Štampa na Zapadu sa zebnjom piše o mogućoj trgovini sa ostacima aviona "stelt F117-a" srušenog u Buđanovcima
Velika misterija
Jugoslovenske vlasti poriču da su ostatke aviona prodali Rusima i Kinezima. Nemački mediji tvrde da su Rusi već usvojili "nevidljivu" tehnologiju
Već četvrtog dana Nato bombardovanja Srbi su uspeli da obore ponos i diku zapadne vojne alijanse, čuveni "stelt F117-a", takozvani "nevidljivi" i ostavili svoje neprijatelje zaprepašćene i prestravljene da li su možda pogrešno procenili snagu Jugoslovenske vojske.
Narod je odmah iz depresije prešao u euforiju: "Moj je vidljiv, al ne pada!", "I ja sam ga video - Filip Višnjić!", "Ko visoko leti pada u Buđanovce!", "Izvinite, nismo znali da je nevidljiv!", samo su neke od parola kojima se ismevao famozni bombarder.
Na Nato brifingu saopšteno je da avion nije oboren nego je u pitanju mehanički kvar, i da ne postoji nikakva bojazan od toga da Rusi proniknu u tajnu njegove nevidljivosti jer je ta tehnologija ionako već poznata !?.
Dve godine kasnije, patriotska euforija u Jugoslaviji se stišala u skladu sa vladajućom politikom a famozni "stelt" sedi zaboravljen u Muzeju jugoslovenskog vazduhoplovstva u Surčinu. Ali, ako Srbi imaju kratko pamćenje, Zapad ništa ne zaboravlja. Ovih dana, tamošnja štampa ponovo pretresa bolno pitanje "šta je bilo sa ostacima nevidljivog, odnosno da li ga je jugoslovenska vojska prodala?".
Suvenir Da Amerikanci imaju razloga za strah pokazuje i činjenica da na ulazu
muzeja svaki posetilac može kupiti komadić "vojne tajne" za svega 300
dinara, uz sertifikat o autentičnosti. |
||||
- Čim je javljeno da je "nevidljivi" oboren, naša ekipa je krenula za Buđanovce. Avion je bio u plamenu, ali stigli smo na vreme da ugasimo požar i spasemo veći deo. Radio amateri su nam stalno javljali da smo meta, Nato je hteo da bombarduje ostatke aviona da se niko ne bi dočepao njihove tajne tehnologije, ali mi smo nekako uspeli da ga iskomadamo, potovarimo na nekoliko kola i donesemo ovamo. Od tada je avion kod nas. Veći deo čuva se u depou, prosto zato što nemamo gde da ga izložimo - objašnjava direktor Muzeja Čedomir Janjić, pokazujući izložene ostatke "nevidljivog": pilotsku kabinu koju je pilot pre katapultiranja morao da odbaci, delove pilotove opreme, sistem za lasersko gađanje...
U starom gvožđu i slupanom staklu teško je prepoznati mašineriju vrednu 45 miliona dolara. Svoje mesto među eksponatima s pravom je zaslužila i "neva", stara ruska raketa koja je oborila "stelt". Muzej je naročito ponosan na opremu misterioznog pilota koji je, nažalost mnogih, te noći ipak uspeo da izbegne poteri gnevnih seljaka sa vilama, ili makar tako tvrdi američka vojska.
Na pilotskoj stolici sa kojom je iskočio iz pogođenog aviona, poređani su delovi njegove opreme. Na olupini kabine piše "Cap. Ken Witz Dwelle" ali to nije njegovo ime. Zapravo, njegov identitet do danas nije otkriven.
- Ne postoji nigde nijedan podatak o njemu, ni ime niti bilo šta drugo, niti ga je američka vojska ikada pokazala. To nas navodi na pomisao da se njemu ipak nešto desilo iako na ruševinama aviona nismo našli tragove krvi, ali je, ruku na srce, avion bio sav izrešetan. Znamo da se krio po kanalima, naša ekipa nalazila je njegove tragove, bežao je u pravcu autoputa, u pravcu Save, verovatno mu je rečeno da ide prema Bosni. Našli smo dobar deo njegove opreme.
Radio stanica je bila uključena, što jasno pokazuje da je bio u panici. Zahvaljujući tome, naši su posle skinuli sve potrebne frekvencije. Ostavio je sa sobom i kacigu, odbacio je i kartu, beležnicu, signalne raketice, vodu, a sve to je neophodno za preživljavanje. Posebno je zanimljiva njegova karta gde je bilo upisano kako da kontaktira sa stanovništvom, šta da jede, kuda da ide... A u njegovoj beležnici našli smo direktne telefone Nato baza u Zagrebu i u drugim gradovima - pokazuje direktor Janjić sve što je ostalo od misterioznog vozača "nevidljivog".
Šta god da se desilo sa pilotom, Pentagonu svakako nije toliko bitno koliko
sudbina ostataka aviona. U stranim medijima, kao potencijalni kupci "stelt"
tehnologije pominju se Rusija i Kina. Jugoslovenski zvaničnici, međutim, tako
nešto odbijaju.
- Koliko ja znam, taj avion nije nikada napuštao zemlju. Naš
muzej čuva 75 odsto aviona, a preostalih 35 odsto izgorelo je kada je pao.
Doduše, ljubitelji ekstravagantnih stvari uzimali su po delić - kaže Janjić.
Isti to tvrdi i predstavnici Vojske Jugoslavije. Pilot pukovnik Dragan Veličković kaže da avion nikada nikome nije prodat. Međutim, još za vreme rata pričalo se da je naša vojska odmah dala ostatke "nevidljivog" Rusima, a zagovornici ove teze navodili su kao dokaz i to da je, samo neki dan po obaranju aviona, u Beograd došao specijalni ruski izaslanik za Balkan, Viktor Černomirdin i to, navodno - teretnim avionom!
- Nemački "Špigl" tvrdi da je ruska obaveštajna služba Gereu navodno pokupila ostatke aviona. Spekulisalo se čak da su među prvim očevicima i Buđanovcima bili upravo njihovi agenti i da su ruski stručnjaci već pronikli u tajnu nevidljivosti, pa se najnovije ruske rakete navodno temelje upravo na tim istraživanjima, odnosno pravljene su tako da budu efikasne u borbi sa "stelt" tehnologijom - kaže za "Glas" Miroslav Lazanjski, vojni komentator "Politike", dodajući da se takve transakcije obično ne rade za pare nego za protivuslugu.
- Napravio bi se dogovor, na primer, hipotetički govoreći, da mi njima, Rusima, damo ostatke aviona a oni nama daju obaveštajne podatke - objašnjava Lazanjski.
Za vreme bombardovanja, kaže Lazanjski, pričalo se da jugoslovenska strana raspolaže sa dosta obaveštajnih podataka o Nato akcijama. Ali, Rusija nije jedina vojna sila od koje Amerika strahuje. Sve moćnija Kina takođe se analizira kao jedan od konkurenata i potencijalni kupac "nevidljivog".
Kineska vlada je, piše "Chicago tribune", već kupila za 10 miliona dolara neke američke rakete od ozloglašenog Bin Ladena koji ih se dočepao u Avganistanu. Budući da je Miloševićeva vlast bila u prisnim odnosima sa Kinom, "Chicago tribune" zaključuje da je i Kina možda bila jedan od kupaca.
- Kina je svakako zainteresovana za nove vojne tehnologije i vrlo ažurna da ih se što pre dočepa. Ali, oni su za tako nešto nezgodni. Jer, kada je reč o pirateriji vojnih predmeta, oni su tu bez premca, prvi su u svetu. Dešava se da uzmu neko oružje, navodno zainteresovani da ga kupe, a onda ga godinama proučavaju i uspeju da ga prekopiraju. U tome su nenadmašni - smatra Lazanjski.
Marija Kordić http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/R01121502.shtml
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================ This email was sent to: archive@jab.org EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq Or send an email to: [EMAIL PROTECTED] T O P I C A -- Register now to manage your mail! http://www.topica.com/partner/tag02/register ==^================================================================
spacer.gif
Description: GIF image
black.gif
Description: GIF image