciju po kojoj bi njegovu novu fabriku u Kragujevcu platila - Srbija.
      Ideja je bila da BAT godinu dana prodaje svoje cigarete iz Madjarske kao da su proizvod srpske privrede. U tom slucaju bi akciza spala sa 12 dinara (koliko iznosi za strane cigarete) na 5 dinara, koliko placaju domaci proizvodjaci.
      Razlika od 7 dinara bila bi dovoljna da se sagradi fabrika koju bi, prakticno, platila Srbija!
MARKO TRAZIO U NISU
SAMO SPONZORSTVA ZA TRKE

      Povodom izjave Dusana Mihajlovica, potpredsednika Vlade i ministra policije, o tome da je u sverc cigareta bio umesan i "Milosevic mladji", u Nisu ne mogu mnogo da kazu, bez obzira na to sto se zna da je Marko Milosevic svojevremeno posecivao Duvansku industriju.
      Zasad se tvrdi samo toliko da je Marko Milosevic dolazio u DIN radi sponzorstva na automobilskim trkama, u kojima je ucestvovao. Iskusni duvanci podsecaju da tada, sredinom devedesetih, Milosevic-junior jos nije vazio za "uspesnog mladog biznismena" i da je bio poznatiji po 19 slupanih automobila.
      Ali, od njega su korist mogli imati tada uspesniji biznismeni. Kad je presao u "Inter-spid", ova firma je dobila velike fri-sopove i terminal za slepere na granicnim prelazima Presevo i Kelebija. Kad se vratio u "Tref", prica se ponovila.
      Poznavaoci prilika tvrde da je u to vreme bila rasprostranjena praksa da se sleperi natovare cigaretama u Makedoniji i otuda upute na fri-sopove na Kelebiji, pri cemu je tovar usput "kalirao". Onda bi sleper bio natovaren cigaretama u Madjarskoj, pa krenuo put Preseva, opet gubeci usput svoj tovar.
      Tvrdi se da je bilo i medjuvarijanti sa skretanjem ka Republici Srpskoj, ali i sasvim jednostavnih operacija praznjenja kamiona na terminalu pored granice. Potom bi se sleperi odmah vracali, kao da su odustali od transporta kroz Srbiju.
      Osim optuzbe koju je u petak izrekao Dusan Mihajlovic, u javnosti nema argumentovanih sluzbenih podataka o tome da li su se, mozda, svercom bavile firme u kojima je Milosevic-junior bio zaposlen.
      Ukoliko je bilo tako, zvanicno se ne zna kakva je u tome mogla biti uloga Marka Milosevica - da li je njegovo ime korisceno samo za dobijanje povlastica, ili se, mozda, u te poslove aktivno ukljucio i "mladi uspesni biznismen" licno, kada je tome dorastao.
Dr Zoran Arandjelovic demantuje Stanka Subotica Caneta
NIS I ROVINJ NISU NIKAD
PREGOVARALI O PRIVATIZACIJI

      Dr Zoran Arandjelovic, prethodni direktor Duvanske industrije iz Nisa, negirao je tvrdnju Stanka Subotica Caneta iz Uba, navodnog "srpskog duvanskog cara", da je sa Tvornicom duvana iz Rovinja pregovarao o privatizaciji niske fabrike.
      Svedok: Da li je uopste bilo takvih kontakata sa Rovinjom?
      Zoran Arandjelovic: Ne, nikad. Bilo ih je sasvim druge vrste, oko tehnickih detalja, ali s Rovinjom nikad niko nije pregovarao, pogotovo ne Zoran Arandjelovic. Imali smo poznate kontakte s velikim svetskim firmama, "Filipom Morisom" i BAT-om, koji su bili nacelne prirode. S Rovinjom nikad niko nije pregovarao.
      S: Da li su DIN i Rovinj saradjivali?
      Z.A: Normalno je da velike firme, kakve su Rovinj i DIN, imaju kontakte. Zato taj Cane nesto naslucuje, a ne zna sta je sta. O privatizaciji nikad nije bilo reci. Bilo je razgovora o licencama i o drugim stvarima, o tehnickoj saradnji, koja traje godinama, ali o privatizaciji nikad ni jedne reci.
      S: Na sta se odnosila ta redovna saradnja?
      Z.A: Uglavnom na tehnicke detalje i na to kako da jedni drugima pozajmljujemo ono sto nemamo. Posle je doslo bombardovanje, pa je i to skoro zamrlo, bavili smo se obnavljanjem fabrike.
      S: Cane tvrdi da ste pregovarali s direktorom Rovinja, Antom Vlahovicem, i da su ti pregovori daleko odmakli?
      Z.A: S covekom sam se video dva puta na sajmovima, jednom u Skoplju i jednom u Zenevi. To je cela prica. Niti je on dolazio u DIN, niti smo se drugacije sastajali.
      S: O cemu ste razgovarali na sajmovima?
      Z.A: Bilo je reci o saradnji, ali o privatizaciji - ne! Naravno, pricali smo o tome kakvi su modeli privatizacije primenjivani u svetu, ali je sve to bilo nacelno. U to vreme su se svi interesovali za makedonske firme, ne za nas. Za nas su bile zainteresovane velike kompanije.
      S: Jeste li ikad razgovarali s Canetom?
      Z.A: Ne! Nikad cuo... Ni sa ostalima koji se pominju po novinama. Mozda sam negde procitao neko ime, ali nisam video ni njih, ni tog Caneta...
      S: Bez obzira na to sto je on saradnik BAT, koji je zainteresovan za Nis?
      Z.A: Znam, ali to je druga prica. Mi smo imali ugovor sa BAT-om o licencnoj proizvodnji "kenta", sto uopste nije sporno. BAT je bio zainteresovan i za vise od toga, ali on je jedna od onih kompanija koje su stalno bile na neki nacin prisutne kod nas, direktno ili preko svojih predstavnika, osim u vreme bombardovanja i zategnutih odnosa sa Zapadom, posebno sa Amerikancima. Tada su zamrzli svoja predstavnistva u Beogradu.
      S: S kim smo bili blizi po mogucnostima licencne saradnje, sa BAT-om ili "Morisom"?
      Z.A: Sa BAT-om smo vec imali licencu, ali tesko je reci cije su pozicije u kasnijim razgovorima bile bolje. One nikad nisu izvedene do kraja.
      S: Jeste li ikad bili u Rovinju?
      Z.A: Ne, ni kao turista! Nikad nisam bio tamo, niti je Vlahovic dolazio ovde. Osim ta dva susreta na sajmovima, nista vise.






STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================
=

Reply via email to