Title: Message

26. Aug 2001 15:05 (GMT+01:00)

O budućnosti ovog naroda i da li je Jugoslavija zemlja koje nema razgovaramo s akademikom prof. dr Mihajlom Markovićem

Srbija će biti polukolonija

Kada bi se zadržao status kvo, odnosno nastavili procesi koji su sada na delu, Srbija bi postala polukolonija, u kojoj bi vladala mafija a ne političke partije, a jedine vitalne delove privrede bi posedovali stranci

Kome smeta zajednička država Srbije i Crne Gore?
- U Srbiji i Crnoj Gori živi isti narod, govore i pišu istim jezikom, imaju istu istoriju i kulturu. Izuzetak je nekoliko otuđenih intelektualaca i Dukljanska akademija nauka. Specifičnost Crne Gore je da je dugo živela u dve političke zajednice, ali se to može lako i mudro rešiti. Zajednička država smeta jednom delu mondijalističkih nazovi-intelektualaca, i jednoj skorojevićkoj nazovi političkoj eliti, koja teži samo nesmetanom daljem bogaćenju, i opire se bilo kakvoj kontroli imovine i sumnjivih poslova.

Kakva je budućnost Srbije?
- Budućnost je neizvesna. U stvari ima više mogućih budućnosti, ali su sve manje ili više loše. Kada bi se zadržao status kvo, odnosno nastavili procesi koji su sada na delu, Srbija bi postala polukolonija, u kojoj bi vladala mafija a ne političke partije, a jedine vitalne delove privrede bi posedovali stranci, socijalne razlike bi bile veće nego ikada u poslednja dva veka i bile bi nepodnošljive. U takvim uslovima bi dobila šansu ekstremna nacionalistička i nedemokratska desnica koja bi narodu obećala red, raskid s kolonijalizmom i sa Zapadom, obračun s mafijom i novim bogatašima. To smo videli pre nekoliko decenija u Grčkoj pod pukovnicima. Jedina mogućnost je pobeda patriotskih, dosledno demokratskih snaga, koje bi se zalagale za stvaranje socijalno odgovornog društva.

Mesto Jugoslavije u međunarodnoj konstelaciji snaga?
- Samo samostalna i suverena Jugoslavija bi mogla biti strateški značajna na Balkanu kao mostu između Evrope i Azije, Severne Evrope i Sredozemlja. Neophodan uslov je da Balkan pripada balkanskim narodima, što je davno političko načelo ovdašnjih zemalja.

Budućnost DOS-a: da li prestaje da postoji opravdanost ove koalicije?
- DOS je stvoren samo da sruši režim Slobodana Miloševića, niko nije ni očekivao minimum programske homogenosti u toj koaliciji. Sve partije DOS-a imaju nesumnjivu desničarsku orijentaciju, što se vidi po revnosti kojom sprovode "šok terapiju". Pošto je šok terapija došla na loš glas u celoj Istočnoj Evropi, kod nas se ne koristi taj izraz, ali se radi sve ono što taj termin podrazumeva, kao što je krajnja liberalizacija cena, žestoko oporezivanje građana, prinudna privatizacija najboljih preduzeća, redukcija troškova za kulturu, zdravstvo, socijalnu zaštitu. Mondijalizam i patriotizam ne idu zajedno, isto kao i drastičan pragmatizam i dosledna briga o sprovođenju zakona. DOS postoji zato što se učesnici koalicije boje svake alternative. Ali i zato što "veliki brat" insistira da traju dok ne pripremi sledeću vladajuću garnituru.

Politička kretanja i poželjna politička opcija za budućnost Jugoslavije?
- U odnosu na izborne rezultate u septembru i decembru prošle godine DSS je nešto oslabila zbog neodlučnosti Koštunice, mada je još uvek najjača stranka u Srbiji. Dok je DS ojačala samo zato što je privukla onaj deo biračkog tela koji se uvek svrstava samo uz one koji izgledaju beskrupulozniji. Afera "Gavrilović" će dovesti do novih podela i promena odnosa snaga ove dve partije u DOS-u. SPS će značajniju ulogu u političkom životu imati tek kada se distancira od korupcije koje je bilo u prošlom vremenu ( tu šansu su propustili na poslednjem vanrednom kongresu) i reši problem predsednika svoje stranke. Poželjna politička opcija je koalicija demokratskih i patriotskih snaga leve orijentacije. Program Koštunice i Šešelja je patriotski i dobra kombinacija, ali oni do sada nisu mogli zajedno.

Kako vidite lidere na srpskoj političkoj sceni?
- Vojislav Šešelj je dosledan i veoma strpljiv, izrazito inteligentan i obrazovan, daleko više od drugih na našoj političkoj sceni. Đinđića poznajem, doktorirao je kod mog prijatelja, on nije osoba koja se preterano vezuje za politiku, prevashodno ga interesuje novac. Koštunica je nedovoljno odlučan i to bitnije određuje njegovu politiku. Mada više nije prisutan, Slobodan Milošević he živeo za politiku. DOS će se verovatno vrlo brzo raspasti i na sledećim izborima ćemo imati bar šest političkih opcija, a pobedu će sigurno odneti Koštunica, ali će morati s nekom strankom u koaliciju.

Neoliberalna doktrina u svetlu političkih prilika kod nas?
- Neoliberalizam nije isto što i demokratija. Neoliberalizam se zalaže za poštovanje prava, poštovanje političkih sloboda, višepartijski sistem. U liberalnim partijama je vođstvo smenjivo, bar posle poraza na izborima. U odnosu na privredu liberalizam se zalaže za deregulaciju i tržište bez mešanja države. Nova vlast se lažno predstavlja i kao liberalna i kao demokratska. Đinđić se otvoreno zalaže za nepoštovanje zakona samo zato što ih je donela prethodna vlast. Po liberalizmu svi zakoni moraju da važe dok se ne donesu novi. Liberali veruju u pluralizam mišljenja dok kod nas imate medijsko jednoumlje. Liberali veruju u promene, u postojećim partijama lideri više od 10 godina ne podnose ostavke.
I što je najvažnije liberali se zalažu za minimalnu državu a kod nas vlast vodi kadrovsku politiku u svim preduzećima.

Kako se prikloniti svetskim tokovima i sačuvati identitet?
- Kada se govori o svetskim tokovima, ima se utisak da je to nezadrživa tendencija kojoj se ne može odupreti. Zagovornici ove tendencije polaze od pretpostavke gvozdenih zakona istorije i istorijske nužnosti, što nije tačno. Tako liberali prihvataju dogmatsko Marksovo i Hegelovo učenje, da se sloboda sastoji u priznavanju nužnosti. To su nas naučili loši učitelji. Postoji moćna tendencija ka novom svetskom poretku, ali i jak otpor toj tendenciji. Postoje razlozi za uverenje da dominacija SAD u svetu neće dugo trajati. Nepredvidljiv je ishod mogućeg sukoba SAD i Kine. Sadašnjost čine mnoge suprotstavljene snage koje deluju u različitim pravcima. Sadašnja vlast veruje u neminovnost samo jednog političkog toka i izgubiće identitet. Mudro je imati razumnu dozu skepse prema svim svetskim tokovima ali i izbegavati sukobe sa svetom. Svoj nacionalni identitet možemo usavršavati, ali ga ne smemo izgubiti jer to znači duhovnu smrt ovog naroda i iščezavanje iz istorije. Svet je pun živih leševa pojedinaca i naroda, ali to je poslednje što bi jedan samosvestan narod mogao sebi da dozvoli.

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/I01082601.shtml
www.antic.org
 
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште