Title: Message
 

Sociolog Slobodan Antonić o najnovijim prepucavanjima u DOS-u

Politički obračuni su naša sudbina

U ovom trenutku Đinđiću bolje ide nego Koštunici, smatra Antonić

BEOGRAD - Najavljujući da bi prva sledeća tema na sastanku DOS-a morala da bude moral u toj koaliciji, a povodom "slučaja Gavrilović" i toga ko kome i šta podmeće, republički je premijer Zoran Đinđić otvorio praktično jedno novo poglavlje u postojanju saveza stranaka, kome mnogi svako malo predviđaju krah, a koji opet opstaje evo već više od godinu dana. Šta bi rasprava o moralu mogla da donese u sadašnjoj političkoj klimi, pitali smo sociologa Slobodana Antonića.

- Najpre, vrlo je neobično da se na moral poziva neko ko je svojevremeno izjavljivao da onaj ko se poziva na moral nema šta da traži u politici, a drugo, mislim da ovde nije u stvari reč o moralu, nego o poštovanju, odnosno nepoštovanju dogovora. Dogovor koalicionih partnera je nešto što sasvim evidentno postoji, a na ovaj način, u "slučaju Gavrilović" se krši možda i najdrastičnije do sada. Dogovor je prekršen i Đinđić je sasvim opravdano i ozbiljno ljut. Do sada su se ljutili uglavnom njegovi saradnici, ali sada je stvar očigledno jako ozbiljna.

Za Antonića je posebno zanimljiv način na koji se u ovom konkretnom slučaju skreće pažnja javnosti s glavne stvari - ubistva jednog čoveka, na to ima li ili nema nekih dokumenata koje je ubijeni ponudio savetnicima predsednika Koštunice, a koja bi potvrdila spregu kriminala i nekih aktuelnih političara. On zato smatra da iz stanovišta javnosti i demokratije javnost mora biti pre svega zainteresovana za sadržaj tog razgovora, a to će u šumi raznih još nerazjašnjenih odnosa i veza policije, sudstva i kriminalaca, biti dosta teško. Jer baš u tim oblastima malo je toga promenjeno i tu Miloševićev režim još praktično živi, a centri moći nastali u njegovo vreme su gotovo netaknuti.

- Za mene je zanimljivo i da se pomoću "slučaja Gavrilović" iskazuje snaga pojedinih političara i prosto sam zadivljen kako je napravljena atmosfera u kojoj jedino decidirano navedeno ime u nekom kompromitujućem dokumentu može da bude dokaz. Sve drugo bio bi dokaz da se vodi kampanja. Ne kažem da kampanja protiv Đinđića iz drugog tabora ne postoji i sve ovo jeste vrsta političkog obračuna, koji uostalom traje od 5. oktobra. No taj će obračun trajati i narednih nekoliko godina i to je naša sudbina, smatra Antonić.

Ovakve političke obračune Antonić ocenjuje kao veoma važne, jer tako se šalju signali društvenoj eliti s namerom da se pridobije za neku opciju. On čak dodaje da je Milošević izgubio vlast onog trenutka kad mu je ta elita okrenula leđa, birači su ga samo dokrajčili.

- Za nekakav zdrav duh u našoj zemlji obračuni te vrste su jako dobra stvar, jer loše nam se piše ako pouka svega bude "ćuti i ne mešaj se, proći ćeš kao Gavrilović", kaže Antonić i predviđa da bi "slučaj Gavrilović" mogao da odredi sudbinu demokratije u Srbiji u narednih desetak godina.

Na pitanje kako vidi rasplet najnovijeg sukoba u DOS-u Antonić kaže da mu se čini da su se Đinđićevi ljudi ipak bolje "rasporedili", zauzeli ključna mesta. Koštunica, istina, ima znatno veću partijsku bazu i nesporan ugled u narodu, veliku popularnost, ali Đinđić je zauzeo bolju startnu poziciju, izuzetno je talentovan i shvatio je da su glavna stvar kontrola novca i informacija. Jednostavno, bolje mu ide nego Koštunici, smatra Antonić, a prednost koju je ovaj drugi imao odmah nakon 5. oktobra polako se smanjuje. Đinđić čak postaje miljenik Zapada, gde je Koštunica u prvim danima nove vlasti bio neprikosnoven, zaključuje Slobodan Antonić.

U svakom slučaju, ako su se DOS-ovci u startu dobrovoljno podelili na "dobre" i "loše" momke, od kojih će oni prvi samo primati čestitke i uključivati nas u veliki svet, a ovi drugi primati packe zbog skakanja cena, otpuštanja s posla, privatizacije, ekstra profita ili slanja kandidata u Hag, onda je stvar čista. Po principu "tražili ste, dobili ste". Ali, ako bi sada uz pomoć trećih lica, odnosno putem medija, "dobri" i "loši" trebalo jedni drugima da "podmeću nogu", onda se tu negde početni dogovor 18 članica zagubio, a račun bismo mogli svi da platimo, što baš i nije u redu.

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/D01081301.shtml

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште