FRANCUSKI KOMENTARI


Strah od blokade reformi

Ističući da kriza u Beogradu nikog nije iznenadila, francuska štampa smatra da je DOS-u pretio raspad od časa kad je formiran


Pariz, 20. avgusta (SENSE)

"Ako žele održati plodove onog što su ostvarili kao koalicija 18 raznorodnih partija pre godinu dana, dve vodeće političke ličnosti u SR Jugoslaviji, njen predsednik Vojislav Koštunica i premijer Srbije Zoran Đinđić, moraju naći načina da pruže jedan drugom ruku i sarađuju," kaže komentator pariskog radija Frans-Enfo, osvrćući se na krizu na beogradskoj političkoj sceni i dodaje: "Raspad DOS može imati nesagledive posledice kako po unutrašnju situaciju u SRJ, tako i po odnos međunarodne zajednice prema toj zemlji".

Svi francuski dnevni listovi, koji ne izlaze nedeljom, danas objavljuju opširne informacije o političkoj krizi koja je izbila, kako odreda kažu, "posle skandala usled ubistva bivšeg agenta tajnih službi Momira Gavrilovića, koji je neposredno pre smrti dugo razgovarao sa predsednikom Koštunicom o vezama visokih političkih ličnosti i organizovanog kriminala".

"Mada spektakularan, povod možda i nije od tolike važnosti: kriza je dugo bila latentna i nikog nije iznenadilo što je izbila svom žestinom", kaže se u osvrtu radija Frans-Enter. "Koalicija u koju su Đinđić i Koštunica stupili da bi srušili Miloševića nije umanjila njihovo rivalstvo i kontradiktornost u viziji budućnosti SR Jugoslavije", ponavlja u svojim informativnim emisijama taj radio.

"Paradoks sadašnje političke situacije u SR Jugoslaviji je u tome što njene vodeće političke ličnosti Vojislav Koštunica i Zoran Đinđić jedan bez drugog ne mogu", ističe se u komentaru agencije AFP, koji su preneli mnogi francuski audiovizuelni mediji. "Tu činjenicu bi pokazali i prevremeni izbori, kojima se preti u političkom obračunu, pošto ni Koštuničina Demokratska stranka Srbije (DSS) ni Đinđićeva Demokratska partija (DS) ne mogu same formirati vladu", kaže AFP i sumorno zaključuje: "I jedna i druga strana bi morale tražiti saveznike, a kad je posredi borba za vlast ti saveznici mogu biti i jučerašnji protivnici, pa bi se u političkom pejzažu Srbije mogle pojaviti nove i sasvim nepreporučljive koalicije", zaključuje se u komentaru AFP.

Najtiražniji francuski dnevnik "Figaro" kaže da takve "nepreporučljive koalicije" mogu uskoro biti realnost i obrazlaže: "Ako Koštuničina partija, koja se povukla iz vlade zaista tu vladu hoće i da sruši, moraće potražiti partnere i saveznike u Miloševićevoj SPS, radikalima ultranacionaliste Šešelja, pa čak i u Partiji srpskog jedinstva, koju je osnovao bivši vođa srpskih dobrovoljaca Željko Ražnatović Arkan, ubijen prošle godine", piše komentatorka tog dnevnika Izabel Laser i naglašava da je "eklektičkoj i neprirodnoj alijansi 18 partija, oformljenoj radi obaranja Miloševića, pretio raspad otkad je osnovana pre godinu dana". Po njenom mišljenju, sadašnja kriza je samo vrhunac sukoba dve najodgovornije ličnosti u Srbiji. Oni se nikad nisu slagali niti su se mogli složiti:" Zoran Đinđić je pragmatični reformista, Koštunica, konzervativni nacionalista. Njihove vizije budućnosti zemlje toliko su se udaljile da sada već isključuju jedna drugu. To najviše zabrinjava zapadnjačke donatore, koji strahuju od novog perioda nestabilnosti i blokiranja ekonomskih reformi", kaže Izabel Laser u komentaru za pariski dnevnik "Figaro".

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште