MAKEDONIJA, TREĆA VELIKA BALKANSKA MIGRACIJA VOJNIKA NATO


Hod po rupama

Problem je u tome što je sporazum iznuđen snažnim pritiskom Zapada


ANALIZA VESTI

Ima nečeg onespokojavajućeg u pomalo bizarnim okolnostima pod kojima su lideri stranaka Makedonaca i Albanaca, pod snažnim pritiskom Zapada, potpisali sporazum o ustavnim promenama od koga se očekuje da zaustavi šest meseci dugu albansku pobunu.

Sem diplomatskih osmeha, slavlje je izostalo. Koliko prošle nedelje, makedonski premijer govorio je o "sramnom sporazumu" pod pritiskom "albanskih terorista".

Nisu ukinute dileme da li je dogovor dovoljan da spreči građanski rat, odnosno da li će ono što je potpisano uopšte biti realizovano pre nego što izbiju novi sukobi.

Političari dve etničke zajednice većali su danima u Ohridu primorani da osluškuju udaljeni eho rasplamtelih topova, vapaje iz ubilačkih zaseda, krike iz zapaljenih kuća - i sve to u uslovima formalno važećeg primirja potpisanog još 5. jula i ponovo potvrđenog u nedelju.

Nije to jedina poenta surealnosti makedonske zbilje. I u mnogim drugim situacijama i zemljama političari su svoj posao obavljali paralelno sa vojnicima jer iskustvo uči da je pametnije istovremeno pregovarati i tući se nego insistirati da se sačeka obustava neprijateljstava - što zna da traje unedogled.

Ono što Makedoniju izdvaja su mračna postsporazumska predviđanja koja i dalje ne isključuju mogućnost građanskog rata. Dogovor je potpisan a da borbe po raznim krajevima mlade države nisu prestale. U nedelji sa najvećim brojem žrtava, u blizini Skoplja odjekivale su eksplozije, u Tetovu je dim još kuljao iz razrušenih kuća.

Ipak, nešto je ostvareno. Albanci su u zamenu za veća jezička prava i učešće u kontroli policije prihvatili razoružavanje svoje Oslobodilačke nacionalne armije čiji će pripadnici, uz neke izuzetke, biti amnestirani.

Politička šansa

Trajno rešenje sukoba u Makedoniji dobilo je sporazumom političku šansu. Uostalom, sem četiri albanska i dvojice makedonskih poslanika, čitavo Sobranje je sredinom marta osudilo "naoružane grupe ekstremista" pozivajući na stranu vojnu pomoć.

To ne znači da ogromna većina makedonskih Albanaca, protiveći se nasilnim metodima, ne podržava ciljeve svojih političkih lidera. Albanci su i pre i posle nezavisnosti Makedonije 1991. regularno tražili veća jezička prava i kritikovali ono što nazivaju diskriminacijom u javnim službama.

Makedonski političari odbacivali su sve zahteve za koje su smatrali da vode federalizaciji - kao prvom koraku ka otcepljenju - svesni neizvesnog opstanka "makedonske Makedonije". U tome imaju zdušnu podršku makedonske zajednice koja i dalje smatra da se radi o veoma nepopularnom sporazumu.

Problem je u tome što potpisano nije rezultat istinske i dobrovoljne saglasnosti makedonskih i albanskih političkih lidera - što bi bio jedini garant dugoročnosti mira. Dokument je na obe strane iznuđen neskriveno otvorenim pritiskom NATO i Evropske unije - a i Makedonci i Albanci ne žele da rizikuju da se pokažu kao nelojalni saveznici.

Istovremeno, što je retka saglasnost, obe zajednice priželjkuju treću veliku migraciju zapadnih vojnika na Balkan od 1995. nadajući se da će im Operacija neophodna žetva pomoći protiv druge strane. Ali, dolazak 3.500 vojnika NATO u jednomesečnu misiju nadgledanja dobrovoljnog razoružavanja pobunjenika uslovljen je istinskim prekidom vatre. Komandanti u Briselu žele da demonstriraju neutralnost i da izbegnu da budu uvučeni u bilo kakve sukobe.

Potpuna neizvesnost

Tajming poteza je sadašnja makedonska "kvaka 22". Rizici su veliki. Albanski "teroristi" - po makedonskoj nomenklaturi, ili "oslobodioci" - po sopstvenoj, kažu da će na dobrovoljno zbogom oružju biti pripravni tek kada se ustavni ustupci koje su dobili tokom pregovora zakonski sankcionišu u Sobranju. Kako to znači najmanje 45 dana, neizvesnost je potpuna. Šansa daljem uklizavanju u rat? Ima i drugih opasnosti i neodgovorenih pitanja. Šta ukoliko za desetak dana, kako kažu međunarodni posrednici, trupe NATO počnu da pristižu u Makedoniju koja će u međuvremenu biti mirna a novi sukobi izbiju po njihovom dolasku? Da li će se NATO, uvređen nepoštovanjem dogovora, okrenuti i jednostavno otići napuštajući još jedno balkansko grotlo? Sporazum nikako ne znači da je uspostavljeno međusobno poverenje dve zajednice. Šta ukoliko se ponovo razvije spirala osveta i odmazdi? Da li će komandanti NATO na terenu ignoristai zbilju baveći se isključivo misijom koju su dobili?

Ko će utvrditi koliko oružja i municije ima, odnosno koliko će biti prikupljeno?

Ukoliko pripadnici ONA budu zaista razoružani i izolovani, odgovornost za budućnost pripada izabranim političarima obe etnije, u značajnoj meri i Zapadu koji je posrednik. Makedonski političari prvi su prihvatili koncesije ustavnih promena koje su veoma ozbiljne. Sada je red da lideri Albanaca pokažu da žele da nastave da žive u Makedoniji - što mnogi ocenjuju kao problematično očekivanje.

Nepoznanica je i dalje isuviše mnogo. Put ka miru zasad je sasvim uska staza. Nova makedonska faza podseća na otvaranje vrata zamračene sobe čiji je pod pun rupa. Pa ko kako prođe.

Boško Jakšić

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Reply via email to