OCENE INSTITUTA ZA TRŽIŠNA ISTRAŽIVANJA


Sve gore stanje u privredi

Preduzeća su ostala bez akumulacija, privrednici se ućutali očekujući nastavak reformi i politička raščišćavanja. - Vlada preuzela na sebe sve uloge - raspolaže društvenom imovinom u privatizaciji kao državnom i upravlja sredstvima Fonda za razvoj - upozorio je prof. dr Jovan Todorović, direktor IZIT-a


Pad proizvodnje, nelikvidnost privrede, loša poslovna klima, smanjena domaća i izvozna tražnja, osetan pad kupovne moći stanovništva zbog poskupljenja struje, telefonskih usluga i osnovnih prehrambenih namirnica, pogoršana politička situacija u zemlji i pad optimizma privrednika za poslovanje u narednih nekoliko meseci - osnovne su ocene iz najnovijeg istraživanja Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).

Na jučerašnjoj konferenciji za novinare prof. dr Jovan Todorović, direktor Instituta, upozorio je na alarmantne prilike u privredi.

Preduzeća su ostala bez sredstava za normalan rad, privrednici su se ućutali očekujući nastavak reformi i politička raščišćavanja, a za to vreme vlada je preuzela na sebe sve uloge - u privatizaciji društvenom imovinom raspolaže kao državnom dok u Fondu za razvoj upravlja sredstvima koja tamo pristižu, ocenio je dr Todorović. Izgleda da je opet došlo vreme da vlada upravlja privredom kao ingeniozni privrednik, ali je pitanje da li ona to može, prokomentarisao je dr Todorović, podsećajući da nije prošlo mnogo vremena od kada smo imali koordinacione timove, te da sličnu praksu ne bi trebalo ponavljati.

Prema nalazima Instituta za tržišna istraživanja, najveći ekonomski problemi krajem jula i sredinom avgusta bili su: pad proizvodnje i pad životnog standarda stanotvištva. Iako se kroz statističke podatke može pokazati da je došlo do realnog rasta zarada, rekao je mr Tomislav Milisavljević, stvarni život pokazuje drugačiju sliku: standard stanovništva najviše je ugrožen poskupljenjem struje, telefonskih računa i osnovnih životnih namirnica. Prema oceni mr Milisavljevića, ispravljanje dispariteta cena, koje je sprovela republička vlada Srbije, moglo je da se realizuje nešto blažim tempom kako ne bi bila ugrožena egzistencija stanovništva.

Do pada industrijske proizvodnje u julu, osim uobičajenih sezonskih faktora, došlo je i zbog smanjene domaće i inostrane tražnje robe, ocenio je Saša Đogović, saradnik IZIT-a. Manju tražnju robe na domaćem tržištu izazvao je pad kupovne moći stanovništva a za manju inotražnju presudna je nekonkurentnost naših proizvoda.

- Međutim, loše stanje u domaćoj ekonomiji i privredi izgleda predstoji i u sledećih nekoliko meseci. Anketa sprovedena u 200 jugoslovenskih preduzeća ukazuje na pad optimizma privrednika da će se stanje popraviti čak i u narednih pola godine. Istovremeno, rastu inflaciona očekivanja - rekao je Đogović.

U sugestijama koje su privrednici uputili kreatorima ekonomske politike, kako je navela dr Vladana Hamović, rukovodilac sektora makroekonomskih istraživanja u IZIT-u, istaknuto je da je neophodno hitno pokretanje proizvodnje svežim kapitalom i povećanje uposlenosti kapaciteta. Bez toga neće biti veće ponude robe niti uspostavljanja ravnotežnih odnosa na tržištu. Prema rečima dr Hamović, preduslov za popravljanje ekonomskog stanja u zemlji je sređivanje unutrašnjih političkih prilika.

U dopunskom testu IZIT-a privrednici su ocenjivali efekte Zakona o jednokratnom oporezivanju. Anketa je pokazala da 90 odsto (od 200 anketiranih preduzeća) ocenjuje da će primena zakona negativno delovati na likvidnost poslovanja, dinamiku i obim proizvodnje i na nove investicije. Istovremeno, prema odgovorima 52 odsto anketiranih, ovaj zakon je u inostranstvu nepovoljno ocenjen, a strani partneri su sada oprezniji u sklapanju novih aranžmana sa našim firmama.

Radojka Nikolić


Oporavak i dalje neizvestan

- Priliv donacija je problematičan - i po dinamici i po obimu. Neizvesno je koje će donacije da stignu (i u kom obliku) do kraja ove godine, a koje početkom iduće. Stoga je pod znakom pitanja da liće u četvrtom ovogodišnjem kvartalu doći do očekivanog oporavka privrede - ocenila je dr Vladana Hamović.


Ne povećavati cenu struje

- Mi već imamo cenu struje koja je približna ceni uvozne struje - rekao je mr Tomislav Milisavljević, objašnjavajući da sadašnja prosečna cena kilovat-sata kod nas iznosi 2,82 centa, a da je uvozna cena struje prošle godine (plaćano iz donacija) iznosila oko tri centa.

- U oktobru ne bi trebalo povećavati cenu struje jer bi time bila dodatno smanjena kupovna moć stanovništva. Mi ne možemo da se u ceni struje poredimo sa zemljama u okruženju jer su kod njih plate i prihodi nekoliko puta veći od naših - rekao je mr Milisavljević.

Analizirajući primere iz susednih zemalja, mr Milisavljević je naveo da je struja u Makedoniji skuplja za 33 odsto nego kod nas, ali da tamo imaju za 86 odsto veće prosečne plate od naših. Zatim, u Republici Srpskoj struja je skuplja 12 odsto ali su zarade veće za 70 odsto, dok su u Hrvatskoj prosečne zarade pet puta veće od jugoslovenskih, a struja je skuplja tri puta u odnosu na naše prilike.


Efekti "prebijanja" dugova

- Pravi oporavak privrede nije postignut iako je izvedena operacija "prebijanja" dugova u privredi Srbije - ocenio je prof. dr Jovan Todorović.

Prema njegovim rečima, jedini način da se pomogne privredi bio je u tome što bi se jednom dužniku dao svež kapital kojim bi se on razdužio, a to bi konačno stvorilo neku akumulaciju. Sredstva za to mogla su da se nađu iz donacija. Pošto se tako nije postupilo, sređivanje dužničko-poverilačkih odnosa svedeno je na sterilnu gimnastiku od koje privreda nije imala velike vajde.

Back

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште