Title: Message
SRBIJA I AMERIKA - ZATISJE (15. 08. 2001.)
Prepreku blizoj vojnoj saradnji danas predstavlja aktuelni sef Generalstaba, Nebojsa Pavkovic, pise Ljiljana Smajlovic
 
Letnje srpsko-americko zatisje nece potrajati. Demokratske vlasti u Srba su vec pokazale da "dobro reaguju na pritisak" pa ce se pritisak nastaviti, a tamo gde je otisao Milosevic uskoro ce po svoj prilici morati i vukovarska trojka (ili cetvorka, ili kako vec stoji u otvorenim i zatvorenim haskim optuznicama). Beograd ima jos nekoliko stvari koje Amerikanci zele. Prvo je na americkom spisku ucesce Srba na izborima na Kosovu. Jugoslovenske se vlasti tu jos cenjkaju sa Vasingtonom, ali posao im kvare "neposlusni" kosovski Srbi koji su dosad bojkotom registracije za izbore pokazali da nece disciplinovano odigrati svaku ulogu koju im vlasti namene, niti izvrsiti svaku odluku. Na jesen treba ocekivati novu rundu pritisaka na Jugoslaviju vezanu za Vojsku Jugoslavije i saradnju sa Hagom.

A kakve karte drzi Beograd? Ako se nastavi gradjanski rat u Makedoniji, Amerikancima che zatrebati alternativni putevi za snabdevanje NATO trupa na Kosovu. Amerika se upravo sprema za svoju trechu balkansku intervenciju u poslednjih sest godina. Tu spada i prica o NATO bazama u Jugoslaviji, o kojim se prvi put govorilo jos u vreme postdejtonske euforije i otopljavanja odnosa na liniji Milosevic-Vassington. O tome verovatno dosta zna i ondasnji sef Generalstaba Momcilo Perisic.

Prepreku blizoj vojnoj saradnji danas predstavlja aktuelni sef Generalstaba, Nebojsa Pavkovic, kome NATO po svoj prilici nikad nece oprostiti sto je sa Kosova, posle besomucnog bombardovanja i lazljivog hvalisanja Alijanse, izvukao kolone neostecenih tenkova. Ambasador Montgomeri je na diplomatski uvidjavan nacin u intervjuu NIN-u rekao ono sto se u kuloarima vlasti u Beogradu dobro zna: uslov za blizu vojnu saradnju dve zemlje je uklanjanje Nebojse Pavkovica sa polozaja prvog coveka u Vojsci Jugoslavije. Kad ambasador kaze da je on protiv politike uslovljavanja, on je savrseno iskren, ali to znaci samo to da on veruje da ovdasnje vlasti ne treba dovoditi u glup i ponizavajuci polozaj tako sto ce im se uslovi saopstavati javno, naocigled gradjana koji su ih birali da demokratski upravljaju suverenom drzavom. Iz istih razloga Amerikanci javno i ne iskazuju pun intenzitet svoje podrske i svog uvazavanja Nebojsi Covicu, ili generalu Ninoslavu Krsticu sa kojim Covic, za razliku od Pavkovica, dobro saradjuje. Lako je, medjutim, zakljuciti da bi ih dalji politicki uspon ovih licnosti ucinio savrseno spokojnim. Amerikanci su suvise pristojni da to javno kazu.

Autor je novinar NIN-a.
www.yumediacenter.com
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://Topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште