TRAGOM PORESKIH PRIJAVA ZA 2000. GODINU: DA LI SU NAMETI PRAVEDNO RASPOREĐENI


Najbogatiji ne plaćaju najviše

Sudeći po poreskim prijavama prosečnu platu od hiljadu maraka mesečno ima manje od hiljadu građana Srbije


Preduzetnik iz Subotice koji je za prošlu godinu platio najveći porez na dohodak građana u iznosu od 1.767.000 dinara, možda bi i mogao da se smatra najbogatijim čovekom u Srbiji, ili bar jednim od najbogatijih, da je naš poreski sistem ustrojen poput onih u razvijenim zemljama. Ovako, u našim uslovima, za njega se može reći samo da je najpošteniji i fiskalno najizdašniji poreski obveznik. Može se reći i da je plaćeni porez, u stvari, "sitniš" u odnosu na njegovu stvarnu zaradu u 2000. godini, pa i na prijavljenu osnovicu od 14.808.000 dinara.

Kako kažu, Republičkoj upravi javnih prihoda, još nismo stigli u fazu kada bi po plaćenom porezu bar formalno moglo da se kaže da je neko najbogatiji. Time se onda objašnjava činjenica da među onima koji su najviše zaradili prošle godine nema građana javnosti poznatih kao veoma uspešni i uticajni biznismeni. Umetnici i zabavljači, kojih na Zapadu uvek ima na listama najbogatijih, kod nas još nisu sustigli poslovne ljude sudeći po prihodima dostupnim poreznicima.

Umesto njih, prema najsvežijim podacima Odeljenja za fiskalnu analizu RUJP-a, tri najveća poreza na dohodak građana naplaćena su po osnovu prihoda od samostalne delatnosti i oni iznose 1.767.000, 1.520.000 i 1.330.000 dinara.

U Beogradu najveći porez platio je jedan univerzitetski profesor - 466.000 dinara, zatim projektant koji je prihod ostvario od autorskih prava - 450.000, autoprevoznik - 422.000, vlasnik firme na osnovu dividende - 231.000 i vlasnik nepokretnosti za prihod od izdavanja u zakup - 225.000 dinara.

Porez na dohodak građana za 2000. godinu utvrđivao se za prihod veći od 280.200 dinara, koji je premašilo 1.219 građana. Oni su prijavili prihod od 636,3 miliona dinara, a u postupku kontrole poreznici su utvrdili da je njihova osnovica za oporezivanje ipak za 5,3 miliona veća. Pošto su u prošloj godini zaradili ukupno 641,6 miliona, utvrđen je porez u iznosu od 40 miliona, ali je on umanjen po osnovu broja izdržavanih lica i plaćenog poreza na imovinu, te je 1.219 obveznika trebalo da položi u republički budžet ukupno 26,7 miliona dinara.

- Ovaj porez je uglavnom naplaćen, jer su to solventni poreski obveznici sa kojima nemamo problema u naplati - ističe mr Momo Kijanović, načelnik Odeljenja za fiskalnu analizu, dodajući, poređenja radi, da je gornja granica neoporezivog prihoda u 1999. godini bila 120.000 dinara, a porez za tu godinu platilo je 2.465 obveznika u ukupnom iznosu od 16 miliona dinara.

Jasno je da je učešće ovog poreza u budžetu Republike Srbije praktično simbolično budući da je, na primer, za ovu godinu predviđeno da se u republičku kasu slije 107,6 milijardi dinara (bez deficita) a samo akcize i porez na promet donose 25,5 odnosno 29,5 milijardi dinara. Međutim, u njegovoj primeni možda je najočiglednija pravičnost oporezivanja građana i mogućnost nadležnih organa da najveće prihode za državu obezbede, a preko nje i za najsiromašnije građane, upravo od onih koji najviše imaju. Oni se sasvim lako prepoznaju po nekim statusnim simbolima (kao što su poslednja "izdanja" "mercedesa" ili "audija", ili kuća na Dedinju) a budući da ih nema među fiskalno najizdašnijim poreskim obveznicima sigurno je da se država mora poprilično potruditi da uđe u tokove njihovog novca.

Tako će, verovatno, biti znatno ispravljeni podaci o najvećim prihodima i broju obveznika koji se tim prihodima mogu pohvaliti, a koji proističu iz rezultata oporezivanja dohotka u prošloj godini. Oni, naime, govore da tek 982 čoveka u Srbij imaju lična primanja koja podležu oporezivanju - i to u proseku oko 1.000 maraka mesečno!

U strukturi prihoda od poreza na dohodak građana sledeća stavka je prihod od obavljanja samostalne delatnosti (ukupan prihod od 151,2 miliona prijavio je 191 obveznik). To su, izgleda, i najunosniji poslovi kod nas budući da prosečna mesečna zarada ovih preduzetnika iznosi oko 2.200 maraka.

Književnici, naučnici, glumci, balerine, operski pevači, slikari, prevodioci, modni kreatori, arhitekte, umetnički fotografi, sudeći po podcima o godišnjem prihodu, nemaju dobru "prođu" u Srbiji. Samo njih 211 zarađivalo je prošle godine od autorskih prava više od 770 maraka mesečno (ili više od 280.000 dinara godišnje), i oni su prijavili prihod od ukupno 48 miliona dinara. Možda će ova slika već dogodine pretrpeti veće izmene, jer će se za ovu godinu, prvi put, oporezivati izvođači zabavne i narodne muzike i to kroz paušal.

Prihod od nepokretnosti (izdavanja u zakup poslovnog prostora, zgrada, stanova, lokala) prijavio je 51 građanin. Njihov ukupni prihod je 33,1 milion dinara, ili u proseku mesečno oko 1.800 maraka. Ako se zna da je, prema evidenciji poreskih organa u Srbiji oko 9.100 građana koji izdaju nepokretnosti u zakup, a samo se za Beograd, na primer, barata cifrom od oko 400.000 podstanara, jasno je da u poreskom sistemu nisu baš sve stvari na svom mestu. Mora se pri tom napomenuti da je ovakvo stanje, bar kada je reč o prihodu od izdavanja nekretnina, nastalo i zbog pada opšteg standarda. Jer, sigurno su nadležni tolerisali izbegavanje plaćanja ovog poreza znajući da bi se on opet svalio na leđa beskućnika kroz povećanje stanarine. Osim toga, kako kažu u RUJP-u, kontrola svih ljudi koji izdavanjem nepokretnosti ostvaruju dodatni prihod, do sada je bio obiman posao u odnosu na efekte njihovog oporezivanja.

Samo iz ovih nekoliko primera jasno je da državu i poreske organe čeka veliki posao na sređivanju stanja u ovoj oblasti, što je preduslov integracije u međunarodnu zajednicu. Naravno, osavremenjivanje poreskog sistema neophodno je i zbog razvoja tržišne ekonomije kojoj težimo. Novi Zakon o porezu na dohodak građana (kombinacija pojedinačnog i globalno-sintetičkog poreza), koji se primenjuje od 1. jula ove godine, korak je ka tom cilju.

Biljana Baković


Nema uspeha preko noći

U sređivanju poreskog sistema ne može se računati na senzacionalne uspehe preko noći, ističe Dejan Stojanović, načelnik Odeljenja za poreski sistem RUJP-a. On kaže da postoji veliki broj segmenata koje treba kontrolisati a poreznici rade tako što započnu postupak i permanentnim radnjama u periodu od nekoliko meseci ili duže konačno zavode red u određenoj oblasti.

Veliku ulogu u tom poslu, pored adekvatnih ovlašćenja, igra i opremljenost poreskih organa. Naši poreznici su još daleko od takve informatičke opremljenosti koja omogućava da kompjuter automatski "izbacuje" na proveru građane koji troše više od nekog standarda određene branše ili delatnosti.


Poreznici i kod "narodnjaka"

"Narodnjaci", koji na "tezgama" zarađuju po nekoliko hiljada maraka za noć, verovatno će se ubuduće dobro čuvati da se u medijima ne pohvale zaradom od pevanja u nekoj kafani za doček Nove godine ili za neki drugi aranžman u inostranstvu. Od 1. jula ove godine na snagu je stupio Pravilnik o visini koeficijenata za utvrđivanje paušalnog prihoda od autorskih prava za izvođenje estradnih programa zabavne i narodne muzike.

Iako su, naime, sami priznavali koliko donose sa "vikend-tezgi" u Nemačkoj ili Švajcarskoj, država od njih do sada nije videla mnogo koristi. Mogla je samo da oporezuje njihov prihod na osnovu prodatih ulaznica za koncert, ali i tom mogućnošću služili su se samo najrevnosniji poreznici.

Po novom Zakonu o porezu na dohodak građana, njihov prihod će se odmeravati na osnovu rejtinga popularnosti. To neće moći niko da izbegne, jer poreznicima moraju biti dostupni svi podaci Udruženja estradnih umetnika, ali i produkcijskih kuća. Na visinu njihovog "paušala" uticaće tako broj nosača zvuka i slike, učestalost pojavljivanja u emisijama i reklamnim spotovima, broj javnih nastupa, broj putovanja u inostranstvo, angažmani u ugostiteljsko-turističkim objektima, na svadbama, vašarima i zabavama svih vrsta, kao i godine starosti.

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште