Title: Message
Opozivi: Karambol Milana St. Protića
 
Akreditivi kao kvarljiva roba
 
Moglo bi se dogoditi da, koliko sutra, i među novoimenovanim ambasadorima ministar pronađe "nove Protiće", odnosno diplomate nevične obavljanju tog posla
 
Dragan Belić
 
Opet su komunisti smenili jednog pravog Srbina! Tako kaže Milan St. Protić, donedavni ambasador SR Jugoslavije u Vašingtonu, koji je optužio šefa države Vojislava Koštunicu i šefa diplomatije Gorana Svilanovića da su podlegli pritiscima Miloševićevih sledbenika u svojim redovima. Odvažno od ambasadora za kratkoročnu upotrebu, ali savršeno kontraproduktivno sa stanovišta nove "dosovske" diplomatije...
Porazni učinak prvog, prošlogodišnjeg juriša na embahade - osim Protića, najavljuje se oduzimanje akreditiva još nekolicini novopečenih ambasadora (Pariz: Radomir Diklić, Meksiko: Vesna Pešić, Njujork-UN: Dejan Šahović) - ovoga časa protiče u senci imenovanja šesnaest novih predstavnika SRJ u svetskim prestonicama, ali je sigurno da savezna vlada i ministar Svilanović ne mogu izbeći ozbiljnu raspravu o katastrofalnom diplomatsko-kadrovskom promašaju jugoslovenske spoljne politike. Tim pre što bi se moglo dogoditi da, koliko sutra, i među novoimenovanim ambasadorima ministar pronađe "nove Protiće", odnosno diplomate nevične obavljanju tog posla. Da li će to biti jedan Svetislav Basara ili neko drugi, sasvim je svejedno.
Tradicija: Radi podsećanja, čitaocima ovde nudimo jednu istorijsku sliku: uoči II svetskog rata premijer Kraljevine Jugoslavije Milan Stojadinović, koji istovremeno obavlja i funkciju ministra spoljnih poslova, imenuje za našeg ambasadora u Berlinu svog pomoćnika Ivu Andrića. Diplomata Andrić, koji je pre toga godinama službovao u više evropskih prestonica, ali i u beogradskoj centrali, odlazi na tada najvitalnije ambasadorsko mesto za svoju zemlju, i tu ostaje sve do Hitlerovog napada na Jugoslaviju, preživevši i pad Stojadinovića, potom potpisivanje pakta u Beču 25. marta, pa prevrat 27. marta. Diplomatske hronike svedoče da je ambasador Andrić, do poslednjeg časa, vrlo savesno, časno i dostojanstveno obavljao povereni diplomatski posao.
Srbi su, dakle, kroz istoriju imali jednu lepu tradiciju - da svoje istaknute naučnike, pisce, profesore šalju u ambasadore. Ali, pre nego što su stizali do najvišeg diplomatskog zvanja, Andrić, Dučić, Rakić morali su, prethodno, godinama da službuju kao činovnici po embahadama i konzulatima. (Crnjanski, čak, nikada nije ni stigao do ambasadorskog mesta - diplomatsku karijeru završio je u Rimu 1941. kao savetnik, baš kao i Rastko Petrović u Vašingtonu 1945.)
U Titovom komunizmu ta tradicija se, naravno, morala izgubiti, pa osim nadrealiste Marka Ristića (Pariz, 1946-1950) gotovo da nema istaknutijih ličnosti srpske kulture na mestima ambasadora, već tek na nižim diplomatskim položajima. Situacija se nije mnogo promenila ni u godinama Miloševićevog postkomunizma, s tim što je ta ''partijska diplomatija'' angažovala nekoliko odanih univerzitetskih profesora, a dvojicu među njima čak i na za nju vitalnim ambasadorskim mestima (Danilo Ž. Marković - Moskva, Slobodan Unković - Peking).
Rokeri: Naravno, nova vlast se posle 5. oktobra 2000. nije mogla osloniti na takvu diplomatiju, pa je ubrzano morala da pronađe nova kadrovska rešenja. Povratak lepoj srpskoj tradiciji činio se veoma zgodnim, pa je konkurs za ambasadorski frak, neizbežno, poprimao elemente hitne regrutacije među univerzitetskim profesorima, piscima, naučnicima, novinarima. Međutim, svi ti ljudi nisu imali gotovo nikakvog diplomatskog iskustva, a mnogi među njima ni osnovne veštine da se prilagode krutim procedurama koje predviđa obavljanje jednog tako delikatnog, a često i vrlo konvencionalnog posla.
I slom je, razume se, morao nastupiti. Upravo Milan St. Protić, čovek rokerske lucidnosti, nije našao moći da se povinuje konvencijama diplomatske procedure, niti da sebe podredi vođenju jedne celishodne spoljne politike svoje zemlje. Pri tome, baš kao i Andrić svojevremeno, našao se na ključnom ambasadorskom punktu, odnosno na najvitalnijem mestu jugoslovenske diplomatije u svetu. I, za razliku od Andrića, izgubio i elementarno strpljenje...
Pokazalo se, zapravo, da tradicija o kojoj govorimo predstavlja tek lepo sećanje na bivša vremena, a ne autentični dokaz da je za nekoliko meseci moguće uspostaviti kontinuitet s valjanim elementima srpske diplomatske istorije. Da ironija bude potpuna, dokaz diskontinuiteta obelodanio je čovek koji je po profesiji baš istoričar, a čije porodično poreklo ukazuje na svetlije strane srpske građanske elite, kao uporišta za radikalan prekid s "partijskom diplomatijom". Pa još ironičnije: taj istorijski, ambasadorski pad dogodio se našoj diplomatiji u najvažnijoj svetskoj prestonici...
Čitaocima možemo ponuditi mali kviz: ko će prvi među DOS-ovim liderima stisnuti petlju da izgovori ime budućeg ambasadora SRJ u Vašingtonu!
Maniti Stole
Jednog starog Beograđanina, koji je stigao da se bavi politikom još pre 1941. godine, nimalo nije iznenadila vest o smeni Milana St. Protića. Kaže, to se moglo očekivati čim je otišao u Vašington...
Oni koji nemaju lepo mišljenje o istoričaru Protiću podsećaju da su ga pojedine kolege, kritikujući njegove stavove o takozvanom srpskom pitanju, povremeno nazivale "profesionalnim praunukom", aludirajući na činjenicu da mu je pradeda bio Stojan Protić, istaknuti čelnik Narodne radikalne stranke i bliski saradnik Nikole Pašića, inače prvi predsednik Vlade Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine.
Jedan od tih kritičara Milana Protića navodi, kao uzgred, i jednu bizarnu anegdotu - da je sam Pašić, govoreći o Stojanu Protiću, znao povremeno da odmahne rukom, uz opasku: Maniti Stole!
Džebana oko Teherana
U prvom "vučenju" ambasadorskih funkcija, pre nekoliko meseci, u Beogradu se čula i jedna neproverena priča. Navodno, za jugoslovenskog ambasadora u Teheranu trebalo je da bude imenovan profesor Darko Tanasković, naš istaknuti orijentalista, svojevremeno prvi čovek jugoslovenske ambasade u Turskoj, ali je njegov izbor osujećen u poslednji čas...
A po toj priči, oni koji su predložili Tanaskovića računali su na njegovo ambasadorsko iskustvo u Ankari, uz razumljivo poznavanje islamske civilizacije i orijentalnih jezika. Navodno, ni Koštunica, ni Đinđić nisu imali ništa protiv, ali se ovom naimenovanju usprotivio jedan od čelnika bivše vlasti, a sadašnji "dosovac", sa argumentacijom da je Tanasković bio "Miloševićev ambasador".
 
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште